REKLAMA

Wraca 10-dniowa kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen

2021-06-23 15:58, akt.2021-06-24 13:48
publikacja
2021-06-23 15:58
aktualizacja
2021-06-24 13:48
Wraca 10-dniowa kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen
Wraca 10-dniowa kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Uruchomiliśmy system monitorowania mutacji koronawirusa; w Polsce przybywa nowych mutacji w związku z tym od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska powiedział na konferencji prasowej, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od "bardziej klasycznego" koronawirusa i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.

Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

Strefa Schengen

Do strefy Schengen, czyli obszaru, w którym nie ma kontroli granicznej, należy 26 państw zamieszkanych przez ponad 400 mln osób. Została ona utworzona w 1995 r. Obejmuje 22 kraje UE: Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy oraz cztery państwa spoza UE – Szwajcarię, Islandię, Norwegię i Liechtenstein. Te trzy ostatnie należą do EOG. 

"Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego" - powiedział Kraska.

Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.

W środę resort zdrowia poinformował o 165 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 35 osób z COVID-19, w czwartek to odpowiednio 147 zakażeń i 24 zgony.

Kto będzie zwolniony z kwarantanny

Dzieci do 12. roku przyjeżdżające spoza strefy Schengen nie będą podlegały kwarantannie i nie będą musiały robić testów - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał ,"osoby zaszczepione również nie będą podlegały kwarantannie".

Wiceszef resortu zdrowia powiedział w środę w czasie konferencji prasowej, że "dzieci do dwunastego roku przyjeżdżające spoza strefy Schengen nie będą podlegały kwarantannie". "Nie będą musiały wykonywać testów" - wyjaśnił. Osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały kwarantannie. Minister sprecyzował też, że szczepienie zwalnia z kwarantanny.

Dzieci do 12 roku życia osób szczepionych, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są zwalniane z kwarantanny z automatu - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że na stronie MSZ jest informacja, że sytuacja epidemiczna i zasady przekraczania granicy mogą się zmienić w każdej chwili. "Musieliśmy podjąć drastyczne ruchy, które uchronią Polaków przed przedostawaniem się nowych mutacji" - zaznaczył Kraska.

Warianty koronawirusa
alfa Wielka Brytania
beta RPA
gamma Brazylia
delta Indie
Więcej na ten temat...

Cztery warianty SARS-CoV-2 uznawane przez WHO za budzące obawę (Variants of Concern, VoC) będą nazywane alfa (brytyjski wariant), beta (południowoafrykański wariant), gamma (brazylijski wariant) i delta (indyjski wariant). Warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, VoI) będą opisywane kolejnymi literami greckiego alfabetu, na razie opisano ich sześć, od Epsilon do Kappa. Na przykład odmiana znana wcześniej jako "wariant kalifornijski" to Epsilon, a "wariant nigeryjski" - Eta.

Poinformował, że kibiców piłkarskich z Polski na dzisiejszym meczu z Rosją jest ok. 1500. "Myślę, że to są bardzo rozsądni ludzie, więc myślę, że są oni już zaszczepieni" - powiedział.

Pytany, czy rząd planuje zamknąć komunikację lotniczą z jakimiś krajami, Kraska oświadczył, że "w tej chwili nie rozważane jest tego rodzaju rozwiązania". "Myślę, że wystarczającym zabezpieczeniem jest, że osoby, które nie są niezaszczepione będą podlegały kwarantannie" - wskazał.

Wyjaśnił, że kwarantanna ma na celu zabezpiecza przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się wirusa. "Jeżeli osoba zakażona trafi do naszego kraju w okresie inkubacji 10-dniowej, wtedy będzie musiała być hospitalizowana i leczona" - powiedział.

Przyznał, że nowa fala zakażeń może się pojawiać jesienią, ale "jeśli uzyskamy odporność populacyjną, wzrostu nowych zakażeń na jesieni nie będzie". "To jest w naszym interesie, żeby okres wakacyjny - bezpieczny dla nas, ale także tak oczekiwany - wykorzystać także na to, aby maksymalnie zaszczepić się" - wskazał Kraska.

Zaznaczył, że na obecną chwilę "nie ma problemu z dostępnością szczepionek".

Wiceminister: Nie organizujmy podróży, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje dotychczasowe ostrzeżenie dla podróżujących na poziomie trzecim, czyli: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne - oświadczył w środę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską, że od początku pandemii MSZ zaleca "daleko idącą wstrzemięźliwość w organizowaniu wyjazdów zagranicznych".

Wawrzyk zwrócił uwagę, że są kraje, w których w ostatnim czasie nastąpiło pogorszenie sytuacji epidemicznej. "Jeśli chodzi o podróże, sytuacja jest dynamiczna i trudna do przewidzenia, zmienna, uzależniona od nagłych wydarzeń" - dodał wiceszef MSZ.

Przypomniał, że w ostatnich tygodniach systemy opieki zdrowotnej dla turystów, także te prywatne, okazywały się niewydolne. "Może się zdarzyć, że nawet osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym nie będą w stanie wyegzekwować świadczeń od systemu opieki zdrowotnej, który może nagle ulec załamaniu" - powiedział wiceminister.

"W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje dotychczasowy poziom ostrzeżenia na poziomie trzecim, czyli: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne" - przekazał Wawrzyk.

Podkreślił, że w przypadku konieczności podróżowania należy wejść na stronę www.gov.pl/dyplomacja, gdzie są informacje o sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że w zdecydowanej większości ograniczenia związane z pobytem w danym kraju nie dotyczą osób zaszczepionych. "Największą gwarancję w zakresie bezpiecznego pobytu i powrotu daje posiadanie zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu" - wskazał Wawrzyk.

Lotnisko Chopina: od północy Straż Graniczna będzie kierować na kwarantannę podróżnych z Non Schengen

Od północy ze środy na czwartek, przylatujący na warszawskie Lotnisko Chopina z państw nienależących do strefy Schengen, podczas kontroli paszportowej zostaną automatycznie skierowani na kwarantannę przez funkcjonariusza Straży Granicznej - powiedział PAP rzecznik portu Andrzej Klewiado.

Zgodnie z opublikowanym w środę w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem Rady Ministrów, od północy ze środy na czwartek zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen; kwarantannę podróżujących z tych państw skróci negatywny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy.

"Od północy każdy pasażer przylatujący na Lotnisko Chopina spoza strefy Schengen, w tym m.in. z Wielkiej Brytanii, czy Irlandii Północnej, podczas kontroli paszportowej zostanie automatycznie skierowany na kwarantannę przez funkcjonariusza Straży Granicznej"- powiedział w środę Klewiado.

Jak dodał, na lotnisku Straż Graniczna odpowiada za wdrażanie przepisów dotyczących obostrzeń w związku z koronawirusem.

"Jako zarządzający lotniskiem zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby rozładować ewentualne kolejki do kontroli paszportowej, jakie powstaną po przylocie na Lotnisko Chopina" - powiedział.

Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego ukazała się w środę. Wcześniej jej szczegóły przedstawili wiceszefowie resortów zdrowia i spraw zagranicznych, Waldemar Kraska i Piotr Wawrzyk.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem od czwartku osoby, które przybyły do Polski, a swoją podróż rozpoczęły z państwa nienależącego do Strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, 10-dniową kwarantannę będą mogły skrócić po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni od przekroczenia granicy.

Dotychczas takie restrykcje obowiązywały podróżujących z Brazylii, Indii, Republiki Południowej Afryki, a od środy ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Podróżujący natomiast z pozostałych państw spoza Schengen mogli dotąd skracać swoją kwarantannę - po uzyskaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w czasie 48 godzin od przekroczenia granicy RP, np. jeszcze na lotnisku.

Z kwarantanny podróżujących do Polski spoza Schengen nie zwalniał i nadal nie będzie zwalniał test wykonany w kraju wylotu. Zwolni z niej za to m.in. pełne zaszczepienie przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną w Unii Europejskiej. Poza tym określony jest szereg wyjątków od kwarantanny, nie podlegają jej np. przekraczający granicę w ramach niektórych czynności zawodowych (jak załogi samolotów, kierowcy transportowi), czy dyplomaci, żołnierze itp.

Wiceminister zdrowia zmiany tłumaczył w środę rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa. "W związku z tym, że te nowe warianty mają zdecydowanie większą szybkość rozprzestrzeniania się w środowisku, zdecydowaliśmy się podjąć prewencyjne działania" - podkreślił.

Kraska poinformował, że mutacji gamma we wtorek było 14, a w środę 17, wariantu delta - we wtorek 90, a w środę 96, wariantu Beta - we wtorek 36, w środę 38. Ponadto wiceszef MZ poinformował, że w przedziale dwóch tygodni liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Polsce wynosi 14, ale w Tunezji to już 209, w Danii 152, w Hiszpanii 133, w Wielkiej Brytanii 131.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Zarządza nim Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W 2020 roku port obsłużył 5,482 mln, co dało spadek o 70,9 proc. wobec 2019 r.

Saczka: Wariant delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie

Wariant delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie - powiedział kierujący pracami GIS Krzysztof Saczka. Wskazał, że z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych nim są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi.

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego pytany był w czwartek w Programie Pierwszy Polskiego Radia, co GIS robi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się w Polsce wariantu delta koronawirusa.

Odnosząc się do informacji o możliwości kolejnej fali zakażeń Saczka zapewnił, że "inspekcja sanitarna już zapobiega rozprzestrzenianiu się tej mutacji". Dopytywany, w jaki sposób, odpowiedział: "W taki sposób, że identyfikujemy, mamy informacje o wszystkich wynikach pozytywnych". Poinformował, że liczba osób, u których wykryto w Polsce wariant delta koronawirusa nie wzrasta znacząco.

"Jeśli popatrzymy na wywiady epidemiologiczne to okazuje się, że oczywiście wśród tych osób są osoby, które podróżowały, ale w zdecydowanej większości są to osoby, które nigdzie nie podróżowały, ani nie miały kontaktu z osobami podróżującymi. O czym to świadczy? O tym, że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie" - powiedział Saczka.

"Natomiast patrząc przez pryzmat aktualnego stanu pandemii, czyli tej niewielkiej ilości zakażeń, którą notujemy codziennie, wygląda, że w naszym społeczeństwie - odpukać - jakoś dramatycznie ta mutacja się nie rozprzestrzenia" - zauważył.

Mówiąc o odnotowanym w ostatnim czasie wzroście zakażeń właśnie tym wariantem koronawirusa w Wielkiej Brytanii wskazał, że dotyka on głównie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.

Saczka pytany był także, czy jest możliwość powrotu do niektórych obostrzeń epidemiczno-sanitarnych w Polsce. "Sytuacja może się zmienić, może nie koniecznie z dnia na dzień, ale z tygodnia na tydzień. W naszych prognozach, w naszych analizach, my nie przewidujemy jakichś komplikacji w wakacje" - wskazał.

"Natomiast bardzo mocno chcę podkreślić fakt, że to, co będzie się działo, dalej zależy głownie od dwóch czynników: od nas samych, jak będziemy się zachowywać, czy będziemy raczej unikać dużych skupień ludzkich, unikać takich sytuacji, gdzie wirus będzie mógł w łatwy sposób rozprzestrzeniać się" - mówił kierujący GIS.

"Tak jak powiedziałem wcześniej: mutacje krążą w naszym społeczeństwie. To, że dzisiaj mówimy o mutacji delta, czyli poprzednio indyjskiej, ale mamy też mutacje gamma - brazylijską, czy beta - południowoafrykańską, one też się u nas pojawiają i krążą. Obok tych mutacji zawsze może się pojawić kolejna mutacja. Nie daj Boże, może się też pojawić mutacja polska, oznaczona kolejną literą alfabetu greckiego" - zaznaczył.

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
and00
Jaki problem?
Przecież szczepionych to nie obowiązuje
bha
A kto ją będzie niby kontrolował, zresztą ma ona sens jak wszyscy domownicy są jej poddani, a nie tylko jeden. Tak to napewno nie zatrzymamy kolejnej ani Alfy, ani Bety, ani DELTY etc.Chyba że tylko dla pozorowania walki.
bha
https://www.google.com/amp/s/www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8197809,koronawirus-w-izraelu-nowe-zakazenia-odpornosc-zbiorowa.html.amp
karbinadel
Po południu ogłaszają, że od północy będzie kwarantanna. Brawo PiS, tak szybko nie działa żaden rząd na świecie. Niedługo się okaże, że wyszedłeś po bułki, i musisz przejść przez kwarantannę, bo komuś w ministerstwie się odbiło
inwestor-gpw
Chorwacja, Bułgaria, Rumunia są w UE ale są poza strefą Schengen. Dziękuję wam mośki z PiSu że moje dzieciaki bedą siedziały w czasie wakacji 10 na kwarantannie.
lorelie
trzeba było je zaszczepić a nie roznosić zarazę i nas narażać.Stracisz pracę jak ci zamkną firmę to pomyślisz. Pamiętaj że po szczepieniu wszyscy umierają, wcześniej czy później...
kryzysio odpowiada lorelie
Wszyscy umrzemy!
qart
Niedzielski i podwłądni powinni zostać przetestowani. Na IQ.
basterek
Rozporządzeniem możecie sobie naciągnąć gumę w majtach obelixa. Ja policję odsyłam na berdyczów jak mi decyzji w zębach nie przywożą.

Art. 33. 1. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny
inspektor sanitarny może, w drodze decyzji, nałożyć na osobę zakażoną lub chorą na
chorobę
Rozporządzeniem możecie sobie naciągnąć gumę w majtach obelixa. Ja policję odsyłam na berdyczów jak mi decyzji w zębach nie przywożą.

Art. 33. 1. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny
inspektor sanitarny może, w drodze decyzji, nałożyć na osobę zakażoną lub chorą na
chorobę zakaźną albo osobę podejrzaną o zakażenie lub chorobę zakaźną, lub osobę,
która miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego,
obowiązki określone w art. 5 ust. 1.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki