REKLAMA

Wraca temat przekształcenia OFE w IKE. Rząd zajmie się nim w III kwartale

2020-09-01 16:08
publikacja
2020-09-01 16:08
fot. Mattz90 / Shutterstock

Rada Ministrów planuje w III kw. przyjąć nowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE - wynika z wykazu prac rządu. Główne założenia projektu podane w wykazie są zbieżne z poprzednim projektem ustawy ws. OFE który w marcu br. odrzucił Senat.

Jak wskazano w wykazie prac, projekt ustawy zakłada przebudowę modelu funkcjonowania OFE w taki sposób, że:

  • powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO);
  • 100 proc. aktywów netto OFE zostanie przekazanych na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI, które będą dziedziczone;
  • wypłata emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) podlega podatkowi dochodowemu według skali. W przypadku oszczędzania w IKE od wypłat środków gromadzonych na IKE nie jest pobierany PIT. W związku z tym pobrana zostanie ze środków funduszy tzw. opłata przekształceniowa na rzecz FUS w łącznej wysokości 15 proc. której płatność zostanie rozłożona na 2 lata. Wysokość opłaty odpowiada poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur wypłacanych z FUS i zapewnia równe traktowanie uczestników OFE przenoszących aktywa do IKE oraz ubezpieczonych w ZUS;
  • możliwe będzie złożenie deklaracji przez członka OFE o przeniesieniu środków zgromadzonych w OFE do ZUS działającego w imieniu i na rzecz FUS i dopisaniu wartości przeniesionych środków do kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS. Przy wyborze tej opcji nie będzie pobierana opłata przekształceniowa;
  • polityka inwestycyjna SFIO przekształconych z OFE zostanie dostosowana do wieku i profilu ryzyka ubezpieczonych w długim terminie w sposób zapewniający ochronę wartości środków pochodzących z OFE;
  • koszty zarządzania przez TFI środkami pochodzącymi z OFE będą ściśle limitowane;
  • zarządzanie środkami FRD zlecone będzie wyspecjalizowanemu w inwestycjach podmiotowi w postaci towarzystwa funduszy inwestycyjnych zależnego od Polskiego Funduszu Rozwoju.

W maju ówczesny wiceminister finansów Tomasz Robaczyński poinformował, że reforma w OFE zostanie wstrzymana i przesunięta na dalszy okres.

Ustawa o reformie OFE została w lutym przyjęta przez Sejm, lecz później w marcu odrzucona przez Senat. Od tamtej pory nie toczyły się w parlamencie dalsze prace nad ustawą.

W projekcie ustawy budżetowej na 2021 r. nie ma obecnie ujętych wpływów z OFE.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział przy okazji prezentacji projektu budżetu na 2021 r., że rząd chce dokończyć reformę OFE. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Darmowy program do rozliczania PIT 2020

Darmowy program do rozliczania PIT 2020

Komentarze (17)

dodaj komentarz
czytacz
Niech lepiej natychmiast zwrócą obywatelom to co jeszcze zostało zapisane na ich kontach w OFE!
znawca_wszystkiego
Czy reżim dodaje jakieś narkotyki do wody albo żywności? Bo 150 lat temu to naród by powstał i tych wszystkich złodziei zarąbał siekierami. Dzisiaj panuje totalne zobojętnienie, wszyscy idą jak barany na rzeź, nawet opozycja ledwo przebiera nogami. Tak spolegliwi i posłuszni to nie są nawet Koreańczycy z Korei Czy reżim dodaje jakieś narkotyki do wody albo żywności? Bo 150 lat temu to naród by powstał i tych wszystkich złodziei zarąbał siekierami. Dzisiaj panuje totalne zobojętnienie, wszyscy idą jak barany na rzeź, nawet opozycja ledwo przebiera nogami. Tak spolegliwi i posłuszni to nie są nawet Koreańczycy z Korei północnej.
looop
wcześniej było gazowanie, teraz rąbanie siekierami.....cóż to, potencjalni mordercy tu grasują????
specjalnie_zarejestrowany2
Nie wystarczy pisowskich bękartów żeby obsadzić te posady w nowych SSP
jes
Już po wyborach więc należy wrócić do okradania obywateli. Nowe podatki już są, teraz pora na zaj...nie oszczędności.
Ale lepszy sort się z tego cieszy, bo "Morawiecki w końcu zabierz pieniądze złodziejom z OFE i będą je dziedziczyć" - autentyk.
meryt
jes "autentyk"

"100 proc. aktywów netto OFE zostanie przekazanych na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI, które będą dziedziczone" autentyk PAP.
meryt
jes "lepszy sort"

"Teraz warszawski Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać."

"Warto przypomnieć cały fragment wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego w Telewizji Republika w grudniu 2015 roku. Była to odpowiedź na pytanie, czy obecne ataki na większość
jes "lepszy sort"

"Teraz warszawski Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać."

"Warto przypomnieć cały fragment wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego w Telewizji Republika w grudniu 2015 roku. Była to odpowiedź na pytanie, czy obecne ataki na większość parlamentarną i prezydenta to powrót do aktywności z lat 2005-2007."

"To się powtarza. To jest też ten nawyk donoszenia na Polskę za granicę. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków, no i ten najgorszy sort właśnie w tej chwili jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony. Wojna, później komunizm, później transformacja przeprowadzona tak, jak ją przeprowadzono właśnie ten typ ludzi promowała, dawała mu wielkie szanse. On dziś boi się, że te czasy się zmienią, że przyjdzie czas, że tak jak to być powinno - inny typ ludzi, mających motywacje wyższe, patriotyczne będzie wysunięty na czoło i to będzie dotyczyło wszystkich dziedzin życia społecznego, także ze strony gospodarczej. Tu jest ten wielki strach o to, jaki rodzaj Polaków będzie miał w tej chwili te największe szanse

— mówił wówczas prezes PiS."

"Najwyraźniej pani Krystyna poczuła, że słowa dotyczące „fatalnej tradycji zdrady narodowej” i „donoszenia na Polskę za granicę” odnoszą się do jej postawy. Chciała od prezesa PiS przeprosin w TVN, Polsacie, TVP oraz Telewizji Republika, a ponadto wpłaty 20 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny."

"W uzasadnieniu wyroku usłyszałam, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, że słowa, które padły ze strony pana Kaczyńskiego - mówimy o „najgorszym sorcie Polaków”, „niesprawnych głowach” itd. - były skierowane do mnie. W związku z tym nie może być, zdaniem sędzi, mowy o naruszeniu""

antek10
Reforma czyli orżniecie obywatela z kasy
czajos
Paliwo tzw. "pandemii" się wypala, więc trzeba dokończyć kradzież.
Zanim jednak będziecie jechać po rządzie PiS (cokolwiek słusznie) to należy pamiętać, że ten proceder rozpoczął Donald Tusk.
On to pierwszy położył łapę na naszych oszczędnościach.
Viva POPiS

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki