REKLAMA

Skarb Państwa przejmie PGE EJ 1 - spółkę, która ma wybudować polską elektrownię jądrową

2020-10-01 10:38
publikacja
2020-10-01 10:38
fot. Kacper Pempel / FORUM

Udziałowcy spółki PGE EJ 1 - PGE, KGHM, Enea i Tauron - podpisali w czwartek list intencyjny w sprawie sprzedaży 100 proc. udziałów w firmie na rzecz Skarbu Państwa - podały spółki w komunikatach. Sprzedaż ma nastąpić do końca 2020 roku.

Spółka PGE EJ jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PGE posiada obecnie 70 proc. udziałów w PGE EJ 1, a KGHM, Tauron i Enea po 10 proc. udziałów w spółce.

"Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych. Dlatego dziś podpisujemy ze Skarbem Państwa list intencyjny otwierający negocjacje nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

"W perspektywie szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii i stopniowym wygaszaniu energetyki konwencjonalnej, energetyka jądrowa będzie ważnym elementem systemu energetycznego opartego na nisko i zeroemisyjnym wytwarzaniu" - dodał.

Aktualnie działalność spółki PGE EJ 1 koncentruje się na opracowaniu raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) oraz Żarnowiec (gmina Krokowa i Gniewino). Zakończenie prac nad raportami planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

W komunikatach spółki podały, że strony listu intencyjnego zobowiązały się do przeprowadzenia w dobrej wierze wszelkich działań niezbędnych dla przygotowania i dokonania transakcji polegającej na nabyciu przez Skarb Państwa udziałów w spółce PGE EJ 1.

Intencją stron jest, by Skarb Państwa kupił udziały w spółce PGE EJ 1 do 31 grudnia 2020 r., przy czym nie określono terminu obowiązywania listu. (PAP Biznes)

kuc/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (26)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Wzrost PGE o 50% przez kilka dni przed podaniem kimunikatu był czysto przypadkowy.
jes
Taka mała kooperacja pomiędzy dopuszczonymi do sasinowych planów a pracownikami ofe, którzy na zamówienie to kupują to sprzedają.
harrytracz
Z OZE nie zdążymy, węglem palić zabroni UE, atomówki nie wybudujemy więc wtedy łaskawy Putin wpadnie na pomysł podłączenia nam nitki ze swoim prądem. Oczywiście po trzykrotnej atrakcyjnej cenie na monopolistycznych warunkach. U nich norm nie ma więc w elektrowniach mogą spalać każdy węgiel.
sturmbannfuhrer_brunner
Gdzieś między 2050 a 2080.
demeryt_69
Czy budowa 'korwety' ORP "Kadłubek" niczego jeszcze nikogo nie nauczyła?
smallsaver
"Kadłubek" to na cześć słynnego kronikarza?
jes
Widać, że ty dopiero się uczysz :)
Niektórzy od początku wiedzieli, że nie trzeba wybudować tylko budować, budować i nadal budować.
harrytracz
Źródło NIK z 2018 roku:
2014 - 2017 wydano na energetykę jądrową 776 mln zł.
Sama budowa to przyszły koszt (minimum) 45 mld zł.
1. Potrzebujemy atomówki bo jeżeli mamy płynnie odchodzić od węgla to coś ten prąd musi produkować mimo zmiennych warunków atmosferycznych.
2. Więzienie dla wszystkich którzy
Źródło NIK z 2018 roku:
2014 - 2017 wydano na energetykę jądrową 776 mln zł.
Sama budowa to przyszły koszt (minimum) 45 mld zł.
1. Potrzebujemy atomówki bo jeżeli mamy płynnie odchodzić od węgla to coś ten prąd musi produkować mimo zmiennych warunków atmosferycznych.
2. Więzienie dla wszystkich którzy te hajsiwo prz..bali
3. Albo ją budujecie albo nie bo z samego utrzymywania spółki prądu nie będzie!
demeryt_69
Heniek, ostatni raz kiedy Polskę było stać na takie przedsięwzięcie zakończył się wraz z upadkiem 'komuny' a gwóźdź do trumny wbił później Icek Dikman - taki klimat.
harrytracz
Ile kWh prądu już ta atomówka wyprodukowała? Bo wiem że dużo już na nią wydano.
Poda ktoś koszt w zł na jedną kilowatogodzinę?

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki