REKLAMA

Wracają rozmowy polsko-czeskie ws. Turowa. „To są na pewno trudne negocjacje”

2021-06-22 14:57, akt.2021-06-22 17:39
publikacja
2021-06-22 14:57
aktualizacja
2021-06-22 17:39
Wracają rozmowy polsko-czeskie ws. Turowa. „To są na pewno trudne negocjacje”
Wracają rozmowy polsko-czeskie ws. Turowa. „To są na pewno trudne negocjacje”
fot. Omar Marques / / FORUM

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, który we wtorek po południu dołączył do polsko-czeskich rozmów ekspertów w Pradze, powiedział, że „są to na pewno trudne negocjacje”. Jak powiedział, na razie nie wiadomo, kiedy się zakończą.

Przedstawiciel polskiego rządu powiedział, że chciałby, aby do porozumienia doszło jak najszybciej.

„(Rozmowy) są bardzo trudne, one są bardzo intensywne, więc w tym momencie trudno mi przesądzać” – odpowiedział na pytanie o szanse na zakończenie rokowań. „Mieliśmy dwa dni bardzo intensywnych, bardzo trudnych w wielu punktach negocjacji. Wracamy teraz do nich” – podkreślił Kurtyka grupie polskich dziennikarzy przed wejściem do gmachu ministerstwa środowiska w Pradze.

Minister powiedział, że w poniedziałek z wizytą na teren kopalni zaproszeni zostali eksperci z polskiej i czeskiej strony, „żeby pokazać w sposób transparentny, jak na miejscu może wyglądać taka współpraca, która z czasem odbuduje zaufanie i która pozwoli nam w sposób długoterminowy rozwiązać tę bolączkę”.

Ocenił, że odbudowa klimatu współpracy na miejscu w kopalni ma znaczenie symboliczne.

„Rozmowa miała również bardzo merytoryczny charakter. Opierała się o te dane, które są niezbędne po obydwu stronach do tego, żeby móc współpracować, wymieniać się informacjami” – powiedział.

Jak dodał, zdecydowanie chce dążyć do sytuacji, w której eksperci obu stron będą mogli pracować nad jednym rozwiązaniem „tak, aby nie było dwóch konkurencyjnych rozwiązań". "Do tego są nam potrzebne dane ze strony zarówno polskiej, jak i czeskiej” – wskazał.

Szef resortu klimatu powtórzył, że z czeskimi partnerami umówił się, że na tym etapie rozmów strony nie będą szczegółów przedstawiać przebiegu negocjacji. „Pozwólcie państwo, że tutaj dla ich dobra będziemy tę kwestię komentowali w momencie, jak będziemy znajdowali rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla obydwu stron" - dodał.

Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie rozpoczęły się w czwartek. W piątek zostały przerwane, a następnie i wznowione we wtorek. Mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd oświadczył jednocześnie, że wydobycie w kopalni Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Kurtyka: Rokowania będą kontynuowane w środę od rana

„To były bardzo trudne dyskusje. Będziemy je kontynuować. Uzgodniliśmy ze stroną czeską, że wracamy do stołu negocjacyjnego jutro rano” – poinformował Kurtyka wychodząc z czeskiego ministerstwa środowiska w Pradze.

Tłumaczył, że rozmowy są bardzo złożone, ponieważ jest bardzo wiele elementów, „które chcemy jednocześnie z naszymi czeskimi partnerami omawiać”.

"W oczywisty sposób my byśmy chcieli, żeby te rozmowy szły do przodu. Czujemy odpowiedzialność, czujemy też, że stosunki polsko-czeskie powinny być jak najszybciej wyprostowane. Umowa po obydwu stronach pomogłaby nie tylko stosunkom polsko-czeskim, ale także lokalnym społecznościom” - dodał Kurtyka.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/ ap

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jpelerj
To nie są żadne negocjacje, bo nie ma negocjacji du...y z batem. To proste żądanie, ale widocznie za drogie i mocno niewygodne dla PIS, więc nasz dzielny rząd się wije i przeciąga, starając się sprawić wrażenie że "negocjują" i coś ugrali. Przejdzie miesiąc, Polska zacznie płacić kary i szybciutko się To nie są żadne negocjacje, bo nie ma negocjacji du...y z batem. To proste żądanie, ale widocznie za drogie i mocno niewygodne dla PIS, więc nasz dzielny rząd się wije i przeciąga, starając się sprawić wrażenie że "negocjują" i coś ugrali. Przejdzie miesiąc, Polska zacznie płacić kary i szybciutko się na wszystko zgodzi.
langdon25
2 tygodnie temu Szczupły Mateusz powiedział że negocjacje z Czechami zakończyły się .

Znowu kłamał ?

A może nie wie co wygaduje ?

Taki przypadek powinien być premierem 38 milionowego kraju w Europie ???
karbinadel
Przecież pan premier już ze dwa tygodnie temu mówił, że sprawa jest załatwiona :)
arzab
Całymi latami zlewało się temat a teraz jak zwykle na szybko, na kolanie ! A najlepsze jest to, że Czechów nie dało się spałować i przegonić jak nasze protestujące i trzeba było zacząć rozmawiać ! Niestety dla polskiego podatnika - to on jak zwykle zapłaci za arogancję i zaniechania władzy !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sel
Czesi nie durnie , mogą rozmawiać z pisem , ale o odszkodowanie 5 mln za każdy dzień wystąpili od razu ,żeby to pis się prosił, bo wiadomo ,że wszystkie tzw. rozmowy pisu o ściema, to samo zrobi UE z łamiącymi prawo i Konstytucję..

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki