REKLAMA

Włochy: zakaz robienia zdjęć deputowanym, którzy śpią podczas obrad

2016-09-23 05:48
publikacja
2016-09-23 05:48
fot. Stocksnapper / YAY Foto

We włoskiej Izbie Deputowanych nie wolno będzie filmować ani fotografować parlamentarzystów, którzy w czasie obrad śpią lub się bawią. Prezydium izby niższej przedstawiło dziennikarzom nowy regulamin ich pracy, który wejdzie w życie 10 października.

/ fot. leungchopan / YAY Foto

Rozporządzenie wprowadza nowe zasady pracy reporterów, operatorów kamer i fotografów w sali obrad. Wstęp do loży dziennikarskiej będą mieli tylko ci przedstawiciele mediów, którzy podpiszą regulamin.

Niektóre reguły, zauważył dziennik "Il Fatto Quotidiano", mogą budzić zdumienie. Za dziwne uznał zalecenie, aby powstrzymywać się przed pokazywaniem wszelkich znaków aprobaty bądź dezaprobaty. To zaś, tłumaczy gazeta, może oznaczać kłopoty dla dziennikarza, który potakująco kiwnie głową rozmawiając z kimś.

Nowością będzie obowiązek natychmiastowego przerwania zdjęć wraz z zawieszeniem obrad. Nie będzie zatem można zarejestrować chwili, gdy deputowani tłoczą się przy wyjściu, poklepują po plecach, pozdrawiają, obejmują czy wykonują inne gesty. Wszystkie takie zachowania uznano za prywatność parlamentarzystów, której mediom nie wolno pokazywać.

Ponadto, jak głosi regulamin, zabronione będzie rozpowszechnianie zdjęć i nagrań prezentujących parlamentarzystów prowadzących rozmowy telefoniczne. To wyjątkowo duże wyzwanie dla mediów, bo w czasie obrad przez telefon rozmawiają prawie wszyscy - mniej lub bardziej jawnie.

Zakazano też publikowania fotografii i nagrań filmowych, które nie są niezbędne w relacjach z obrad parlamentu. Właśnie to postanowienie, zaznacza dziennik, wskazuje, że nie wolno będzie prezentować w mediach scen z wymiany liścików w ławach poselskich, pokazywać ekranów tabletów i smartfonów parlamentarzystów. Nie będzie więc można ustalić na tej podstawie, czy bawią się oni w gry komputerowe i jakie strony internetowe odwiedzają.

Istotnym rezultatem nowych zasad pracy sprawozdawców jest zaś to, że widzowie i czytelnicy nie zobaczą już zdjęć śpiących deputowanych, bo zgodnie z interpretacją regulaminu tego typu obrazy nie dotycząc prac Izby, nawet jeśli - jak się zauważa - ma to miejsce w czasie jej obrad.Dziennikarze zostali już uprzedzeni, że kto złamie te zasady, może otrzymać zakaz wstępu na salę obrad.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~as
Hehe, to jest dopiero bananówka. Nie wolno obnażać arogancji władzy. A biedota ma siedzieć cicho. I tam demokracja nie jest zagrożona, tylko u nas!
~heeeee
Typowi Włosi. Włosi wybierają zawsze sobie starego prezydenta kraju, ponieważ większość czasu prześpi i nie będzie się wtrącał do rządzenia.
~zniesmaczony
Demokracja pełną gębą, co na to Parlament Europejski?
~Dżejms
Władze tak mają. Ale czekajcie - zinterpretujmy to odpowiednio. Napiszemy tak - to prawda że śpią ale dlatego że usilnie nocami pracowalu dla społeczeństwa. Poza tym znane są przypadku że to we śnie przychodzą rozwiązania problem9w nad którymi świadomie głowiliśmy się całymi latami itd itp - mogę tak długo ale Władze tak mają. Ale czekajcie - zinterpretujmy to odpowiednio. Napiszemy tak - to prawda że śpią ale dlatego że usilnie nocami pracowalu dla społeczeństwa. Poza tym znane są przypadku że to we śnie przychodzą rozwiązania problem9w nad którymi świadomie głowiliśmy się całymi latami itd itp - mogę tak długo ale muszę iść spać - dobranoc.
~śpioooch
Właśnie idę do pracy i zamierzam w niej spać 8 godzin i wara szefowi mnie budzić, bo nie będzie to dotyczyć mojej pracy, chociaż będzie to miało miejsce w pracy.
~polskiPolak
...? ...to nie wiesz ,o tym,że jesteś stworzony do roboty !??

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki