Władze Ukrainy grożą odcięciem wody dla części obwodu ługańskiego

Władze Ukrainy zagroziły odcięciem wody dla części terytoriów zajętych przez prorosyjskich separatystów w obwodzie ługańskim, którzy nie spłacają zadłużenia za jej dostawy. Zdaniem Kijowa regionowi, w którym mieszka ponad pół miliona ludzi, grozi katastrofa.

Władze Ukrainy grożą odcięciem wody dla części obwodu ługańskiego
Władze Ukrainy grożą odcięciem wody dla części obwodu ługańskiego (fot. Stanislav Krasilnikov / TASS)

Dostawy wody mogą być wstrzymane już od pierwszego grudnia - ostrzegł w środę wiceminister ds. terytoriów okupowanych Heorhij Tuka.

Według jego resortu, mimo że separatyści pobierają od mieszkańców kontrolowanych przez nich obszarów opłaty za wodę, nie trafiają one do jej dostawcy. Jest nim komunalne przedsiębiorstwo wodociągowe w miejscowości Popasna, które znajduje się na terenach kontrolowanych przez Ukrainę.

Ministerstwo ogłosiło, że przedsiębiorstwo to może zbankrutować w związku z zadłużeniem za zużytą energię elektryczną, które wynosi równowartość ponad 1,9 mln złotych.

Tuka poinformował, że przedstawiciele separatystów nie odpowiadają na próby kontaktu w tej sprawie i oskarżył ich o świadome dążenie do przerwania dostaw wody. Zaznaczył, że już teraz w strefie buforowej na linii podziału między siłami rządowymi a rebeliantami woda płynie z kranów co drugi dzień i tylko przez 3 godziny.

Tuka przekazał też, że separatyści świadomie ograniczają dostawy wody, wmawiając mieszkańcom regionu, że jest to wina złodziejskiej junty z Kijowa. Celem pokemonów (separatystów) jest sianie nienawiści wobec Ukrainy i oskarżanie jej o ludobójstwo ruskiego narodu - napisał minister na swoim Facebooku.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kot/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~obserwator

Separatyści skoro tam są to albo niech płacą za gaz,prąd i wodę UKR przedsiebiorstwom a jak nie mają zamiaru płacić to niech się zabiorą z tego terenu razem ze swoimi szabelkami do wujka Putina i niech tam spróbują nie płacić poradzieckim przedsiebiorstwom za to samo. Ale i tak separatyści bedą wszystkim rozpowiadać, że winna UKR że w Dobnbasie jest brak wody ,prądu i gazu to skoro tak po jaka cholerę te pasożyty z jakiejs tam ludowej republiki demokratycznej się tam panosza i pasożytuja na tych terenach kosztem zwykłych obywateli powodujac grabieże,niszcząc mienie,dokonując gwałtów i morderstw,doprowadzając tym samym do anarchii i wielkich zniszczeń czyniąc sobie z tego terenu wojskowy poligon doswiadczalny? Dezinformcja i szerzenie propagandy w Donbasie najpierw sowieckiej w czasach ZSRR a teraz prorosyjskiej to chleb powszedni w programie z cyklu homo sowietikus w Donbasie,najpierw zbawca był Lenin a teraz wujek Putin czyli nieomylny obrońca i zbawca demokracji oraz pokoju na świecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil