REKLAMA

W Indiach wykryto kolejny wariant koronawirusa

2021-06-23 11:53
publikacja
2021-06-23 11:53
W Indiach wykryto kolejny wariant koronawirusa
W Indiach wykryto kolejny wariant koronawirusa
fot. SWKStock / / Shutterstock

Wariant koronawirusa o nazwie delta dalej mutuje. W Indiach wykryto kolejną jego odmianę - delta plus. Trzeba zachować czujność i monitorować sytuację, bo delta ma duży potencjał epidemiczny – ostrzega ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.

W Europie od kilku miesięcy rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie delta (po raz pierwszy wykryty w Indiach). W Wielkiej Brytanii przypada na niego już 99 proc. wszystkich nowych zakażeń tym patogenem. Pierwsze przypadki tego wariantu wykryto także w Polsce oraz w Niemczech, Belgii i Hiszpanii. W Indiach pojawiły się jednak doniesienia o nowej jego odmianie – delta plus.

„Wirus Delta dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant delta plus, kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźności i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc" – ostrzega na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem konieczna jest szczelna ochrona granic, testowanie chorych i przyspieszenie szczepień. Niezbędne są też przygotowania do kolejnej fali pandemii.

„Mimo wakacji, trzeba zachować czujność i monitorować sytuację, bo wariant delta ma duży potencjał epidemiczny. Kolejna fala może nadejść szybko, potrzebne dzienne dane o nowych hospitalizacjach w czasie rzeczywistym z uwzględnieniem statusu odporności (zaszczepieni, ozdrowieńcy)” – stwierdza ekspert NRL.

Z danych indyjskiego ministerstwa zdrowia wynika, że wariant delta plus wykryto w kilku stanach, takich jak Maharasztra (trzecim co do wielkości i drugim pod względem ludności), Kerala w południowo-zachodnich Indiach oraz Madhya Pradesh (stan w środkowych Indiach).

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak zapewnia o skuteczności szczepień. Powołuje się na wyniki badań w Wielkiej Brytanii, z których wynika, że szczepionka Pfizera w 96 proc. zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu delta SARS-CoV-2, a AstraZeneca - w 92 proc.

„Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19” – podkreśla na Twitterze dr Grzegorz Cessak. (PAP)

autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
samsza
delta +

ktoś sobie jaja robi, na co odpowiadamy gestem Lichockiej
3456
ludzie o jakim wirusie piszecie patrzcie sobie tylko na Amerykańskie indeksy giełdowe kurs dolara do EU jaka to dziwna pandemia drukowanie dolarów bez opamiętania masa bezrobotnych ,zasiłki , szczepionki tak się nazywa ten wirus pochodzenia Amerykańskie wszyscy widzą co się dzieje a strugają głupa.
damiano318
Po Delcie, będziemy mieć na wiosnę wirusa Epsilon, a wtedy do końca alfabetu greckiego zostaje nam jeszcze 20 liter :)

Damy radę!! Ale spokojnie - dla tych co przeżyją, kolejne wirusy będą opisywane już alfabetem morse'a.
shadow_xx
Po wakacjach będzie super delta, a pod koniec roku bardzo mocno zmutowana hiper delta. I tak się będziemy bawić przez najbliższe kilka lat. Restauratorzy przygotowani do przerwy jesiennej?
abcx
A kiedy polska odmiana, żeby można dumnie powiedzieć Polacy nie gęsi swojego wirusa mają...
karbinadel
Nasz będzie się nazywać "ęą"
darius19
cosik antyszczepionkowcow slabo widac. Smuteczek. Ich teorie, glownie spiskowe, fajnie sie czytalo. "zenon" kapke ratuje sytuacje. Ale... w ogole - nuda.
endes
Słabo zorientowany z Ciebie koleś.... współczuć tylko można.
karbinadel
I na wieść o każdej nowej mutacji (które zresztą są dla wirusów czymś zupełnie naturalnym) pojawia się medialna sraczka plus.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki