REKLAMA

Zmiany w programie "Dobry start". Wnioski o 300+ wyłącznie przez internet

2021-04-15 19:34
publikacja
2021-04-15 19:34
Zmiany w programie "Dobry start". Wnioski o 300+ wyłącznie przez internet
Zmiany w programie "Dobry start". Wnioski o 300+ wyłącznie przez internet
fot. Maria Symchych / / Shutterstock

Wnioski o "Dobry start" będzie można składać wyłącznie w drodze elektronicznej – przewiduje nowelizacja uchwalona w czwartek przez Sejm. Rząd chce, by organem realizującym "Dobry start" nie były już samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a świadczenie ma być wypłacane jedynie na rachunek bankowy.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej głosowało 242 posłów, 164 było przeciw, a 45 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę Koalicji Obywatelskiej wydłużającą vacatio legis ustawy do 12 miesięcy, aby obywatele mogli przygotować się do wejścia w życie nowych przepisów.

Zgodnie z nowymi przepisami Rada Ministrów będzie mogła określić w rozporządzeniu, że składanie wniosku o świadczenie "Dobry start" odbywa się wyłącznie w drodze elektronicznej. W ten sam sposób mają być także doręczane m.in. decyzje, zawiadomienia i wezwania w sprawie świadczenia.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie został już opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Wskazano w nim, że organem realizującym to świadczenie będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak obecnie – samorządy. Świadczenie będzie wypłacane jedynie na rachunek bankowy.

Rząd argumentuje, że zmiany pozwolą na znaczne oszczędności. Szacuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w okresie 2021-2031 koszty obsługi programu będą niższe o ok. 488 mln zł.

W czwartek podczas drugiego czytania posłowie opozycji zwracali uwagę na problem wykluczenia cyfrowego i wyrażali obawy, że takie zmiany utrudnią wielu rodzinom dostęp do świadczenia "Dobry start".

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha odpowiadała, że ZUS ma duże doświadczenie w realizacji tego typu zadań. Wymieniła przy tym obsługę bonu turystycznego i dodatku solidarnościowego. Socha przypomniała też, że ZUS w swoich placówkach organizuje pomoc dla osób wykluczonych cyfrowo.

Świadczenie "Dobry start" jest wypłacane raz w roku w kwocie 300 zł na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Obecnie z programu korzysta ok. 4,45 mln dzieci.(PAP)

Autorki: Olga Zakolska, Dorota Stelmaszczyk

ozk/ dst/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Dobry start - 300 zł na wyprawkę szkolną

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki