REKLAMA
WEBINAR

MAPAWkrótce wycinka drzew i rozbiórki między Warszawą a Wrocławiem. Tak zbudują kolej do CPK

Marcin Kaźmierczak2023-05-24 09:04redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-24 09:04

Jeszcze w tym roku mają ruszyć pierwsze prace przygotowawcze związane z budową kolei dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Te będą polegały na wycince drzew i rozbiórkach wzdłuż projektowanego odcinka linii kolejowej z Warszawy przez Łódź do Wrocławia.

Wkrótce wycinka drzew i rozbiórki między Warszawą a Wrocławiem. Tak zbudują kolej do CPK
Wkrótce wycinka drzew i rozbiórki między Warszawą a Wrocławiem. Tak zbudują kolej do CPK
/ Krzysztof Zuczkowski

Choć linie kolejowe mające połączyć największe polskie miasta z CPK są dopiero projektowane, spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetargi na prace przygotowawcze. Wykonawcy, którzy zostaną wybrani (docelowo 75 firm), będą musieli przeprowadzić prace geologiczne, archeologiczne, a także wykonać niezbędne rozbiórki i wycinki drzew.

Prace na liniach Warszawa – Łódź oraz Łódź – Sieradz – Wrocław mają ruszyć jeszcze w tym roku, ale na ich dokończenie wykonawcy będą mieli aż osiem lat.

CPK

– Pierwsze roboty w ramach zawartych umów ramowych powinny rozpocząć się zgodnie z harmonogramem już w tym roku. Najpierw dla tzw. szprychy nr 9 na odcinku Warszawa – CPK – Łódź – mówi Marek Langer, dyrektor Biura Realizacji Podprogramu Kolejowego CPK.

Z pierwszego odcinka kolei dużych prędkości z Warszawy przez CPK do Łodzi pasażerowie mają korzystać w 2028 r. Wówczas też planowane jest otwarcie pierwszej części lotniska. Zgodnie z planami, podróż z Warszawy do Łodzi ma trwać nie więcej niż 45 minut.

Pozostałe linie kolejowe mają powstać znacznie później, bo do 2034 r.

Wybrany został już przebieg pięciu odcinków łączących największe polskie miasta z CPK. Oprócz wspomnianych tras z Warszawy do Łodzi oraz z Łodzi do Wrocławia powstanie także 155-kilometrowy odcinek z Sieradza do Poznania. Dodatkowo mają zostać zbudowane kilkudziesięciokilometrowe odcinki torów na Podkarpaciu oraz w woj. śląskim.

W planach jest także przedłużenie trasy z Warszawy do Lublina o odcinek do Lwowa. Linia miałaby biec przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski do granicy polsko-ukraińskiej a następnie do Lwowa. Pociągi tą ok. 400-kilometrową trasę miałyby pokonywać w trzy godziny.

Przypomnijmy, że budowa zarówno samego Centralnego Portu Komunikacyjnego jak i dochodzących do niego linii kolejowych, tzw. szprych, wzbudza od początku liczne protesty.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jas2
Budowa CPK.
Lemingi oczywiście niezadowolone.
grzegorzkubik
Super. Tego oczekiwałem od dobrego rządu.
nie_strajkuje
Po co nam Polakom CPK i szybka kolej skoro takie piękne lotnisko mamy w Berlinie. - klasyk Trzaskowski.

Przeraża mnie zakompleksienie części społeczeństwa. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy gorsi niż Niemcy. Naprawdę potrafimy zbudować wspaniały kraj a zmiany zawsze unowocześniają okolicę.
1as
Treść ma się nijak do propagandowego, pejoratywnego w przekazie tytułu.
Po drugie: jak budować i nic nie naruszyć, żaby nie nadepnąć przypadkiem?
Po trzecie: przyjdzie ryży i wszystko pójdzie jak krew w piach, bo on pracuje nur fur Deutschland.
Dlatego nie może wygrać.
niederfurzdorf
Tak tylko spytam . A jak Donek i spółka chcieli drogi budować to omijali działki, domy , lasy i projektowali autostrady zygzakami ? Coś czuję, że gdyby Donek by taki projekt ogłosił to w całej prawdzie piano by z zachwytu dzień w dzień . Wycena 40% powyżej wyceny rynkowej a protestujący przekonują cały świat, że pisiory chcą ich Tak tylko spytam . A jak Donek i spółka chcieli drogi budować to omijali działki, domy , lasy i projektowali autostrady zygzakami ? Coś czuję, że gdyby Donek by taki projekt ogłosił to w całej prawdzie piano by z zachwytu dzień w dzień . Wycena 40% powyżej wyceny rynkowej a protestujący przekonują cały świat, że pisiory chcą ich wywłaszczyć bez zapłaty. Znam takie wypowiedzi. To podobne do pewnej kobiety, która przekonywała, że pisiory bedą odbierać rodzicom dzieci, na które wypłacano 500+ bo to już dzieci państwa.
1as
Oni nawet jak bąki puszczają, to pachnie fiołkami.
qart
Te trasy kolejowe i tak będą potrzebne, nie tylko ze względu na CPK. A wycinka drzew będzie na terytorium 0,000001% powierzchni Polski. Ale zasięg tytułu musi być...
marcinmt
A jak to niby maja zrobić? Przecież to nie trasa dla taksówek powietrznych, tylko tory będą robić kochani, na ziemi.
talmudd
tak spacyfikowali & ogłupili elektorat....LMAO..:):).....kiedy towarzystwo obudzi się będzie za późno....:(:(
infinityhost
Ja się nadam do rozbiórek. Gdzie wysyłać CV?

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki