REKLAMA

Włamanie na serwery Adobe – karty płatnicze w niebezpieczeństwie

Michał Kisiel2013-10-07 09:39analityk Bankier.pl
publikacja
2013-10-07 09:39

Producent oprogramowania Adobe poinformował, że odnotował włamanie na swoje serwery. Łupem przestępców padły dane 2,9 miliona klientów, a wśród nich zaszyfrowane informacje pozwalające na dokonanie płatności. Firma, mająca wielu klientów również w Polsce, wysyła właśnie powiadomienia o konieczności zmiany haseł.

Informację o ataku na producenta popularnych aplikacji (m.in. Photoshop i Acrobat) opublikował w zeszłym tygodniu blog Krebs on Security. Hackerzy dostali się na serwery firmy w sierpniu tego roku i mieli dostęp do kodu źródłowego niektórych produktów. Jednocześnie pobrali dane 2,9 miliona klientów firmy, w tym loginy, hasła i numery kart płatniczych. Adobe twierdzi, że informacje o kartach płatniczych były przechowywane w formie zaszyfrowanej, a rozkodowane numery nie opuściły sieci firmy. Skradzione numery nie będą mogły prawdopodobnie zostać użyte w transakcjach oszukańczych, ale Adobe będzie kontaktować się z klientami, którzy mogliby paść ofiarą takiego przestępstwa.

Zbliżeniówkę będzie można wyłączyć» Zbliżeniówkę będzie można wyłączyć

Obecnie klienci Adobe otrzymują e-mailowe powiadomienia o konieczności zmiany hasła. Firma informuje także, że jeśli takie same dane używane są do logowania w innych witrynach, to klienci powinni również tam zmienić dane dostępu, najlepiej używając unikatowych haseł do każdego serwisu.

Atak na serwery Adobe mógł także doprowadzić do ingerencji w oprogramowanie firmy. W najgorszym rozpatrywanym scenariuszu przestępcy mogliby umieścić swój kod w aplikacjach sprzedawanych przez firmę lub wykorzystać analizę kodu źródłowego do przygotowania złośliwego oprogramowania, wycelowanego np. w Adobe Readera służącego do wyświetlania plików PDF.

Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ehhhaasads
a jak tobie włamią się do mieszkania i ukradną komputer na którym bedą moje np dane osobowe to mam cie oskarżyć o ujawnienie danych osobowych?? masakra
~Adobe
Czy za cos takiego ta firma nie powinna zaplacic kary i odszkodowania dla klientow?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki