Wójcik: Wkrótce w parlamencie projekt dot. zaostrzenia kar dla kierowców

Wkrótce do prac w parlamencie trafi projekt ws. zaostrzenia kar dla kierowców, którzy spowodują wypadek po pijanemu, a także zmian kwalifikacji z wykroczenia na przestępstwo ucieczki przed kontrolą drogową policji - powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

(policja.pl)

W "Salonie politycznym" Trójki przekazał też, że wydłużeniu do trzech lat ulegnie termin przedawnień wykroczeń drogowych. "Nie będzie już takich spraw, jak sprawa +Froga+ - osoby, która bawiła się z policjantami. 81 wykroczeń przedawnionych. Przypominam dlatego, że sądy nie mogły zmieścić się w terminie dwuletnim od momentu popełnienia czynu do rozstrzygnięcia sprawy. Wydłużamy ten czas, nie będzie już takich sytuacji" - podkreślił.

Wiceminister tłumaczył, że zaostrzeniu ulegną kary dla kierowców, którzy po pijanemu spowodują wypadki ze skutkiem śmiertelnym czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Powiedział, że wówczas bezwzględna będzie kara pozbawienia wolności co najmniej dwóch lat. "Oznacza to, że nie będzie można warunkowo zawieszać wykonania tej kary. 30 proc. takich orzeczeń dzisiaj jest niestety" - zauważył.

Zwrócił też uwagę na ucieczkę przed kontrolą drogową policji. "Dzisiaj to jest wykroczenie: ktoś się nie zatrzyma do kontroli policji, policja goni taką osobę na kogutach (...), osoba ucieka, wjeżdża w miasto, policja zatrzymuje i co się okazuje? Że to jest wykroczenie. Według nas powinna być zmieniona konstrukcja. To będzie przestępstwo karane do pięciu lat pozbawienia wolności" - mówił Wójcik.

Jak dodał, we wtorek o projekcie dyskutowano na Komitecie Stałym Rady Ministrów. "Czyli należy się spodziewać, że w ciągu bardzo krótkiego czasu ten projekt znajdzie się w polskim parlamencie" - powiedział wiceminister.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych zapowiedział już w lipcu. Według projektu MS kierowca, który zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia. Łączyć się to będzie z obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od roku do nawet 15 lat.

W przypadku wykroczeń drogowych wydłużeniu ulegnie termin ich przedawnień. Według aktualnych regulacji następuje po roku od czynu, zaś gdy wszczęto postępowanie - po upływie dwóch lat od czynu. Według planów, jeśli postępowanie będzie wszczęte, przedawnienie to nastąpi po trzech latach.

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów będzie zagrożone karą do pięciu lat więzienia, a nie jak obecnie - do trzech.

Ponadto pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego lub powodującego ciężkie obrażenia wypadku trafiałby do więzienia na co najmniej dwa lata, a kara ta nie mogłaby być zawieszona. Obecnie dolna granica kary w takim przestępstwie wynosi dziewięć miesięcy, a wyrok do roku pozbawienia wolności można zawiesić. (PAP)

zab/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Xxxxx

To ci wolnosc nastala za komuny zaplacilem mandat jak przeskrobalem cos za kierownica i nikt nie mowil mi ze jestem bandyta a teraz bandit w tejze niby demokracji wiec by demokracja nastala to narazie musimy spedzic jakis czas w przedsionku i nabrac oglady i byc bardzo a bardzo grzecznym

! Odpowiedz
2 4 ~ANTYKOD

Nie zauważysz funkcjonariusza za krzakiem we mgle który chciał cię podobno zatrzymać i zbadać alkomatem . Ruszy pościg zatrzymasz się i dostaniesz 5 lat więzienia.
Tak znaczące ograniczenie swobód obywatelskich wymaga referendum, w przeciwnym wypadku to władza podobna do pewnego GRUZINA.

! Odpowiedz
0 2 ~as

"że sądy nie mogły zmieścić się w terminie dwuletnim od momentu popełnienia czynu do rozstrzygnięcia sprawy. Wydłużamy ten czas, nie będzie już takich sytuacji" Czy nie lepiej skrócić czas w sądzie zamiast dać mu jeździć kolejne 5?

! Odpowiedz
0 0 ~asd

Oczywiście, że lepiej byłoby skrócić czas prowadzenia sprawy w sądzie. Tylko że rząd nie wie jak to zrobić. Skupia się więc na objawach (przedawnianiu spraw) zamiast na przyczynach (przewlekłych sprawach w sądzie).

! Odpowiedz
0 10 ~Ktoś1

Proponuje także zniesienie WSZELKICH immunitetów na kary za wykroczenia drogowe. A nawet podwojenie stawek.

! Odpowiedz
0 7 ~ostoja

Ogólnie OK, ale trochę bawi mnie wydłużanie okresu przedawnienia zamiast usprawnienia systemu sądownictwa. I komu przeszkadzały kolegia?

! Odpowiedz
2 8 ~PL

"Bo My politycy nie popełniamy wykroczeń. Wy zly narod tak, wiec Was musimy bardziej karac"

! Odpowiedz
3 10 ~yanosik

A moze by sie tal za pieszych i rowerzystów zabrac .Za jazde autem i korzystanie z telefonu 200zl mandatu ,pieszy jak gada przez przejscie dla pieszych przechodzi z telefonem to nic a rowerzysta sluchawki na uszach no i mamo ja jde ale nic nie słysze- zero kary.O co tu chodzi ???

! Odpowiedz
5 3 ~xrtm

Zadanie domowe:
a) ilu ludzi na przejściu może zabić lub zrobić kalekami pieszy rozmawiający przez telefon, który przez nieuwagę wejdzie w grupę ludzi ?
b) ilu ludzi na przejściu może zabić lub zrobić kalekami rowerzysta rozmawiający przez telefon, który przez nieuwagę wjedzie w grupę ludzi?
c) ilu ludzi na przejściu może zabić lub zrobić kalekami kierowca samochodu osobowego rozmawiający przez telefon, który przez nieuwagę wjedzie w grupę ludzi?
Założenia:
Grupa ludzi to 5 osób, poruszają się z prędkością 2 km/h, pieszy waży 80 kg i porusza się z prędkością 3 km/h, rowerzysta wraz z rowerem waży 100 kg i porusza się z prędkością 20 km/h, samochód wraz z kierowcą waży 1400 kg i porusza się z prędkością 50 km/h

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Dominik odpowiada ~xrtm

Ilu ludzi mogę zabić jadąc samochodem przez miasto 30km/h(w moim mieście prawie wszędzie są takie ograniczenia) mając odpięte pasy bezpieczeństwa? Dostanę mandat
Chodzi o to aby pod przymusem dbać o bezpieczeństwo także kierowcy.
To samo powinno dotyczyć rowerzystów którzy poruszają się bez kasku ze słuchawkami w uszach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil