Wojsko Polskie kupi moździerze Rak z HSW

Osiem dywizjonowych modułów Rak, w sumie prawie 100 pojazdów, kupi Wojsko Polskie z Huty Stalowa Wola do 2019 r. Umowę w tej sprawie podpisano w czwartek w Stalowej Woli w obecności m.in. premier Beaty Szydło, która oceniła, że skorzysta na tym przede wszystkim polska gospodarka.

Premier Beata Szydlo
Premier Beata Szydlo (fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

"To że udało się podjąć decyzję, że produkcja rusza tutaj w Stalowej Woli skorzysta na tym polska armia, skorzysta na tym Stalowa Wola, ale skorzysta na tym przede wszystkim polska gospodarka" powiedziała premier.

Jak podkreśliła, ambicją jej rządu jest to "ażebyśmy polską gospodarkę budowali w oparciu o polski potencjał, o polskie możliwości". "Abyśmy wykorzystywali te wszystkie elementy, które są dostępne w Polsce, tylko trzeba pomóc je uruchomić. Zależy nam na szybszym rozwoju, zależy nam na tym, aby z tego rozwoju korzystali wszyscy" zaznaczyła Szydło.

"Chcemy żeby armia była wyposażona w najlepsze i najnowocześniejszy sprzęt. Żeby była armią, która poszczycić się może naprawdę sprzętem wysokiej jakości" - podkreśliła szefowa rządu.

Dodała, że celem jej rządu "jest to żeby ten sprzęt był produkowany w polskich firmach, w polskich przedsiębiorstwach, przy wykorzystaniu polskiej myśli technicznej, polskiej myśli inżynierskiej".

"To spełnia się w Stalowej Woli. Dzięki rozwojowi tego projektu będzie można mówić o dobrym czasie dla miasta Stalowa Wola, ale co przede wszystkim będzie dobrą perspektywa dla polskiej gospodarki" zaznaczyła Szydło.

Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda powiedział PAP, że wojsko zapłaci HSW ponad 968 mln zł. Płacimy nie tylko za same pojazdy (96 sztuk), ale także za pakiet szkoleniowy, trzyletnią gwarancję i dokumentację techniczną - dodał.

Moduły trafią do trzech batalionów zmechanizowanych, które stacjonują w Międzyrzeczu, Szczecinie i Rzeszowie. HSW musi dostarczyć dwa pierwsze moduły do czerwca 2017 r., trzy kolejne w roku 2018 i trzy w 2019 r.

Rak to samobieżny moździerz kalibru 120 mm. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez HSW. Jest to pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę; w pełni automatyczny, nie wymaga ingerencji człowieka.

Poza tym moździerz ten może prowadzić ogień od minus 3 stopni położenia lufy aż do plus 80 stopni. To oznacza, że jest to jedyny moździerz, który może prowadzić ogień do celów, które są widoczne na wprost. Uzyskuje kąty, które dla dotychczasowych moździerzy były nieosiągalne. Do tej pory moździerze strzelały powyżej 45 stopni położenia lufy.

HSW SA jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet. Należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.(PAP)

huk/ kyc/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~xxx

Chińska tandeta montowana przez białych niewolników.

! Odpowiedz
2 1 ~p23

Do takich entuzjastow jak mati:
Wiesz Ile mamy samolotow bojowych? Niewiele ponad sto, wielozadaniowych, mysliwskich, mysliwsko - bombowych. Razem sto.potęga,ze hoho.
Jeszcze brakuje brygady kawalerii, trałowca ORP,, Protazy " i mozemy podbijac kazdego, kto sie do nas nie usmiechnie.
Ale to i tak niezle wypadamy na tle takich krajow jak estonia, litwa... Zeby bylo weselej jezeli chodzi o bron pancerną sytuacja wyglada niewiele lepiej.mamy tez ok.2,3 mln sztuk broni palnej.
Nie jestem wojskowym i nie wiem czy to duzo.
Na szczescie zyjemy w czasach, gdzie wojna nie lezy w interesie zadnego z panstw osciennych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~p23

Zeby uzupelnic: bundeswehra 454 szt.samolotow bojowych, Rosja ponad 2000.

! Odpowiedz
1 3 ~endi

Czy taki moździerz za 10 000 000 zł może zniszczyć dron za kilka tyś zł ? bo jak tak to to nie ma najmniejszego sensu

! Odpowiedz
3 5 ~Misza

Kto pamieta jak PO chcialo sprzetu tylko i wylacznie zagranicznego?

! Odpowiedz
2 12 ~Andre

Pis jakie jest to jest ale przynajmniej robi duzo dobrego dla kraju. A strach pomyslec ze jeszcze niecale 2 latatemu TVN bylo gotowe wpajac, ze za Tuskiem wiewiorki i ptaki placza.

! Odpowiedz
5 2 ~ionen

Tak masz rację. Polskie haubice Krab i Rosomaki też kupował PiS. Tylko jak to możliwe, bo wtedy rządziło podobno wrogie polskiemu przemysłowi PO!!!
Ale jak się czyta niezależne media tylko to można o tym nie wiedzieć. Tam takich informacji się nie dowiesz bo to media niezależne i przekazują tylko informację od Jarka Kaczyńskiego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~PrawdaPolska

A po co Wam wojna? Czy Wam mozgi odjeło źle Wam w domu! Armia ma odstraszać stad powinna budzić strach i zachwyt... produkt ze Stalowej Woli jest elementem o szerokim spektrum działania do wielu zadań co sprawia ze jest uniwersalny i szybki w reakcji... Taki powinien byc...chcialbym zeby nigdy nie musial zostac uzyty a jak juz to niech r...pie...do....i wroga w drobny mak i niech dwa razy sie zastanowic zanim najedzie MOJ i WASZ Kraj!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~ertr

Odstraszać? Podczas odstraszania mogą komuś nie wytrzymać nerwy. Wiele programów pobudzających różne gospodarki nie zdają puki co egzaminu. Po wojnie wszystko niemalże samo do góry zwyżkuje jak i morale ludzi, a i wyże demograficzne się wtedy pokazują (to chyba efekt braku prądu :) )

! Odpowiedz
1 2 ~wsws

jak strzela na wprost to haubica a nie mozdzierz...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil