REKLAMA

Wskaźnik klimatu konsumenckiego spadł we wrześniu

2020-09-21 18:31
publikacja
2020-09-21 18:31
fot. ANDRANIK HAKOBYAN / Shutterstock

Wskaźnik klimatu konsumenckiego Kantar Consumer Index spadł we wrześniu o 2,6 pkt do minus 17,7 pkt - poinformował w poniedziałek Kantar. Pogorszył się także we wrześniu wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju oraz ocena sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych - dodano.

Jak podano, Kantar w każdym miesiącu bada nastroje ekonomiczne Polaków. Takie badanie przeprowadzono także we wrześniu; respondentów zapytano o opinie na temat sytuacji ekonomicznej kraju oraz gospodarstw domowych.

"Wskaźnik klimatu konsumenckiego we wrześniu wynosi –17,7 pkt. Kantar Consumer Index w stosunku do wyniku z sierpnia odnotował spadek o 2,6 pkt. Wrześniowy wynik Kantar Consumer Index to rezultat pogorszenia się wszystkich wskaźników" - napisano w informacji o badaniu.

Zgodnie z komunikatem, ocena sytuacji ekonomicznej kraju była niższa niż w sierpniu, wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju wynosi minus 23 pkt.

"W porównaniu do sierpnia wartość wskaźnika zmalała o 3 pkt. Do spadku wskaźnika przyczyniły się niższe niż przed miesiącem wartości współczynnika rocznej zmiany sytuacji ekonomicznej kraju (o 6 punktów procentowych) oraz rocznej prognozowanej zmiany ekonomicznej kraju (o 3 punkty procentowe). Ocena ogólnej, obecnej sytuacji ekonomicznej kraju nie zmieniła się" - poinformowano.

Natomiast wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw wynosi we wrześniu minus 12,3 pkt. W porównaniu do sierpnia wartość wskaźnika zmalała o 2 pkt.

"Według Polaków nastąpiło pogorszenie obecnej, ogólnej sytuacji gospodarstwa domowego (o 1 punkt procentowy). Pozostałe wskaźniki również spadły. Współczynnik prognozowanej zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (o 1 punkt procentowy) oraz wskaźnik oceny sytuacji finansowej w porównaniu do sytuacji sprzed roku (o 4 punkty procentowe)" - tłumaczy Kantar.

Badanie przeprowadzono w terminie 4-9 września 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Zastosowano technikę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
Jaki może być klimat i entuzjazm konsumencki rosnący w górę ,wielce wysoki szczególnie na rynku pracy,zatrudniania i płacy już od wielu lat coraz bardziej niepewnym na niestety niepełnych nie bez celu etatach, czasowym ,śmieciowo-zleceniowym ,na niby o dzieła ,na wymuszane samozatrudnienia i ogromnym szaro-czarnym do tego Jaki może być klimat i entuzjazm konsumencki rosnący w górę ,wielce wysoki szczególnie na rynku pracy,zatrudniania i płacy już od wielu lat coraz bardziej niepewnym na niestety niepełnych nie bez celu etatach, czasowym ,śmieciowo-zleceniowym ,na niby o dzieła ,na wymuszane samozatrudnienia i ogromnym szaro-czarnym do tego niestety coraz bardziej kwotowo w ogromie już branż i zawodów oficjalnie minimalnym na maxa lub niewiele większym i jeszcze do tego bez w wielu ,wielu przypadkach rynkowych jakichkolwiek latami perspektyw na dostanie jakieśkolwiek podwyżki szczególnie u wielu ,wielu tzw. z nazwy ,,dawców pracy". A wszystko na koniec dodatkowo jeszcze przy rosnących co roku systematycznie opłatach ,wzrostach cen i wszelakich innych rosnących stale opłatach życia codziennego.
itso_alternator
brakuje mi wykresu
artureg
A rząd dalej dokręca śrubę nibypandemii. Nie dziwię się, że ludziom się wszystkiego odechciewa. Chodzenie w masce to żadna przyjemność to i ludzie nie chcą spędzać czasu w sklepach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki