Wkrótce startuje nowy system przelewów błyskawicznych

analityk Bankier.pl

Klienci, którzy chcą szybko przelewać środki pomiędzy rachunkami bankowymi w różnych bankach mogą dziś skorzystać z Express ELIXIR, czyli rozwiązania obsługiwanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową oraz BlueCash, obsługiwanego przez firmę Blue Media. BlueCash uruchomi wkrótce własny system płatności w nowej formule.

Oba funkcjonujące dziś typy przelewów błyskawicznych mają swoje wady. Express ELIXIR to osobny system rozliczeń międzybankowych uruchomiony w tym roku przez KIR. Obecnie dostępny jest tylko dla klientów ING Banku Śląskiego, Meritum Banku, Banku Millennium i klientów korporacyjnych w BRE Banku. Jeśli chcemy przesłać środki pomiędzy wymienionymi instytucjami, to możemy skorzystać z przyspieszonego przelewu, który dotrze na miejsce w kilka sekund.

11260 BlueCash do tej pory działał w inny sposób. Blue Media, czyli operator systemu, utrzymuje swoje rachunki w 28 bankach w Polsce. Dzięki temu może pełnić funkcję pośrednika, przyjmując wpłaty na swój rachunek w jednym banku i dokonując wypłat w innym. Jeśli chcemy przesłać pieniądze z banku X do banku Y, wpłacamy środki na rachunek BlueMedia w banku X, a firma wypłaca je na wskazany przez nas rachunek w banku Y. Obie transakcje to przelewy wewnątrzbankowe, które realizowane są zazwyczaj, w określonych okienkach czasowych, natychmiastowo. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że opis transakcji zawiera dane pośrednika, czyli odbiorca przelewu widzi, że przychodzące środki pochodzą z firmy Blue Media.

W najbliższych tygodniach uruchomiony zostanie system płatności BlueCash działający na innych zasadach. „Usługa w nowej formule będzie oparta o bankowe konta rozliczeniowe, dzięki czemu środki klientów będą docierały do odbiorcy szybciej. W ramach systemu płatności Blue Media przejdzie z roli pośrednika w wykonywaniu transakcji do roli izby rozliczeniowej dla banków”, mówi Tomasz Bobrowski, rzecznik prasowy Blue Media. W pierwszej kolejności usługa pojawi się w trzech bankach, ale przelewy w nich zlecone będą mogły dotrzeć do każdej z 28 instytucji obsługiwanych przez Blue Media.


»Szybkie przelewy Express Elixir startują na dobre

Polska jest drugim po Wielkiej Brytanii krajem w Europie, w którym klienci detaliczni mają możliwość natychmiastowego transferu środków pomiędzy rachunkami bankowymi. Rozwojowi szybszych usług płatniczych sprzyja konkurencja – w zeszłym roku NBP wydał firmie Blue Media zezwolenie na prowadzenie systemu płatności, co spowodowało, że Krajowa Izba Rozliczeniowa przestała być jedynym graczem na tym rynku.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~teeo

banki powinny być polskie , najlepiej pod zarządem PSL-u

!
Polecane
Najnowsze
Popularne