Wnioski o 500+. Czytelnicy Bankier.pl wybierają bankowość elektroniczną

76% użytkowników Bankier.pl, którzy mają prawo do ubiegania się o świadczenie 500+ złożyło wniosek za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 44% badanych, którzy jeszcze nie aplikowali o świadczenie wychowawcze, również zamierza złożyć wnioski przez swój bank. Z tego 68% zrobi to jeszcze w kwietniu.

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy bankami a rządem o współpracy w ramach programu 500+
Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy bankami a rządem o współpracy w ramach programu 500+ (fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska)

1 kwietnia oficjalnie ruszył start programu 500+, czyli świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł na każde drugie dziecko, bądź także na pierwsze, o ile dochód w rodzinie, nie przekracza 800 zł na osobę (przy dziecku niepełnosprawnym próg wynosi 1200 zł). Rodzice mogą składać wnioski na różne sposoby m.in. za pośrednictwem ePUAP, w niektórych bankach za pośrednictwem bankowości elektroczniej lub tradycyjnie – fizycznie w urzędzie. Bankier.pl zapytał użytkowników m.in. o to, który kanał wybrali.

Banki ułatwiają życie?

W ankiecie udział wzięło ponad 1300 osób. Wśród pytanych użytkowników 48% mogło starać się o świadczenie. Pierwszego dnia wniosek o świadczenie złożyło 23% z nich. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły zadeklarowały, że złoża odpowiednie dokumenty w przeciągu tygodnia (43%) a 25% zrobi to jeszcze w bieżącym miesiącu. Tylko 3% pytanych zamierza odłożyć decyzje o złożeniu wniosku do końca czerwca.

Czy złożyłeś wniosek o 500+?
Tak 27%
Nie 73%
Jak złożyłeś wniosek o 500+?
Za pośrednictwem bankowości elektronicznej 76%
Za pośrednictwem ZUS PUE lub ePUAP 6%
Fizycznie w urzędzie 18%
Czy masz zamiar złożyć wniosek o 500+? (76% odpowiedzi)
Tak 99%
Nie <1%
Nie wiem <1%
Jak zamierzasz złożyć wniosek o 500+?
Za pośrednictwem bankowości elektronicznej 44%
Za pośrednictwem ZUS PUE lub ePUAP 27%
Fizycznie w urzędzie 12%
Jeszcze nie wiem 17%
Źródło: Ankieta Bankier.pl przeprowadzona 1 kwietnia 2016 roku wśród 1360 użytkowników portalu.

Blisko 76% osób, które złożyły wnioski o 500+, zrobiło to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z ZUS PUE lub ePUAP skorzystało 6% pytanych. 18% stwierdziło, że zrobiło to fizycznie w urzędzie. Wśród tych, którzy jeszcze nie złożyli wniosków również deklarowali, że raczej wybiorą kanał bankowy (44%). Z ePUAP lub ZUS PUE skorzysta 27%. Tylko 12% uda się osobiście do urzędu, a 17% jeszcze nie zdecydowało.

Z bankowości elektronicznej korzysta ok. 30 mln klientów. Możliwość składania wniosków o 500+ za pośrednictwem swojego banku mają m.in. klienci PKO BP, BZ WBK, Pekao SA, ING Bank Śląski, Millenium, Alior i wiele innych. W sumie blisko 70% klientów banków ma taką możliwość. Wczoraj Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przez Internet w sumie złożono ok. 200 tys. wniosków.

8% nie wie czy może składać wnioski

Bez prawa do świadczenia 500+ jest 44% użytkowników Bankier.pl Z ciekawostek – 8% pytanych jeszcze nie wie, czy może się ubiegać o pieniądze. Najczęściej są to osoby, które nie są do końca pewne wysokości dochodów na członka rodziny i czekają na wyliczenia z urzędów skarbowych, bo nie wiedzą, czy mogą starać się o świadczenie na jedno czy na wszystkie dzieci w rodzinie.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~mak

nie ufam rządowej pomocy i już ;) myślę,że nie tylko ja. w razie potrzeby radzę sobie pożyczając pieniądze od rodziny lub z ferratum banku. mają fajną pożyczkę online, jest to bank więc bezpiecznie, wymagają tylko dowodu i bardzo szybko działają.nie zawiodłam się na nich :)

! Odpowiedz
3 0 ~Pincet

Diabeł tkwi w szczegółach, wiadomo ze swiadomy obywatel wie gdzie zlozyc wniosek, jednak30 40 procent nie wie i to oni będą problemem. Wyjdzie na to ze zaradni i bogaci kase wezmą a biedaki co to im wiatr woczy, juz na pewno straca te 3 pierwsze miesiące i bede sie bujali dlugo zeby cos dostać urzedy zawalone tym balaganem utoną w procedurach. A miało byc tak pięknie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Adam

Bo biedny ktory co miesiac lata do MOPSu to telewizji nie oglada i po polsku nie rozumie.

! Odpowiedz
2 5 ~Hiob

Jak ktoś myśli że PIS jest anty bankowy, to jest po prostu bezdennie głu...........
Jedynym skutkiem pomysłu wprowadzenia podatku bankowego było podniesienie opłat i prowizji. Wyniki finansowe banków w 2016 będą rekordowe!.
Ale co zrobić młodzi wykształceni itd z kredytem we franku lokatą w Amber Gold i polisolokatą znowu dali się nabrać albo wydyma.............
Trudno powiedzieć, niech idą pomaszerować obronie demokracji, razem z członkami Nowoczesnej w większości urzędnikami

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Sirk

To jest dopiero świadomość społeczna ... Niech banki grzmocą Wasze dzieci i ich dzieci bo dla Was dorosłych to już za późno.

! Odpowiedz
2 0 ~Jacek

Kolejny troll lub propisowski "mondry" - te 24 mld w przyszłym roku to vatu 27% - taki z nimi biznes

! Odpowiedz
0 0 ~Hiob

Zysk to premia za ryzyko, ale tego się jeszcze nie nauczyłeś

! Odpowiedz
3 5 ~Paweł

Po co było skamlenie PO i KODU że samorządy nie dadzą rady, gminy będa rozbudowywać administrację i urzedników jak wszystko przejęły banki :)
Spokojnie popieram PIS:)
P.S. Co do postu ~masakra :) Poczytaj inne artykuły nie tylko na bankierze ci ludzie to czytać i pisać musieli się nauczyć dopiero pod okiem redaktorów naczelnych jak dostali pracę. Co ty byś chciał za najniższą krajową po PO docentów:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~jj

Czytając takie statystyki zastanawiam się kim są antybankowe trolle? Polska tak nei lubi banków i dlatego z nich korzysta posiadając przynajmniej 1 ror. Zatem trolle to kilka % Polaków więc zupełnie nieistotna statystycznie grupa.

! Odpowiedz
1 3 ~szkoda_słów

Kto jest wg Ciebie antybankowym trollem? Tylko taka osoba co nie ma konta w banku? To się grubo mylisz.

Sam jestem anty (a posiadam 2 rachunki w 2-óch bankach) choć kiedyś nie byłem ale to co się wyprawia z klientami banków i obywatelami wymaga takich komentarzy.

Niestety zmusza się do tego obywateli wymuszając na nich na każdym kroku założenie i prowadzenie rachunków (płatnych i nie wmawiać mi, że są bezpłatne bo trzeba wtedy spełniać odpowiednie warunki a nie każdy może!) nawet jeśli nie ma takiego obowiązku ale okłamuje się ich, że trzeba np. do wypłaty pensji, do wypłaty jakichkolwiek świadczeń (renta, emerytura itp.).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne