REKLAMA
Tylko u nas

Włoskie sklepy wycofują Nutellę ze sprzedaży

2017-01-12 08:25
publikacja
2017-01-12 08:25

Ferrero ma spory problem ze swoim sztandarowym produktem. W wyniku podania przez europejski nadzór ds. żywności informacji o składnikach mogących powodować raka, część włoskich sklepów zdecydowała się zdjąć Nutellę z półek.

[Aktualizacja 13.01.2017 r.] Ferrero dementuje te doniesienia.

fot. REUTERS/Eric Gaillard/File Photo / / FORUM

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ostrzegał w maju ubiegłego roku, że w oleju palmowym wykorzystywanym do produkcji Nutelli znajdują się czynniki rakotwórcze, powstające przy podgrzewaniu oleju do temp. 200 stopni Celsjusza. Według urzędu nawet umiarkowane spożycie słodkiego kremu stwarza ryzyko wystąpienia raka u dzieci – donosi brytyjski „Independent”.

Dzień po pojawieniu się tej publikacji w mediach Ferrero dementuje doniesienia o wycofaniu produktów Nutella ze sklepów. Rzecznik firmy powiedział w rozmowie z portalem Just Food, że supermarkety Coop wycofały jedynie własne produkty zawierające olej palmowy.

Choć w dużej grupie słodyczy wykorzystuje się olej palmowy, najbardziej dostało się właśnie Ferrero za Nutellę. Kilka sklepów we Włoszech – włączając w to największą sieć supermarketów w kraju – postanowiło zbojkotować produkt i wycofać go ze sprzedaży „na wszelki wypadek”.

W odpowiedzi na zarzuty Ferrero poinformowało, że nie zamierza zrezygnować z wykorzystywania oleju palmowego w produkcji kremu. – Stworzenie Nutelli bez tego składnika sprawiłoby, że stałaby się jedynie substytutem dla prawdziwego produktu – byłby to krok w tył – powiedział Vincenzo Tapella, kierownik działu zakupów Ferrero w rozmowie z agencją Reutera. W tym przypadku zdecydował się na kampanie reklamową, mającą zdementować ryzyko występowania czynnika rakotwórczego w produkcie.

Producent słodyczy miał także problem na niemieckim rynku. Tamtejsza organizacja zajmująca się kontrolą żywności doszukała się kancerogennych czynników w Kinder Czekoladzie. Pisaliśmy o tym w artykule: „Niemcy: Kinder Czekolada zniknie ze sklepów?”. 

Oświadczenie Ferrero

  • Nutella jest bezpieczna dla zdrowia.
  • Nutella nie zawiera składników kancerogennych.
  • Nutella nie została w żadnym kraju usunięta z półek żadnych supermarketów. Włoska sieć COOP wycofała produkty zawierające olej palmowy sprzedawane pod marką własną COOP.
  • Surowce i procesy stosowane w produkcji Nutelli są w pełni zgodne z wymaganiami określonymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
  • W swoim raporcie z maja 2016 roku EFSA nie odniosła się do żadnego konkretnego produktu spożywczego.

Bezpieczeństwo i zdrowie konsumentów jest największym i najważniejszym priorytetem Ferrero. Pragniemy podkreślić, że produkty Ferrero są bezpieczne do spożycia.

W raporcie z maja 2016 roku EFSA przeanalizowała zawartość zanieczyszczeń w dużej liczbie rożnych produktów spożywczych i olejów. Stwierdziła, że zawartość zanieczyszczeń zależy od rodzaju stosowanego oleju i tłuszczu, jak również od procesów obróbki, jakim surowce te są poddawane.

Dlatego też Ferrero starannie dobiera najwyższej jakości surowce i stosuje specjalne procesy technologiczne, które ograniczają zawartość zanieczyszczeń do minimum w pełni zgodnego z wymaganiami określonymi przez EFSA. Ponadto nasze zespoły do spraw jakości bezustannie monitorują czynniki związane z powyższym, co pozwala nam zagwarantować, że nasze produkty są bezpieczne dla konsumentów.

W odpowiedzi na zarzuty Ferrero poinformowało, że nie zamierza zrezygnować z wykorzystywania oleju palmowego w produkcji kremu. – Stworzenie Nutelli bez tego składnika sprawiłoby, że stałaby się jedynie substytutem dla prawdziwego produktu – byłby to krok w tył – powiedział Vincenzo Tapella, kierownik działu zakupów Ferrero w rozmowie z agencją Reutera. W tym przypadku zdecydował się na kampanie reklamową, mającą zdementować ryzyko występowania czynnika rakotwórczego w produkcie.

 MG

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (107)

dodaj komentarz
~Aaa
Niestety ale nutella to jeden suf , olej palmowy, mleko w proszku, odtłuszczone kakao a polowa to ...cukier
~FX
Niebawem wycofana z Włoch Nutella znajdzie się w Polsce
~Lolek
Byłem w Coopie i Nutella jest i bedzie ,to czysta polityka konkurencja ,co dzień czytamy że coś jest rakotwórcze i nie zdrowe a najwięcej w Polsce .a za granicą nawet lekarz doradza na biegunkę napić się Coca coli.
~Tom
Jak Amerykanie zaczeli wycofywac margaryny to w Polsce ostro reklamowali ze bedziesz mial serce jak dzwon... nikt nie ostrzegal ze po zawale ten dzwon juz nie bedzie chodzil.
Wlasnie pije kakao z miodem z polskiej pasieki ktore sam sobie zrobilem.
... Polak potrafi :)
~choruszki
Piszą wszedzie ze do artykulow spozywczych dodaja antybiotyki i inne swinstwa i trucizny E-171 E-172 E 950 E-951 aspartam itd. to sa wymogi Uni mozna sobie znalesc te artykuly i przeczytac, dodaja do lekow ,proszkow,slodyczy,past do zebow zeby te swinstwa niszczyly nasze organy. i jak tu sie nie cofac w tyl,,,dziekuje za taki Piszą wszedzie ze do artykulow spozywczych dodaja antybiotyki i inne swinstwa i trucizny E-171 E-172 E 950 E-951 aspartam itd. to sa wymogi Uni mozna sobie znalesc te artykuly i przeczytac, dodaja do lekow ,proszkow,slodyczy,past do zebow zeby te swinstwa niszczyly nasze organy. i jak tu sie nie cofac w tyl,,,dziekuje za taki Nowoczesny swiat.
~Wop
Jak nutella moze byc zdrowa jak to sam cukier, olej palmowy i inne gowna.
~eva
Włoskie sklepy nie wycofały z półek Nutelli. W wielu produktach takich jak ciasteczka, bułeczki dla dzieci itp. zastapiono olej palmowy innymi olejami i tłuszczami. Problem jednak nie tylko w Nutelli, wszystkie produkty mączne( i nie tylko) przypieczone zawieraj składniki rakotwórcze, tam wszedzie gdzie chlebek ma ciemny brązowy Włoskie sklepy nie wycofały z półek Nutelli. W wielu produktach takich jak ciasteczka, bułeczki dla dzieci itp. zastapiono olej palmowy innymi olejami i tłuszczami. Problem jednak nie tylko w Nutelli, wszystkie produkty mączne( i nie tylko) przypieczone zawieraj składniki rakotwórcze, tam wszedzie gdzie chlebek ma ciemny brązowy kolor lub wręcz czarny to własnie siedza te rakotwórcze składniki.Frytki również, przypalony brzeg pizzy też.
~Justyna
Nutellę miałam w domu może raz w życiu. Ze względu na tendencję do tycia, jak się ostatnio okazało przez insulinooporność, nie kupuję takich rzeczy.
~Kovalsky
ja przerzuciłem się na krem wedla tańszy i smaczniejszy od niutelli
~Hubi
Bandycka firma jak i wiele innych olej palmowy jaki by nie był i skąd nie był jest mega szkodliwy i taka jest prawda. Sprzedają nam ten syf bo to super tani składnik, a pisanie że bez niego to będzie pseudo nutella to tylko świadczy o zakłamaniu firmy ferrero itp. Firm. A EFSA to banda łapówkarzy i piesków na smyczy konsorcji Bandycka firma jak i wiele innych olej palmowy jaki by nie był i skąd nie był jest mega szkodliwy i taka jest prawda. Sprzedają nam ten syf bo to super tani składnik, a pisanie że bez niego to będzie pseudo nutella to tylko świadczy o zakłamaniu firmy ferrero itp. Firm. A EFSA to banda łapówkarzy i piesków na smyczy konsorcji światowych.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki