REKLAMA

Woś: Są podstawy prawne do tego, by prokuratura zajęła się sprawą szczepień w WUM

2021-01-05 08:17
publikacja
2021-01-05 08:17
Woś: Są podstawy prawne do tego, by prokuratura zajęła się sprawą szczepień w WUM
Woś: Są podstawy prawne do tego, by prokuratura zajęła się sprawą szczepień w WUM
fot. Krystian Maj / KPRM / / Flickr

Są podstawy prawne do tego, by prokuratura zajęła się sprawą szczepień w WUM; rektor publicznej uczelni ma określone obowiązki i może odpowiadać za ich przekroczenie lub niedopełnienie - powiedział wiceszef MS Michał Woś. Nie może być tak, że państwo nie reaguje w takiej sytuacji - podkreślił.

W rozmowie na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MS pytany był o to, czy należy ujawnić pełną listę osób spoza grupy "0", które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

"Przyzwoitość powinna nakazywać tym ludziom przyznanie się, ale rzeczywiście jest to informacja medyczna. Zgodnie z prawem jest to na tyle wrażliwa informacja, że pozostaje ona w dyspozycji odpowiednich instytucji" - odparł Woś. Jak dodał, o liście wie Ministerstwo Zdrowia oraz prokuratura, do której trafiło zawiadomienie w tej sprawie.

Polityk przekonywał, że są podstawy prawne do tego, by prokuratura zajęła się sprawą szczepień w WUM. "Zawsze ocena podstaw prawnych należy do śledczego, do prokuratora, ewentualnie do sądu (...), ale rektor uczelni publicznej jest związany szeregiem przepisów i w związku z tym odpowiada za ich przestrzeganie. Ma obowiązki przed sobą postawione i za ich przekroczenie lub niedopełnienie każda z osób działających publicznie może odpowiadać" - podkreślił.

"Co do zakresu tego przekroczenia potrzebne jest właśnie śledztwo, które wyjaśni i wskaże osoby odpowiedzialne, być może szerzej niż rektor, być może nie rektor, a ktoś inny, ale nie może być tak, że państwo nie reaguje w takiej sytuacji" - dodał.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepieni są m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia.

O zaszczepieniu poinformował jednak w ostatnich dniach m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. Zaszczepieni zostali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn i Wiktor Zborowski, satyryk Krzysztof Materna, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak oraz aktor, piosenkarz Michał Bajor i inni. Pełna lista osób zaszczepionych poza kolejnością nie została upubliczniona.

Warszawski Uniwersytet Medyczny informował o zaszczepieniu 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień. Jak tłumaczono, szczepionki pochodziły z dodatkowej puli obejmującej 450 dawek, które WUM otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych niezależnie od etapu zerowego szczepień personelu medycznego, i które musiały być wykorzystane do końca roku.

Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski oświadczył w rozmowie z PAP, że WUM mija się z prawdą, twierdząc, że była jakaś dodatkowa pula dawek szczepionek. "WUM otrzymał 450 dawek i tyle dawek powinno zostać zużytych do zaszczepienia osób z grupy +zero+" - wskazał.

W jednostkach związanych z WUM rozpoczęła się szczegółowa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. Niezależnie od niej sprawę badała komisja WUM, która przekazała wyniki kontroli już w poniedziałek. Komisja wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM, w tym brak należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia. Z jej ustaleń wynika m.in., że CM WUM powiadamiało osoby nieuprawnione do skorzystania ze szczepień w grupie "0" z obawy o niewykorzystanie przydzielonej puli szczepionek.

Wkrótce po opublikowaniu tych ustaleń poinformowano o odwołaniu dr n. med. Ewy Trzepli ze stanowiska prezesa zarządu Centrum Medycznego WUM. (PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ lena/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zenonn
Doprawdy? Ryją się bez kolejki? Kto kogo robi w **** ?
Tabuny chętnych na szczepienia preparatem o nieznanej szkodliwości, dającym potencjalnie odporność na grypa-19 przez 2 miesiące, ze skutecznością najwyżej 19 na 20?
A łyżka na to- niemożliwe.
zenonn
Narodowy Plan Szczepień
„Narodowy Plan pogoni za społeczeństwem z igłą i strzykawką”

"w „szczepionce” otrzymamy inwazyjną cząstkę, podobną do złośliwego wirusa lub złośliwych komórek nowotworowych, rzekomo dla naszego dobra. Osoby, które wahają się jeszcze przed przyjęciem tej genetycznej
Narodowy Plan Szczepień
„Narodowy Plan pogoni za społeczeństwem z igłą i strzykawką”

"w „szczepionce” otrzymamy inwazyjną cząstkę, podobną do złośliwego wirusa lub złośliwych komórek nowotworowych, rzekomo dla naszego dobra. Osoby, które wahają się jeszcze przed przyjęciem tej genetycznej „szczepionki” niech uświadomią sobie, że po jej przyjęciu wprowadzą do swojego organizmu pasożytniczą cząsteczkę mRNA, podobną do wiroidów wykrytych do tej pory jedynie u roślin. Wiroidy roślinne nazywane są pasożytami transkrypcji, ponieważ przejmują one aparat transkrypcyjny swojego gospodarza, doprowadzając go do choroby lub śmierci. "

https://stolikwolnosci.pl/wywiad-z-prof-romanem-zielinskim/

Powiązane: Afera szczepionkowa - celebryci zaszczepieni poza kolejnością

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki