REKLAMA

Władze Rosji: żadna inwazja na Ukrainę nie jest planowana

2022-02-17 16:53, akt.2022-02-17 18:23
publikacja
2022-02-17 16:53
aktualizacja
2022-02-17 18:23

Władze Rosji oświadczyły w czwartek, że "żadna inwazja" na Ukrainę nie jest przeprowadzana ani planowana i że oskarżanie Rosji o odpowiedzialność za eskalację jest próbą okazywania presji na Moskwę.

Władze Rosji: żadna inwazja na Ukrainę nie jest planowana
Władze Rosji: żadna inwazja na Ukrainę nie jest planowana
fot. Skreidzeleu / / Shutterstock

"Nie ma żadnej +inwazji rosyjskiej+ na Ukrainę, o czym od jesieni zeszłego roku mówią na szczeblu oficjalnym USA i ich sojusznicy i nie jest ona planowana" - napisano w formalnej odpowiedzi Rosji na propozycje Waszyngtonu przedstawione Moskwie na jej żądania w sferze bezpieczeństwa.

Strona rosyjska oświadczyła następnie, że "twierdzenia, iż Rosja jest +odpowiedzialna za eskalację+ nie mogą być ocenione inaczej, niż jako próba okazania presji i zdeprecjonowania propozycji Rosji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa". 

Władze Rosji oświadczyły w czwartek, że w razie "braku gotowości" USA do porozumiewania się w sprawie prawnie wiążących tzw. gwarancji bezpieczeństwa, Moskwa "będzie zmuszona reagować, w tym drogą realizacji środków o charakterze militarno-technicznym".

Zapowiedź ta znalazła się w formalnej odpowiedzi na propozycje Waszyngtonu przedstawione Moskwie na jej żądania w sferze bezpieczeństwa. Jak ocenia agencja Reutera, "środki militarno-techniczne" mogą oznaczać m.in. takie działania, jak rozmieszczenie pocisków i wojsk.

"Przy braku gotowości strony amerykańskiej do porozumiewania się na temat twardych, prawnie wiążących gwarancji zapewnienia naszego bezpieczeństwa ze strony USA i ich sojuszników, Rosja będzie zmuszona reagować, w tym drogą realizacji środków o charakterze militarno-technicznym" - głosi dokument.

Według władz Rosji administracja USA nie udzieliła konstruktywnej odpowiedzi na najważniejsze dla Moskwy punkty, jak rezygnacja z dalszego rozszerzania NATO, rozmieszczania tworzenia baz wojskowych na obszarze krajów byłego ZSRR oraz powrót infrastruktury Sojuszu do stanu z 1997 roku. "Te tezy mają dla Federacji Rosyjskiej zasadnicze znaczenie" - dodano w dokumencie.

Władze Rosji oświadczyły, że polityka "otwartych drzwi" NATO "jest sprzeczna z podstawowymi zobowiązaniami przyjętymi w ramach OBWE" i że oczekują od NATO "konkretnych propozycji na temat treści i form prawnego utrwalenia rezygnacji z dalszego rozszerzenia NATO na +Wschód+".

Żądania Zachodu, by Rosja cofnęła swoje siły z pewnych regionów kraju są dla Moskwy "nie do zaakceptowania" - głosi dokument.

Napisano w nim również, odnosząc się do konfliktu w Donbasie i rosyjskiej aneksji Krymu, że utrata integralności terytorialnej Ukrainy jest "rezultatem procesów wewnętrznych", które zaszły w tym kraju, a konflikt w Donbasie "ma przyczyny wewnętrzne".

Dokument głosi, że "w celu deeskalacji sytuacji wokół Ukrainy" zasadniczą wagę ma "zmuszenie Kijowa do zrealizowania" porozumień mińskich, przerwanie dostaw zachodniej broni na Ukrainę i wycofanie broni już dostarczonej, odwołanie stamtąd "wszystkich zachodnich doradców i instruktorów" i zaniechanie przez NATO "wszelkich wspólnych ćwiczeń" z armią ukraińską.

W opublikowanym tekście stwierdzono, iż Rosja proponuje Stanom Zjednoczonym, by zająć się "wspólnym wypracowaniem nowego +równania bezpieczeństwa+". Jako jego element Rosja wymienia kwestię pocisków średniego i krótszego zasięgu. "Uważamy, że ta kategoria zbrojeń jest niezbędnym komponentem nowego +równania bezpieczeństwa+, które powinny wspólnie wypracować Rosja i USA" - napisano w rosyjskiej odpowiedzi.

Jako dalsze elementy "równania bezpieczeństwa" wymieniono wspólną pracę nad porozumieniami rozwijającymi układ Nowy START i nad nierozprzestrzenianiem broni jądrowej poza terytorium państw ją posiadających.

Dokument głosi, iż Rosja "odnotowuje gotowość USA do merytorycznej pracy nad poszczególnymi krokami dotyczącymi kontroli zbrojeń i obniżenia zagrożeń". Jednocześnie strona rosyjska zażądała, by jej postulaty były rozpatrywane łącznie. Oświadczyła, że "pakietowy charakter propozycji rosyjskich został zignorowany" i wybrano z nich "wygodne" tematy.

W grudniu Rosja ogłosiła żądania, nazywane przez nią gwarancjami bezpieczeństwa, których spełnienia domaga się od państw zachodnich. Chodzi m.in. o gwarancje nierozszerzania NATO na wschód, w tym o Ukrainę, oraz o wycofanie sił NATO z krajów wschodniej flanki Sojuszu. Żądając rozpatrzenia tych postulatów Rosja skoncentrowała ponad 100 tys. żołnierzy przy granicy z Ukrainą.

USA zdecydowanie odpowiadają

"Nasze informacje jasno wskazują, że te siły, w tym siły lądowe, powietrzne, okręty, przygotowują się do rozpoczęcia ataku przeciwko Ukrainie w nadchodzących dniach" - oświadczył Blinken podczas zwołanego przez Rosję posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w siódmą rocznicę zawarcia porozumień mińskich.

Blinken stwierdził, że Rosja już podjęła kroki w kierunku wojny, próbując stworzyć pretekst do inwazji, oskarżając Kijów m.in. o możliwy atak bronią chemiczną, zamach terrorystyczny na terytorium Rosji, czy o "ludobójstwo". Zaznaczył, że rosyjskie media już zaczęły intensyfikację podobnych oskarżeń, w tym podczas czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Rosja, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie, zaprosiła na posiedzenie prorosyjską aktywistkę Tetianę Montian, która stwierdziła m.in., że władze w Kijowie są "kolonią Zachodu" i "zniewoliły" Ukraińców, dopuszczając się przy tym zbrodni przeciwko ludności Donbasu.

Blinken stwierdził, że kolejną fazą planu Rosji będzie zwoływanie "teatralnych" posiedzeń ciał takich jak Rada i stwierdzenie, że musi bronić rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie.

"Potem zacznie się atak. Rosyjskie rakiety i bomby będą spadać w całej Ukrainie. Środki komunikacji zostaną wyłączone, a cyberataki sparaliżują kluczowe ukraińskie instytucje. Następnie rosyjskie czołgi i żołnierze ruszą na kluczowe cele" - mówił dyplomata.

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że USA mają też informacje o tym, iż na liście celów rosyjskiej agresji znajduje się Kijów, a Rosja ma plany ataku przeciwko konkretnym grupom Ukraińców.

Wezwał przy tym Rosję do jasnego zaprzeczenia, że przeprowadzi atak przeciwko Ukrainie i dodał, że z radością przyjmie krytykę, jeśli informacje USA się nie potwierdzą. Stwierdził, że jeśli Rosja odmówi takiego zaprzeczenia "świat to zapamięta". Zapowiedział jednocześnie, że USA chcą "dać dyplomacji każdą szansę na sukces".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że oświadczenia, iż Rosja chce zaatakować Ukrainę, w tym wygłaszane przez prezydenta USA Joe Bidena, wzmacniają napięcie.

awl/ ap/ osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (82)

dodaj komentarz
tomkooo
Czego nie rozumiecie.nie planują ale jak nadąży się okazja ;) albo to nie będzie inwazja tylko obrona na terenie obcego kraju. Łżą jak nasz łzemier :)
pstrzezek
Admin, co ci się nie podoba w zdaniu że Ukraina to mokry sen ajwaja? ;) Pytał co to Ukraina to mu powiedziałem. A wasze forum jest częścią procesu roznoszenia ruskiej zarazy w sieci. Czekam usunięcie ;)
ajwaj_
Bo klamiesz,
takie sny masz z Balbina
arturosa68
Skoro Rosjanie mówią, że nie będzie inwazji, to przecież musi być prawda.
prs
"Operacje pod fałszywą flagą", mają dać rusom pretekst do inwazji..
jaszczura
Przygotowałem małą listę wiadomych trolli: the_mind_renewed, ajwaj_, anszej_juda, lorelie, kimdzonk, demeryt_69. Dopisujcie.
next3
Jeżeli nadają z Polski, powinny zająć się nimi odpowiednie służby.
blesso
Dziwne , że admini Bankiera nie reagują na wschodnie trollowanie.
Ale sam Bankier zamieszcza ogłupiającą reklamę o "kosztach energii".
To ten sam typ otumaniania czytelników.
pstrzezek
Nie zapominaj o lorelce która nadaje z Hiszpanii ;) Jest jeszcze potomkin, anszej_juda i wieeeelu wielu innych

potiomkin2022-02-17 18:48
Zamiast kopiować bzdury z CNN lepiej poczytajcie Prawdę albo pooglądajcie RT.

mooooo 2022-02-14 15:19
Ukraina to nie jest sąsiad to jest zbuntowana republika

lorelie 2022-
Nie zapominaj o lorelce która nadaje z Hiszpanii ;) Jest jeszcze potomkin, anszej_juda i wieeeelu wielu innych

potiomkin2022-02-17 18:48
Zamiast kopiować bzdury z CNN lepiej poczytajcie Prawdę albo pooglądajcie RT.

mooooo 2022-02-14 15:19
Ukraina to nie jest sąsiad to jest zbuntowana republika

lorelie 2022-02-15 13:31
tylko słaba i rozparcelowana faszystowska Ukraina jest dla Polski korzystnym sąsiadem
ajwaj_ odpowiada pstrzezek
Raporty PISi-ZOMO
przyjmuja 7-15

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki