Wojskowi dostaną rekordowe podwyżki

Od stycznia przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego wyniesie 5530 zł brutto. Kwotę oficjalnie potwierdziło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - czytamy w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

(fot. Dariusz Gorajski / FORUM)

Jak pisze "DGP", wojsko nie chce rozgłosu w tej sprawie. Obawia się reakcji pozostałych służb mundurowych, które domagają się wyższych uposażeń. Prezydent już 15 sierpnia miał ogłosić, o ile więcej zarobią mundurowi, ale ostatecznie przekaże tę informację bliżej terminu październikowych wyborów samorządowych.

Jak jednak dowiedział się "DGP", Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz Andrzej Duda, prezydent RP i zwierzchnik Sił Zbrojnych, ustalili, że uposażenie żołnierza zawodowego zwiększy się od przyszłego roku z 3,20- do 3,63-krotności kwoty bazowej.

Gazeta przypomina, że wynagrodzenie żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych stanowi wielokrotność kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej na dany rok. Nie zmienia się ona od 2009 r. i wynosi 1523,29 zł. W przyszłym roku również nie jest planowany jej wzrost. Zwiększy się natomiast jej wskaźnik. "DGP" w sierpniu pisał, że optymistycznym wariantem będzie, jeśli wyniesie on 3,50. Okazało się, że szef MON postanowił dodatkowo uwzględnić przyszłoroczną inflację.

"Projekt rozporządzenia w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej przewiduje wskaźnik w wysokości 3,63" - powiedział "DGP" Marcin Skowron, rzecznik prasowy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Dodał, że prezydent niewątpliwie przychyli się do propozycji szefa MON i w najbliższym czasie podpisze rozporządzenie. (PAP)

emi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 20 samsza

Ten co wpadł na ten jakże innowacyjny sposób zadośćuczynienia wymogom NATOwskim ilości środków na wojsko to nobla powinien dostać.

! Odpowiedz
10 50 sztos1

ale jaja wszystkie ssaki podpięte pod budżet chcą więcej coraz więcej . Ciekawe kiedy ten kraj padnie na pysk .

! Odpowiedz
8 38 john-eire

Dobra ruch, 500+ dla wojskowi. Teraz PiS ma 80,000 więcej zwolennicy.

! Odpowiedz
12 34 cyganoitaliano

już w lutym pisałem na swoim blogu, że przed wyborami samorządowymi ogłoszą żołnierzykom 10% podwyżki. Jak zwykle się nie myliłem http://polska-w-ruinie.pl/2018/02/11/oficerska-degradacja/

! Odpowiedz
7 9 niepelnosprawny_org

4874 do 5530, a netto ile? nie wiem jak tam sie wylicza, nie jak na otwartym rynku pracy...

! Odpowiedz
2 18 sztos1

nie płaca składek emerytalnych i rentowych tak , ze praktycznie tyle samo

! Odpowiedz
30 35 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
36 38 _jasko

- Gdyby sytuacja gospodarcza pozwoliła na to, uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej niż to pierwotnie zaplanowaliśmy, wytężyć siły, aby podnieść te wydatki do 2,5 proc. PKB już do roku 2024. Żołnierze zasługują, by móc bronić ojczyzny, jak najbezpieczniej dla siebie. Bo żołnierz w tym wszystkim jest najważniejszy - powiedział podczas ostatnich obchodów Święta Wojska Polskiego Andrzej Duda.
Coś mi się wydaje, ze prezydent nie doszacował potrzeb finansowych naszych sił zbrojnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 88 karbinadel

Nie chcemy służyć w wojsku, to trzeba płacić tym, co robią to za nas. Logiczne. Tylko kwestia, czy w tej armii są odpowiednie proporcje żołnierzy liniowych w stosunku do urzędasów w MON

! Odpowiedz
20 99 modulometer

to co mamy to nie armia. To atrapa armii która kosztuje nas więcej niż byśmy kupili opcję ochrony bezpośrtednio w USA. Szwajcaria której nikt nie zaatakował od kilkuset lat ma poważniejszy i śmiem twierdzić sprawniejszy system obrony niż Polska
My nie wydajemy na modernizację armii tylko na stwarzanie pozorów. W Rosji projektują nowe czołgi i rakiety a w Polsce każdy wojak kombinuje jak się doturlać do emeryturki. mam wojskowych w marynarce i widzę co tam się dzieje. to wywalanie pieniędzy w błoto i demoralizacja postawy obywatelskiej. Politycy po prostu kupują głosy kolejnej grupy społecznej i nic więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.