REKLAMA

Włochy zaostrzają kontrole i kary za łamanie przepisów sanitarnych

2020-07-27 05:10
publikacja
2020-07-27 05:10
Włochy zaostrzają kontrole i kary za łamanie przepisów sanitarnych
Włochy zaostrzają kontrole i kary za łamanie przepisów sanitarnych
fot. Gribaudi/ImagePhoto / / Imago Sport

We Włoszech zaostrzono kontrole dotyczące stosowania przepisów reżimu sanitarnego i kary za ich łamanie. Władze chcą wprowadzić na lotniskach błyskawiczne testy na obecność koronawirusa, a w Mediolanie za brak maseczki w metrze grzywna wynosi 400 euro.

W szczycie sezonu wakacyjnego w całym kraju lokalne władze przystąpiły do zdecydowanych działań, by ograniczyć szerzenie się wirusa w związku z masowymi podróżami, a także, by nie dopuścić do drugiej fali epidemii.

Dziennik "Il Sole-24 Ore" poinformował o planach wprowadzenia na lotniskach testu na obecność koronawirusa, którego wynik można będzie otrzymać w ciągu 15-20 minut. Minister zdrowia Roberto Speranza zwrócił się w tej sprawie do specjalistów z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani, czyli placówki, która od stycznia jest na pierwszej linii walki z koronawirusem. Jeśli próby wiarygodności testów okażą się pomyślne, możliwe będzie badanie pasażerów samolotów na masową skalę.

W regionach podniesione zostały kary za łamanie przepisów "anty-covidowych". Pierwszym gubernatorem, który nakazał rygorystyczne egzekwowanie wymogów sanitarnych był szef regionu Kampania, na południu Włoch, Vincenzo De Luca. Na mocy jego rozporządzenia kara za brak maseczki w miejscu, gdzie jest ona konieczna, wynosi 1000 euro. W niedzielę grzywny te zostały wymierzone między innymi w Salerno.

W Lombardii, czyli epicentrum pandemii, 13 osób zostało ukaranych w niedzielę grzywnami w wysokości 400 euro za brak maseczki w metrze. Wysokość kary zmniejszy się do 280 euro, jeśli zapłacona zostanie w ciągu pięciu dni od jej wymierzenia.

W regionie Lacjum zapowiedziano testy dla pasażerów autokarów, przyjeżdżających z tzw. krajów ryzyka, przede wszystkim z Rumunii, gdzie notuje się coraz więcej zakażeń.

"Wydamy rozporządzenie w tej sprawie, bo priorytetem jest obrona Rzymu i Lacjum"- powiedział szef wydziału do spraw służby zdrowia we władzach regionalnych Alessio D'Amato. Stołeczna prasa odnotowuje, że autokarami do Wiecznego Miasta wracają w tych dniach z wakacji w Rumunii pochodzące z tego kraju opiekunki osób starszych, a więc najbardziej narażonych na Covid-19.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Komentarze (2)

dodaj komentarz
secundus
czyli ludzie też się stawiają, jeśli kary są podwyższane, to dobrze, bo przy średniej wieku zmarłych ok 80 lat to ciężko myśleć inaczej, niż to, że dana ludziom nieśmiertelność gdzieś znikła.....
lorelie
Spokojnie !!! Nie zaostrzają kontroli granicznych ! Codziennie przypływa okolo 120 nielegalnych imigrantów z Afryki, bez badań, dokumentów, w większości to przestępcy. Prawo w UE jest tylko dla białych, nielegali ono nie dotyczy.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki