REKLAMA

Wracają kontrole na granicy niemiecko-polskiej. Rzeczniczka KE ds. migracji komentuje

2023-09-27 14:52
publikacja
2023-09-27 14:52

Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

Wracają kontrole na granicy niemiecko-polskiej. Rzeczniczka KE ds. migracji komentuje
Wracają kontrole na granicy niemiecko-polskiej. Rzeczniczka KE ds. migracji komentuje
/ Komisja Europejska

"Jesteśmy świadomi, że Berlin zamierza podjąć środki w celu zintensyfikowania kontroli policyjnych. Jesteśmy w bliskim kontakcie z władzami niemieckimi i wiemy, że odbywa się to w koordynacji z władzami polskimi i czeskimi" - zadeklarowała Hipper.

Podkreśliła jednocześnie, że "te kontrole policyjne muszą różnić się od kontroli na granicach wewnętrznych i muszą spełniać kilka warunków: nie mogą mieć na celu kontroli na granicach wewnętrznych, muszą opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego i muszą mieć na celu zwalczanie przestępczości transgranicznej."

Niemiecka agencja informacyjna dpa podała, że federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią.

Faeser przedstawiła swoje plany wzmocnienia kontroli policyjnych przy granicach z Czechami i Polską podczas posiedzenia Komisji Spraw Wewnętrznych Bundestagu.

Minister zapowiedziała, że planowane działania "na szlakach przemytu" powinny być "zmienne i elastyczne", uzależnione od sytuacji – także na granicy. W weekend poinformowała, że planuje rozszerzenie kontroli na granicach z Polską i Czechami, aby lepiej zwalczać przemyt ludzi.

Od jesieni 2015 roku w Bawarii, na granicy niemiecko-austriackiej, zostały wprowadzone trwające do dziś kontrole stacjonarne. O wprowadzeniu takich kontroli na wewnętrznych granicach UE musi być powiadamiana Komisja Europejska – przypomina dpa.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Afera wizowa pisu …. To proste i oczywiste . Polska graniczy z Austrią to są od 2015 kontrole. A Białoruś graniczy z Afganistanem a stamtąd uchodźcy lasami przyszli na polską granicę. Proste? Proste!

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki