REKLAMA

Wniosek o odroczenie składek zbyt skomplikowany? ZUS tłumaczy dlaczego

2020-03-20 14:25
publikacja
2020-03-20 14:25

Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z chwilą uznania przez KE, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony - dodała.

/ Twitter

Prof. Uścińska podkreśliła w piątek, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce maksymalnie uprościć wnioski, jakie muszą wypełnić prowadzący firmy, aby otrzymać wsparcie.

"Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony na 1 strony" - poinformowała prezes ZUS.

W przyjętych rozwiązaniach dla przedsiębiorców, którzy odczuwają problemy finansowe w związku z epidemią koronawirusa, zakres wymaganych informacji we wniosku został ograniczony do minimum. Dane tam są niezbędne do udzielenia i obliczenia wartości pomocy publicznej (de minimis) - zaznaczył ZUS.

Obowiązek ten - jak tłumaczy Zakład - wynika z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz przepisów krajowych, w tym ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach i komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych.

Dlatego - jak wskazał ZUS - część wniosku wymaga uzupełnienia o niezbędne dane finansowe. W pozostałej części są podawane tylko dane wnioskodawcy i zaznaczane pola wyboru niezbędne do udzielenia ulgi (np. wskazanie okresu, za który ma zostać odroczony termin płatności).

O uproszczenie wniosków do ZUS w związku z zawieszeniem płatności składek apelował ostatnio Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Adam Abramowicz w opublikowanym w piątek liście do premiera Mateusza Morawieckiego podkreślił, że pandemia koronawirusa "pustoszy gospodarkę" i polskie firmy odczuwają to już bardzo dotkliwie. Jak przekonywał, obecna biurokracja wyeliminuje wiele firm z możliwości otrzymania pomocy.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ krap/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sammler
Proszę dziennikarzy o zadanie poniższego pytania panu ministrowi Kościńskiemu oraz pani minister Emilewicz:

Czy prawdą jest, że rząd kontynuował w ostatnich miesiącach prace nad tzw. "testem przedsiębiorcy" w wersji 2.0 (opartym jakoby o liczbie godzin świadczenia usług dla jednego zleceniodawcy)? Proszę
Proszę dziennikarzy o zadanie poniższego pytania panu ministrowi Kościńskiemu oraz pani minister Emilewicz:

Czy prawdą jest, że rząd kontynuował w ostatnich miesiącach prace nad tzw. "testem przedsiębiorcy" w wersji 2.0 (opartym jakoby o liczbie godzin świadczenia usług dla jednego zleceniodawcy)? Proszę o odpowiedź:

1) Czy faktycznie PRACOWANO nad takim pomysłem? (Chodzi mi o odkrycie kart - czy ten rząd zamierza łamać konstytucyjnie gwarantowaną swobodę działalności gospodarczej czy nie - bo czym innym jest np. ustalanie SĄDOWNIE stosunku pracy na podstawie przepisów KP, a czymś ZUPEŁNIE innym wprowadzanie niekonstytucyjnych przepisów, na podstawie których URZĘDNIK będzie decydował, co NIE jest działalnością gospodarczą.)

2) Jaki jest stan tych prac na dzień 20 marca br.?
sztos1
Szkoda czasu na odroczenie płatności bo z tego nic nie wynika . Są dwa w miarę rozsądne wyjścia . Zawieszenie działalności na trzydzieści dni [ nie więcej ] lub jeżeli ktoś się czuje nie najlepiej to L4 o ile mu przysługuje . Pisanie elaboratów do ZUS TO BZDURA I NARAŻANIE SIĘ BO NIE DAJ BÓG POPEŁNISZ Szkoda czasu na odroczenie płatności bo z tego nic nie wynika . Są dwa w miarę rozsądne wyjścia . Zawieszenie działalności na trzydzieści dni [ nie więcej ] lub jeżeli ktoś się czuje nie najlepiej to L4 o ile mu przysługuje . Pisanie elaboratów do ZUS TO BZDURA I NARAŻANIE SIĘ BO NIE DAJ BÓG POPEŁNISZ JAKĄŚ POMYŁKĘ.
eagleeye
No pani mądra już była kiedyś ministrem i mogła się wykazać. Teraz jedyne co potrafi to "podbużać" jak jej cala ta POKOmuna. A co się Pani dziwi ze ZUS zawiesi im składki na piękne oczy i pisemne oświadczenie.
loool
Żeby dostać 100 zł pomocy trzeba będzie wypełnić 100 stron dokumentów na który poświęcisz 2 dni a dodatkowo dzień poświęcą urzędnicy. Da to łącznie 24 godz nikomu nie potrzebnej pracy za 4 zł/h . I o to tylko chodzi żeby w dzienniku szumnie zaprezentować 212 mld dla przedsiębiorców.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki