REKLAMA

Wrócą czasy klientów-monogamistów?

2012-11-15 08:41
publikacja
2012-11-15 08:41

Dawno, dawno temu relacja klient-bank była relacją długoterminową. Pojęcie wyjadacza wisienek nie było znane, a oszczędności osób fizycznych nie przemieszczały się pomiędzy bankami z prędkością błyskawicy. Dziś często w portfelu nosimy kilka bankowych kart, a spora rzesza klientów posiada więcej niż jeden rachunek bankowy. Klient-monogamista to wymierający gatunek.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele banków podwyższyło opłaty za prowadzenie rachunków i obsługę kart debetowych. Wielokrotnie pisaliśmy o tym na łamach Bankier.pl, a lista banków, które dołączyły do tego trendu jest coraz dłuższa. Kiepskie chwile przeżywają także programy moneyback zaostrzane są warunki uprawniające do zwrotu części wydatków. Mimo że w bankowych reklamach widać chwilową modę na hasło zwracamy 10%, to po przyjrzeniu się szczegółom promocji często okazuje się, że ich atrakcyjność staje pod znakiem zapytania.

Akcja i reakcja

Niektórzy obserwatorzy rynku twierdzą, że banki podnosząc opłaty, rekompensują sobie spadające przychody z działalności kredytowej. Kredyty gotówkowe nie sprzedają się tak, jak kiedyś, karty kredytowe są w odwrocie, na rynku hipotek też nie jest różowo. Inni podejrzewają, że za dokręcaniem prowizyjnej śruby stoi zbliżająca się obniżka opłat interchange. Banki spodziewają się spadku wpływów z transakcji kartowych i już dziś przygotowują na to swoje cenniki.

Są tacy, którzy wieszczą, że na tym się nie skończy i na początku przyszłego roku czeka nas kolejna tura podwyżek. Jeśli jednak przyjrzeć się logice zmian zachodzących w ofertach banków, to można wysnuć nieco bardziej optymistyczne wnioski.

Michał Kisiel
Bankier.pl

Czy przeciętny klient rzeczywiście musi stracić na podwyżkach? Czytaj dalej w serwisie PRNews.pl

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Hydepark PRnews.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki