REKLAMA

Strajk we Włoszech sparaliżuje kraj przed weekendem

2019-10-25 00:21
publikacja
2019-10-25 00:21

Zapowiadany na piątek ogólnokrajowy strajk pracowników transportu we Włoszech sparaliżuje komunikację przed weekendem - ostrzegają media. Po tym gdy w czwartek uczestnictwo w strajku potwierdzili kontrolerzy lotów, Alitalia odwołała 200 lotów, a EasyJet - 32.

/ fot. Fabio Frustaci / FORUM

W związku z zapowiedzią uczestnictwa pracowników obsługi lotnisk i kontrolerów w 24-godzinnym strajku, nazywanym we włoskich mediach "Czarnym Piątkiem", Alitalia już teraz odwołała szereg lotów, które zaczynają się lub kończą na włoskich lotniskach. Lista ok. 200 lotów jest dostępna na stronie internetowej narodowego przewoźnika włoskiego, który podkreśla w swych komunikatach, że możliwe są na niej dalsze zmiany.

Kłopotów z obsługą pasażerów, którzy wybierają się na weekend do włoskich miast, spodziewa się również EasyJet, który oferuje loty niskobudżetowe. Rzecznik EasyJet w Wielkiej Brytanii oświadczył, że przewoźnik "spodziewa się anulowania szeregu lotów i poważnych opóźnień w związku ze strajkiem". Easyjet zaapelował do pasażerów, którzy wykupili bilety, by systematycznie sprawdzali status zaplanowanych rejsów.

Z kolei brytyjskie przedstawicielstwo linii lotniczych Ryanair zapewnia, że "wszystkie loty odbędą się zgodnie z planem". Portal "The Local", którego dziennikarze skontaktowali się z przewoźnikiem, pisze, że Ryanair odmówił komentarza na temat, w jaki sposób strajk włoskich transportowców mógłby wpłynąć na pracę linii w piątek i w sobotę.

Media donoszą, że cały szereg lotów obsługiwanych przez lotnisko w Mediolanie zostało w czwartek odwołanych. "Dotyczy to rejsów takich przewoźników jak EasyJet, Alitalia i Lufthansa. Podobnie wygląda sytuacja, gdy chodzi połączenia z Neapolem, Rzymem i miastami na Sycylii" - pisze "The Local".

Strajk zorganizowany w ramach czarnego piątku obejmie transport drogowy, kolejowy i lotniczy. W niektórych miastach do strajku mogą też dołączyć służby obsługujące promy oraz pracownicy komunikacji miejskiej - pisze na swej stronie internetowej brytyjski dziennik "The Telegraph". Akcja pracownicza rozpocznie się w czwartek wieczorem - zaznacza. Protestujący domagają się poprawy warunków pracy.

Takiej kumulacji strajków jeszcze nie było - podkreślają włoskie media. Ostrzegają, że szczególnie trudna sytuacja panować będzie w Rzymie, któremu grozi paraliż z powodu pierwszego w historii protestu pracowników wszystkich służb podległych urzędowi miasta na Kapitolu; od transportu miejskiego po wywóz śmieci. Dlatego do rzymian zaapelowano, aby w piątek nie wyrzucali odpadków i trzymali je w domu.

Szef związku pracowników służb komunalnych w stołecznym regionie miasta Alberto Civica zapewnił: "Jest oczywiste, że nie bawi nas to, iż blokujemy funkcjonowanie miasta, ale poszczególne przedsiębiorstwa komunalne są na wykończeniu".

"To strajk dla Rzymu i nie ogłosiliśmy go z lekkim sercem. Mamy dosyć degradacji poziomu usług i tego, że personel pracuje w upokarzających warunkach" - oświadczył działacz lewicowej centrali związkowej CGIL, Natale Di Cola.

Związkowcy podkreślają, że sytuacja stolicy Włoch jest katastrofalna z powodu licznych braków finansowych. Ich zdaniem dla miasta nie ma innego rozwiązania niż zarząd komisaryczny. Działalność burmistrz Virginii Raggi oceniają negatywnie.

Raggi wezwała zaś związkowców po raz kolejny, by odwołali strajk. "Z naszego punktu widzenia nie ma do tego żadnych powodów" - stwierdziła burmistrz.

W czwartek o godzinie 21.00 rozpoczął się całodobowy strajk na kolei. Normalnie będą kursować pociągi dużych prędkości linii Trenitalia. Ogłoszono też strajk pracowników transportu lotniczego. W godzinach od 13:00 do 17:00 odbędzie się strajk kontrolerów lotów, co spowodowało konieczność odwołania wielu lotów. Wprowadzono nadzwyczajny plan, by ograniczyć skutki protestów.(PAP)

sw/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki