Włoskie sklepy wycofują Nutellę ze sprzedaży

Ferrero ma spory problem ze swoim sztandarowym produktem. W wyniku podania przez europejski nadzór ds. żywności informacji o składnikach mogących powodować raka, część włoskich sklepów zdecydowała się zdjąć Nutellę z półek.

[Aktualizacja 13.01.2017 r.] Ferrero dementuje te doniesienia.

Nawet umiarkowane spożycie słodkiego kremu stwarza ryzyko wystąpienia raka u dzieci
Nawet umiarkowane spożycie słodkiego kremu stwarza ryzyko wystąpienia raka u dzieci (fot. REUTERS/Eric Gaillard/File Photo / FORUM)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ostrzegał w maju ubiegłego roku, że w oleju palmowym wykorzystywanym do produkcji Nutelli znajdują się czynniki rakotwórcze, powstające przy podgrzewaniu oleju do temp. 200 stopni Celsjusza. Według urzędu nawet umiarkowane spożycie słodkiego kremu stwarza ryzyko wystąpienia raka u dzieci – donosi brytyjski „Independent”.

Dzień po pojawieniu się tej publikacji w mediach Ferrero dementuje doniesienia o wycofaniu produktów Nutella ze sklepów. Rzecznik firmy powiedział w rozmowie z portalem Just Food, że supermarkety Coop wycofały jedynie własne produkty zawierające olej palmowy.

Choć w dużej grupie słodyczy wykorzystuje się olej palmowy, najbardziej dostało się właśnie Ferrero za Nutellę. Kilka sklepów we Włoszech – włączając w to największą sieć supermarketów w kraju – postanowiło zbojkotować produkt i wycofać go ze sprzedaży „na wszelki wypadek”.

W odpowiedzi na zarzuty Ferrero poinformowało, że nie zamierza zrezygnować z wykorzystywania oleju palmowego w produkcji kremu. – Stworzenie Nutelli bez tego składnika sprawiłoby, że stałaby się jedynie substytutem dla prawdziwego produktu – byłby to krok w tył – powiedział Vincenzo Tapella, kierownik działu zakupów Ferrero w rozmowie z agencją Reutera. W tym przypadku zdecydował się na kampanie reklamową, mającą zdementować ryzyko występowania czynnika rakotwórczego w produkcie.

Producent słodyczy miał także problem na niemieckim rynku. Tamtejsza organizacja zajmująca się kontrolą żywności doszukała się kancerogennych czynników w Kinder Czekoladzie. Pisaliśmy o tym w artykule: „Niemcy: Kinder Czekolada zniknie ze sklepów?”. 

Oświadczenie Ferrero

  • Nutella jest bezpieczna dla zdrowia.
  • Nutella nie zawiera składników kancerogennych.
  • Nutella nie została w żadnym kraju usunięta z półek żadnych supermarketów. Włoska sieć COOP wycofała produkty zawierające olej palmowy sprzedawane pod marką własną COOP.
  • Surowce i procesy stosowane w produkcji Nutelli są w pełni zgodne z wymaganiami określonymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
  • W swoim raporcie z maja 2016 roku EFSA nie odniosła się do żadnego konkretnego produktu spożywczego.

Bezpieczeństwo i zdrowie konsumentów jest największym i najważniejszym priorytetem Ferrero. Pragniemy podkreślić, że produkty Ferrero są bezpieczne do spożycia.

W raporcie z maja 2016 roku EFSA przeanalizowała zawartość zanieczyszczeń w dużej liczbie rożnych produktów spożywczych i olejów. Stwierdziła, że zawartość zanieczyszczeń zależy od rodzaju stosowanego oleju i tłuszczu, jak również od procesów obróbki, jakim surowce te są poddawane.

Dlatego też Ferrero starannie dobiera najwyższej jakości surowce i stosuje specjalne procesy technologiczne, które ograniczają zawartość zanieczyszczeń do minimum w pełni zgodnego z wymaganiami określonymi przez EFSA. Ponadto nasze zespoły do spraw jakości bezustannie monitorują czynniki związane z powyższym, co pozwala nam zagwarantować, że nasze produkty są bezpieczne dla konsumentów.

W odpowiedzi na zarzuty Ferrero poinformowało, że nie zamierza zrezygnować z wykorzystywania oleju palmowego w produkcji kremu. – Stworzenie Nutelli bez tego składnika sprawiłoby, że stałaby się jedynie substytutem dla prawdziwego produktu – byłby to krok w tył – powiedział Vincenzo Tapella, kierownik działu zakupów Ferrero w rozmowie z agencją Reutera. W tym przypadku zdecydował się na kampanie reklamową, mającą zdementować ryzyko występowania czynnika rakotwórczego w produkcie.

 MG

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Aaa

Niestety ale nutella to jeden suf , olej palmowy, mleko w proszku, odtłuszczone kakao a polowa to ...cukier

! Odpowiedz
1 2 ~FX

Niebawem wycofana z Włoch Nutella znajdzie się w Polsce

! Odpowiedz
4 2 ~Lolek

Byłem w Coopie i Nutella jest i bedzie ,to czysta polityka konkurencja ,co dzień czytamy że coś jest rakotwórcze i nie zdrowe a najwięcej w Polsce .a za granicą nawet lekarz doradza na biegunkę napić się Coca coli.

! Odpowiedz
0 6 ~Tom

Jak Amerykanie zaczeli wycofywac margaryny to w Polsce ostro reklamowali ze bedziesz mial serce jak dzwon... nikt nie ostrzegal ze po zawale ten dzwon juz nie bedzie chodzil.
Wlasnie pije kakao z miodem z polskiej pasieki ktore sam sobie zrobilem.
... Polak potrafi :)

! Odpowiedz
0 4 ~choruszki

Piszą wszedzie ze do artykulow spozywczych dodaja antybiotyki i inne swinstwa i trucizny E-171 E-172 E 950 E-951 aspartam itd. to sa wymogi Uni mozna sobie znalesc te artykuly i przeczytac, dodaja do lekow ,proszkow,slodyczy,past do zebow zeby te swinstwa niszczyly nasze organy. i jak tu sie nie cofac w tyl,,,dziekuje za taki Nowoczesny swiat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Wop

Jak nutella moze byc zdrowa jak to sam cukier, olej palmowy i inne gowna.

! Odpowiedz
0 2 ~eva

Włoskie sklepy nie wycofały z półek Nutelli. W wielu produktach takich jak ciasteczka, bułeczki dla dzieci itp. zastapiono olej palmowy innymi olejami i tłuszczami. Problem jednak nie tylko w Nutelli, wszystkie produkty mączne( i nie tylko) przypieczone zawieraj składniki rakotwórcze, tam wszedzie gdzie chlebek ma ciemny brązowy kolor lub wręcz czarny to własnie siedza te rakotwórcze składniki.Frytki również, przypalony brzeg pizzy też.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Justyna

Nutellę miałam w domu może raz w życiu. Ze względu na tendencję do tycia, jak się ostatnio okazało przez insulinooporność, nie kupuję takich rzeczy.

! Odpowiedz
6 0 ~Kovalsky

ja przerzuciłem się na krem wedla tańszy i smaczniejszy od niutelli

! Odpowiedz
3 5 ~Hubi

Bandycka firma jak i wiele innych olej palmowy jaki by nie był i skąd nie był jest mega szkodliwy i taka jest prawda. Sprzedają nam ten syf bo to super tani składnik, a pisanie że bez niego to będzie pseudo nutella to tylko świadczy o zakłamaniu firmy ferrero itp. Firm. A EFSA to banda łapówkarzy i piesków na smyczy konsorcji światowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne