REKLAMA

Wody Polskie: do Wisły znów leją się ścieki

2020-10-06 11:29
publikacja
2020-10-06 11:29
fot. Filip Błażejowski / FORUM

Znów leją się nieoczyszczone ścieki wprost do Wisły – poinformował we wtorek PAP rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Natomiast rzecznik MPWiK Marek Smółka przekazał, że nastąpiła przerwa w działaniu tymczasowego kolektora odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.

"Do Wisły są zrzucane nieoczyszczone ścieki" – powiedział PAP rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Poinformował, że nieczystości zostały skierowane bezpośrednio do rzeki po ulewach, które przeszły w poniedziałek nad Warszawą.

Natomiast rzecznik MPWiK Marek Smółka poinformował we wtorek na Twitterze jedynie o przerwie w funkcjonowaniu kolektora zastępczego.

"Deszcz nawalny (miejscami w ciągu 1h spadło 35 l/m2) i ogromna ilość śmieci w kanalizacji spowodowały przerwę w pracy tymczasowego układu przesyłowego. Zgodnie z procedurą zadziałał przelew burzowy. Jednocześnie pracujemy nad udrożnieniem zapchanych instalacji i ozonujemy ścieki #czajka" – napisał Smółka.

Nie odpowiedział na pytanie PAP, czy ścieki są zrzucane do Wisły.

Pod koniec września doszło do awarii jednej z pomp tłoczącej nieczystości do tymczasowego kolektora przesyłowego ułożonego ma moście pontonowym przez Wisłę. Ścieki były transportowane jedną nitką bypassa. Według informacji zamieszczonej na Twitterze przez prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę tylko jednego dnia, w którym druga nitka kolektora była wyłączona, MPWiK zrzuciło do rzeki 310 000 m sześc. nieoczyszczonych ścieków.

Daca poinformował ponadto, że "Od 1.07 godz. 5 w MPWiK działa układ pomp zapasowych i ścieki się nie leją do Wisły. Głównej pompy nie udało się naprawić i działają 2 mniejsze". Przestrzegł, że "dlatego jak tylko trochę popada, bedziemy mieli zrzuty ścieków komunalnych do rzeki. System pomp ma działać do czerwca".

Do awarii układu przesyłającego nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do "Czajki" doszło 29 sierpnia rano. Do dnia 25 września, kiedy uruchomiono tymczasowy rurociąg, do Wisły wpłynęło 5 079 022 m sześc. nieoczyszczonych ścieków.(PAP)

wnk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
itso_alternator
no bo źle sie do tego zabrali powini warszawiaką zacząć racjonować wodę skoro mają w dupie reszte polski
pazdzioch_indastries
Toż to najwspanialszy koktajl dla nowoczesnych umysłów! cała północna Polska już dziś może się nim rozkoszować.Warszawa stawia! Bar is ołpen!
and00
A jak z odszkodowaniami dla poszkodowanych, oraz z karą za zrzucenie takiej ilości szamba do rzeki??
Przecież przy takiej ilości to powinno w miliardach być liczone
lorelie
Czy matka trzaskowskiego po wyroku sądu poleci do sądu po podwyższenie emeryturki za walkę z Polska i Polakami w szeregach UB ? Słabe to że synalek groził djom w pijackim widzie w klubie w Warszawie, krzycząc " to moje miasto"
wallyglow
No bo to jego a nie wasze miasto. Jak się Sasina wystawia do wyborów, to tak się ma. :p
Jak się gówno lało za czasów Lecha Kaczyńskiego to wam nie śmierdziało. Teraz natomiast ministrowie konferencje nad rzeką urządzają, tacy się ekologiczni zrobili. Błeeee! Niedobrze mi się od was robi.
samsza
Cała nadzieja w tym, kto powiesi tam tabliczkę "strefa wolna od LGBT", to unia to naprawi...
a-zet
Warszawka powinna płacić odszkodowanie za każdy dzień zasyfiania gminom wzdłuż Wisły aż do morza
jacyna2017
Największa bania w tym to, że gościa, który przez lata nie potrafi poradzić sobie z oczyszczalnią ścieków w jednym mieście 'wykształcone elyty' chciały w ślepej histerii wybrać na prezydenta kraju!? I komu tu trzeba ograniczyć prawo wyborcze, bo chyba nie chłopom z Podlasia!?
sloneczkodzg
A wyborcza pisze , że ta woda z Wisły jest zdrowa z witaminami dla żyjątek w wodzie . Ma to czytać czy nie ?

Powiązane: Awaria oczyszczalni ścieków Czajka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki