REKLAMA
Tour de spółki

Włochy: "Dedal" Mitoraja na stałe pozostanie w Pompejach

2016-07-24 04:54
publikacja
2016-07-24 04:54

Monumentalna rzeźba Dedal Igora Mitoraja, ustawiona obecnie przy wejściu na teren wykopalisk archeologicznych w Pompejach, w związku z trwającą wystawą dzieł polskiego artysty, ma tam pozostać na stałe. Zapowiedział to marszand zmarłego rzeźbiarza Stefano Contini.

Włochy: "Dedal" Mitoraja na stałe pozostanie w Pompejach / fot. gary718 / YAY Foto

W rozmowie z rzymskim dziennikiem "Il Tempo Contini", właściciel galerii sztuki w Wenecji wyraził opinię, że ogromna rzeźba Mitoraja, ustawiona w pobliżu ruin świątyni Wenus, doskonale pasuje do pozostałości antycznego miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza.

Wyjaśnił, że idea podarowania dzieła narodziła się wśród organizatorów ekspozycji Mitoraj w Pompejach. Została ona otwarta w maju przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę.

Około 30 znanych rzeźb, inspirowanych przez antyczną sztukę i mitologię, można tam oglądać do stycznia przyszłego roku. Prezentacja ta od początku cieszy się ogromną popularnością. W czerwcu zwiedził ją prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Contini przypomniał, że na Polu Cudów w Pizie została, po zorganizowanej tam wystawie, inna praca polskiego rzeźbiarza - Upadły anioł.

Jesteśmy gotowi robić darowizny, aby rzeźby Mitoraja pozostały w tych miejscach- zadeklarował.

Piękno, poezja, zmysłowość. To jedyny współczesny artysta, który rzucił wyzwanie sztuce antycznej- podkreślił włoski marszand. Przypomniał, że większość wystaw Mitoraja zorganizowano na terenach wykopalisk archeologicznych, w pobliżu dzieł sztuki i architektury z czasów antycznych.

To znaczy, że jego maestria i plastyczność nigdy nie obawiały się takiej konfrontacji - dodał Contini, cytowany przez rzymską gazetę.

Igor Mitoraj (1944-2014), który przez wiele lat mieszkał i pracował w Pietrasanta, w Toskanii, cieszył się ogromnym uznaniem i sławą we Włoszech. W 2011 roku wielkim wydarzeniem była jego wystawa w Dolinie Świątyń w Agrygencie, na Sycylii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

(PAP)

sw/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~spostrzegawczy
Polscy salonowi "kuratorzy" i "krytycy" uważają go do tej pory za beztalecie za to promują prawdziwe beztalecia i brzydactwo i to za państwową kasę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki