REKLAMA

Wodór popłynie z Półwyspu Iberyjskiego do Francji? W Alicante przedstawiono plany

2022-12-09 18:40
publikacja
2022-12-09 18:40

Premierzy Hiszpanii i Portugalii, Pedro Sanchez i Antonio Costa oraz prezydent Francji Emmanuel Macron zaprezentowali w piątek w hiszpańskim mieście Alicante projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji. Surowiec ma być kierowany dalej w głąb Unii Europejskiej.

Wodór popłynie z Półwyspu Iberyjskiego do Francji? W Alicante przedstawiono plany
Wodór popłynie z Półwyspu Iberyjskiego do Francji? W Alicante przedstawiono plany
fot. Europa Press/ABACA / / FORUM

W piątkowej uroczystości uczestniczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wskazała, że przedsięwzięcie będzie służyło uniezależnieniu się państw UE od paliw kopalnych z Rosji.

Jak poinformował w komunikacie z wydarzenia rząd Hiszpanii, nowy korytarz zielonego wodoru będzie nosił nazwę H2Med, a jego ukończenie zostało zaplanowane na 2030 r.

Podczas piątkowej prezentacji inwestycji wyjaśniono, że w ramach projektu wybudowana zostanie linia przesyłu zielonego wodoru, która połączy portugalską miejscowość Celorico da Beira z hiszpańskim miastem Zamora, a także podmorska linia transportu tego surowca pomiędzy Barceloną a Marsylią.

Premier Sanchez podkreślił podczas ceremonii, że inicjatywa H2Med służy zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, a także “zapewnieniu jej neutralności klimatycznej”.

Zgodnie z projektem korytarza H2Med połączenie pomiędzy Portugalią a Hiszpanią o długości 248 km będzie kosztować 350 mln euro.

Z kolei podmorska linia łącząca Barcelonę z Marsylią o długości 455 km powstanie w efekcie inwestycji o wartości 2,5 mld euro.

Szacuje się, że w 2030 r. korytarz H2Med będzie w stanie przesyłać około 2 mln ton zielonego wodoru rocznie, czyli 10 proc. wielkości konsumpcji tego surowca w UE.

Maroko również zainteresowane eksportem wodoru do Europy

Na początku tygodnia agnecja Blommberg informowała o wodorowych planach Maroka - kraj rozważa duży projekt umożliwiający eksport surowca do Europy. Partnerem przedsięwzięcia ma być najbogatszy człowiek Azji - Guatam Adani. Byłoby to zgodne z wcześniejszymi przeciekami medialnymi.

Władze Markoa dostrzegają okazję, która mogłaby pozwolić Europie na szybsze zdywersyfikowanie dostaw, po wprowadzeniu sankcji na surowce energetyczne pochodzące z Rosji.

Ostateczne decyzje mają zapaść w 2023 r. i najprawdopodobniej zostaną zrealizowane „co najmniej dwa konkurencyjne projekty przemysłowe” - powiedziała marokańska minister ds. transformacji energetycznej Leila Benali. Maroko dołączyłoby wówczas do grupy państw arabsko-afrykańskich, które rozwijają technologię wodorową.

Przy realizacji inwestycji w wodór, władze chcą uniknąć błędów z projektu "Midelt" który miał rozwinąć energetykę słoneczną w kraju. Tempo prac jest jednak niezadowalające, choć jak powiedziała Benali - władze starają się naprawić „aspekty, które blokowały rozwój tego projektu”, którym kierowały Electricite de France SA i Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

JM/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (10)

dodaj komentarz
and00
nawet ekoterrorysci w przypływie szczerości piszą ze wodór to raczej droga do nikąd
problem to efektywność pozyskania(energochłonność) i transport/przechowywanie-gigantyczne straty
UE sama się zaora
karbinadel
Ślepą uliczką są autka na baterie, a wodór ma przyszłość. Oczywiście, przy obecnej skali jest drogi, ale gdyby miał infrastrukturę porównywalną z paliwami ropopochodnymi, to i cena była niska. A źródła wodoru są praktycznie niewyczerpalne
vacarius
Ale przynajmniej zaoramy też arabusów z katarem na czele. Aby sobie nie kupowali europejskiego sportu narodowego za petro eurasy.
jarunia
Czysta energia powinna by zdrowa - proponuję postawić na bimber podlaski i Jamałem pompować do Helmutów
karbinadel
I słusznie. Auta na baterie nigdy nie będą w stanie zastąpić samochodów spalinowych. Przyszłość należy do ogniw paliwowych zasilanych wodorem.
polonu
A ja stawiam na spirytus ,
smallsaver
Zrób zapasy, 1 stycznia podwyżka akcyzy o 10%.
lenaa
Wodór to jest przyszłość. Czy to w produkcji energii czy też w samochodach. Samochody elektryczne to jedynie technologia przejściowa. To takie żarówki energooszczędne... coś między tymi żarowymi a ledami.Auta na wodór zawojują świat.
jenak
Głupota jest doskonale widoczna na mundialu.

Chorwacja leją wszystkich, choć monoetniczna i o mikrowymiarach.
W ksiunrzkach, sundarzach mówią co innego.
dididif
zielony wodor? no chyba, ze ze słońca, bo tenz gazu ziemnego daje ogromne ilości tak znienawidzonego przez komuszkow ditlenu mono karbonu.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki