REKLAMA
WEBINAR

Patrioty, artyleria, czołgi, amunicja i 45 mld dol. Szczegóły wizyty Zełenskiego w USA

2022-12-22 03:01, akt.2022-12-22 11:49
publikacja
2022-12-22 03:01
aktualizacja
2022-12-22 11:49

Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację - przekonywał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu. Zełenski apelował o więcej broni dla Ukrainy i argumentował, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, nie skończy na Ukrainie. I jak zapewnia zarówno prezydent Biden, jak i Kongres Ukraina otrzyma pomoc militarną i finansową. 

Patrioty, artyleria, czołgi, amunicja i 45 mld dol. Szczegóły wizyty Zełenskiego w USA
Patrioty, artyleria, czołgi, amunicja i 45 mld dol. Szczegóły wizyty Zełenskiego w USA
fot. LEAH MILLIS / /  Reuters / Forum

Prezydent Biden: Ukraina może odnieść sukces na polu bitwy i odniesie też sukces przy stole negocjacyjnym

Biden zapowiedział też, że USA zrobią wszystko, by pomóc w tym Ukrainie. Zapewnił, że nie obawia się o trwałość jedności Sojuszu, który wspiera Kijów. "Nigdy nie widziałem NATO i UE bardziej zjednoczonych w jakiejkolwiek innej kwestii. I nie widzę żadnych oznak zmian. Wszyscy wiemy, co jest tu stawką. Europejscy partnerzy rozumieją to jeszcze pełniej" - ocenił Biden.

Zarówno Biden, jak i Zełenski wyrazili nadzieję, że Kongres wkrótce przyjmie pakiet wydatków niemal 45 mld dolarów na pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy, dołączony do projektu nowego budżetu USA. Prezydent USA zapewnił, że pomoc dla Ukrainy pozostanie ponadpartyjna i będzie mieć poparcie społeczeństwa, bo Amerykanie rozumieją, że "walka Ukrainy jest częścią czegoś większego".

"Amerykanie wiedzą, że jeśli staniemy z boku w obliczu takich rażących ataków na wolność, demokrację i fundamentalne zasady suwerenności i integralności terytorialnej, świat z pewnością spotka się z jeszcze gorszymi konsekwencjami" - ocenił amerykański prezydent.

"Rozmawialiśmy dziś o tym, co możemy zrobić, by pomóc Ukrainie odnosić sukcesy na polu bitwy - Ukraina może odnieść sukces na polu bitwy. A jeśli i kiedy prezydent Zełenski będzie gotowy rozmawiać z Rosją, odniesie sukces, bo wygra bitwę" - powiedział Biden, odnosząc się do pytania ukraińskiego dziennikarza o przyszłość wojny na Ukrainie.

Prezydent Zełenski oświadczył, że nie może być kompromisów w ramach osiągania pokoju, a wojna skończy się wtedy, gdy jego kraj odzyska suwerenność. "Sprawiedliwy pokój", który położy kres wojnie między Rosją a Ukrainą nie oznacza "żadnych kompromisów" dotyczących terytorialnej integralności Ukrainy, jej wolności i suwerenności - podkreślił Zełenski.

Dodał, że system obrony powietrznej Patriot, który USA dostarczą Ukrainie, "w istotny sposób" wzmocni potencjał obronny jego kraju. "To bardzo ważny etap w budowaniu bezpiecznej przestrzeni powietrznej Ukrainy" - oświadczył.

"To jedyny sposób, w jaki możemy pozbawić to terrorystyczne państwo jego głównego instrumentu terroru - możliwości atakowania naszych miast, naszych (systemów) energetycznych" - wyjaśnił Zełenski.

Moje przesłanie do Amerykanów jest takie: mamy takie same wartości, tak samo rozumiemy sens życia, walczymy razem o wspólne zwycięstwo, życzę wam pokoju, żeby terroryści, tacy jak ci z Rosji nie napadli na was - powiedział Zełenski.

Amerykański prezydent dodał, że nie należy nie doceniać wpływu, jaki wojna ma na Rosję, wskazując przy tym na niedawne słowa Władimira Putina, że sytuacja na okupowanych terenach jest "skomplikowana".

Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone zrobią, co tylko w ich mocy, by pomóc Ukrainie. Pytany jednak o dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, prezydent stwierdził, że przesłanie takiej broni może złamać jedność NATO i że sojusznikom zależy, by nie dopuścić do III wojny światowej. Zaznaczył przy tym, że USA dostarczają Ukrainie broni, której ona potrzebuje.

Ogłaszając nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 1,85 mld dolarów, zawierający baterię rakiet obrony powietrznej Patriot, Biden zaznaczył, że jest to najlepszy system w swoim rodzaju, choć przestrzegł, że przeszkolenie Ukraińców w jego obsłudze "zajmie trochę czasu". Zaznaczył też, że Stany Zjednoczone skupiają się w kwestii pomocy wojskowej na czterech obszarach: obronie powietrznej, zaawanasowanej artylerii, czołgach i pojazdach opancerzonych oraz amunicji. Pentagon powtwierdził, że w w nowym pakiecie dla Ukrainy m.in. system Patriot, precyzyjne bomby lotnicze i rakiety Grad.

"Niech pan się nie martwi, panie prezydencie, Stany Zjednoczone pozostaną przy Ukrainie tak długo, jak istnieje Ukraina" - zakończył Biden. 

Media: Zełenski nie wraca z Waszyngtonu w pełni usatysfakcjonowany; nie dostał systemów ATACMS

Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA, gdzie spotkał się m.in. z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem i członkami Kongresu, dowodzi, że wojna będzie długa - komentują w czwartek hiszpańskie media. Zaznaczają, że prezydent Ukrainy nie wraca z Waszyngtonu w pełni usatysfakcjonowany, gdyż Kijów nie otrzyma systemów ATACMS.

W ocenie hiszpańskich komentatorów już sam zielony, wojskowy ubiór, w jakim prezydent Ukrainy udał się do Stanów Zjednoczonych świadczy, że pierwsza zagraniczna podróż Zełenskiego od wybuchu konfliktu jest "skoncentrowana na teatrze działań wojennych" i ma służyć osiągnięciu przez Kijów celów militarnych.

Telewizja TVE odnotowuje, że wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie przynosi Ukrainie nadzieję na "bezpieczniejsze niebo" nad tym krajem po deklaracji władz USA, że przekażą Kijowowi baterię systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

Zauważa, że amerykańska pomoc udzielana Kijowowi w zakresie uzbrojenia w znaczący sposób poprawi nierówny układ sił w wojnie na korzyść Ukrainy, co oznacza, że wydłuży działania służące szybkiemu podpisaniu porozumienia pokojowego.

W ocenie dziennika "El Mundo" nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 1,85 mld euro, nie może w pełni zadowalać Zełenskiego.

"Bez wątpienia wsparcie to nie usatysfakcjonuje go całkowicie. Kijów bowiem prosił wiele razy, a Waszyngton zawsze odmawiał, o pociski ziemia-ziemia ATACMS (…), które osiągają cele do 270 km w przeciwieństwie do 83 km uzyskiwanych przez systemy HIMARS dostarczone tam przez USA" - komentuje gazeta.

"El Mundo" zaznacza, że choć HIMARS-y znacząco wzmocnił armię Ukrainy, to jednak nie pozwalają jej wojskom razić celów militarnych położonych głębiej na terytorium Rosji.

"ATACMS-y są w gruncie rzeczy takie jak HIMARS-y, tylko o dłuższym zasięgu. Stany Zjednoczone nie chcą ich jednak przekazać obawiając się, że ich dostarczenie (na Ukrainę – PAP) doprowadzi do eskalacji, która zagrozi bezpośrednio amerykańskiemu bezpieczeństwu" - podsumował dziennik. 

zat/ adj/

"Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację"

Tak przekonywał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu. Zełenski apelował o więcej broni dla Ukrainy i argumentował, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, nie skończy na Ukrainie.

Abaca Press

"Dziękuję za finansową pomoc, którą już nam dostarczyliście i tę, którą będziecie skłonni zatwierdzić. Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację, którą zajmiemy się w najbardziej odpowiedzialny sposób" - powiedział Zełenski w emocjonalnym przemówieniu, przerywanym kilkoma owacjami.

Jednym z głównych motywów jego wystąpienia było twierdzenie, że agresja przeciwko Ukrainie jest sprawą całego świata, wskazywał m.in. na sojusz Rosji i Iranu.

"Jeden terrorysta znalazł drugiego. To tylko kwestia czasu, kiedy uderzą przeciwko waszym innym sojusznikom, jeśli ich nie powstrzymamy. Musimy to zrobić" - nawoływał Zełenski.

Prezydent Ukrainy opisywał przy tym rosyjską agresję również jako wojnę o umysły, którą Zachód i Ukraina wspólnie wygrali. Dodał jednak, że wciąż potrzeba, by wojna ta wygrana została w krajach globalnego Południa oraz w samej Rosji.

"Rosjanie będą mieli szansę stać się wolnymi tylko, kiedy pokonają Kreml w swoich umysłach" - mówił Zełenski.

Zwracając się o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, Zełenski argumentował, że Amerykanie nie muszą wysyłać swoich żołnierzy na tę wojnę, bo ukraińscy żołnierze znakomicie sobie poradzą, obsługując amerykańskie samoloty. Apelował przy tym, że Ukraina potrzebuje więcej artylerii, by wypchnąć Rosję z Donbasu.

"Wasze wsparcie jest kluczowe nie tylko, by utrzymać pozycję w walce, ale też dokonać punktu zwrotnego i wygrać na polu bitwy. Mamy artylerię. Tak, dziękujemy wam za wszystko, co mamy. Czy to wystarczy? Szczerze mówiąc, nie bardzo" - mówił, dodając że USA są w stanie "przyspieszyć nasze zwycięstwo".

Opisywał też m.in. bitwę o Bachmut w Donbasie, który odwiedził przed przylotem do Waszyngtonu. Porównał przy tym postawę obrońców Bachmutu do postawy amerykańskich żołnierzy wobec kontrofensywy hitlerowskich Niemiec w Ardenach zimą 1944 r.

"Jeszcze przed rokiem tysiące ludzi żyło w Bachmucie, teraz została ich garstka (...) Rosjanie rzucają wszystko, co mają na Bachmut, mają przewagę, ale nasze siły nadal tam stoją" - dodał ukraiński prezydent.

Na zakończenie swojego wystąpienia Zełenski wręczył spikerce Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i wiceprezydent Kamali Harris ukraińską flagę przywiezioną z Bachmutu i podpisaną przez walczących tam ukraińskich żołnierzy. W zamian otrzymał flagę USA, która wisiała tego dnia nad Kapitolem.

"Stojąc tu przed wami, wspominam słowa prezydenta Franklina Delano Roosevelta, które myślę, że pasują do tego momentu. +Amerykański naród w swojej sprawiedliwej potędze zwycięży, dochodząc do absolutnego zwycięstwa+. Naród ukraiński również zwycięży absolutnie" - mówił Zełenski. "Wiem, że wiele zależy od ukraińskich sił zbrojnych. A jednak tak wiele zależy od świata. Tak wiele zależy od was" - dodał.

Orędzie Zełenskiego - jego drugie skierowane do połączonych izb Kongresu, po wirtualnym wystąpieniu w marcu 2022 roku - było ostatnim punktem kilkugodzinnej wizyty ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie, jego pierwszej zagranicznej podróży od czasu inwazji 24 lutego. Wcześniej spotkał się z prezydentem Bidenem i jego gabinetem, omawiając m.in. przyszłe wsparcie USA dla Kijowa.

Nancy Pelosi: Wizyta prezydenta Zełenskiego w Waszyngtonie jest jak wizyta Churchilla w 1941 roku

Witając Zełenskiego w Kongresie, Pelosi wspomniała, że jej ojciec był kongresmenem, kiedy w grudniu 1941 r. przemówienie w nim wygłosił brytyjski premier Winston Churchill.

"On wzywał Amerykę, by pomogła w walce z tyranią i powiedział wtedy, że Brytyjczycy wykonują najszlachetniejszą pracę na świecie, nie tylko broniąc swoich domów, ale sprawy wolności w każdym kraju. To jest dokładnie to, co robią Ukraińcy" - powiedziała Pelosi.

fot. Carol Guzy / ZUMA Press

Wyraziła też nadzieję, że Kongres uchwali w ciągu 48 godzin nowy pakiet środków dla Ukrainy w wysokości 45 mld dol., w ramach ustawy budżetowej. Pakiet zawiera ponad 13 mld dolarów pomocy gospodarczej i ponad 20 mld pomocy wojskowej.

Zełenski zapowiedział, że w swoim przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu zwróci się do Amerykanów po angielsku, by podziękować im za wsparcie.

"To bardzo ważne, że Kongres jest przyjacielem Ukrainy" - dodał.

CNN po wizycie prezydenta Zełenskiego w Białym Domu i Kongresie: Wojna Rosji z Ukrainą wchodzi w nową fazę

Wojna z Ukrainą wchodzi w nową fazę, podkreśliła stacja CNN w nawiązaniu do przybycia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do USA w trzechsetny dzień agresji Putina na Ukrainę. Twierdzi, że wizyta ma nie tylko wymiar symboliczny.

Stacja zwróciła uwagę na symbolikę ubiorów przywódców obydwu krajów, niebiesko-żółty krawat Joe Bidena i zieloną bluzę Wołodymyra Zełenskiego.

W kontekście nasilonych ataków Kremla na ukraińskie cele cywilne amerykańska telewizja przestrzegła przed patem. Przytaczając zapewnienie Bidena o kontynuowaniu pomocy Ukrainie w 2023 roku, wysnuła wniosek, że amerykański przywódca nie przewiduje zakończenia konfliktu w najbliższym czasie.

CNN nie przeoczyła wątpliwości państw zachodnich wspierających Kijów co do długoterminowych planów Zełenskiego. W Waszyngtonie przekonywał, że droga do zakończenia wojny nie będzie polegała na ustępstwach wobec Rosji.

„Amerykańscy urzędnicy uważają, że Ukrainie może być coraz trudniej odzyskać terytorium od Rosji, która umacnia swoje pozycje - co może doprowadzić do krwawego impasu” – oceniła CNN.

Stacja dodała, powołując się na swe źródła, że ukraiński przywódca nie jechałby do Waszyngtonu, gdyby nie nastąpił znaczący rozwój w dwustronnych stosunkach z Ameryką. Za przejaw tego uznał przekazanie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Niezależnie od dziesiątek miliardów dolarów pomocy wojskowej przywódca Ukrainy wciąż jednak zabiega o dodatkowe wsparcie USA.

„Jednak nowa faza ma miejsce nie tylko na polu walki. Przywódcy na całym świecie muszą zmierzyć się z gorzkimi skutkami inwazji Rosji. Wyższe ceny energii i żywności, częściowo wywołane twardymi sankcjami na Moskwę, przysporzyły kłopotów politykom w Europie i Stanach Zjednoczonych” – przyznała CNN.

Zaakcentowała, że Republikanie, którzy przejmą kontrolę nad Izbą Reprezentantów USA, dali jasno do zrozumienia, że nie zatwierdzą każdego z wniosków Bidena o pomoc dla Ukrainy.

„Niektórzy z nich odmówili udziału w przemówieniu Zełenskiego w Kongresie, protestując przeciwko temu, co ich zdaniem jest niepohamowanym wypływem dolarów z USA” – skomentowała CNN.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ tebe/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
drabio
Myślę, że po takiej manifestacji Rosja stanie w rozkroku. Opcje rozwoju wypadków są 4.

1. Zacięta wojna konwencjonalna w trakcie której trup się zasciele po obu stronach. Cała hucpa przeradza się w pełzający konflikt który dla Rosji a z drugiej strony NATO staje się "ukraińskim poligonem" gdzie testuje się nowe technologie
Myślę, że po takiej manifestacji Rosja stanie w rozkroku. Opcje rozwoju wypadków są 4.

1. Zacięta wojna konwencjonalna w trakcie której trup się zasciele po obu stronach. Cała hucpa przeradza się w pełzający konflikt który dla Rosji a z drugiej strony NATO staje się "ukraińskim poligonem" gdzie testuje się nowe technologie czy taktyki walki...

2. Rosja użyje broni atomowej czym przeraża zwłaszcza społeczeństwa w Europie jednocześnie diametralnie zmieniając sytuację na froncie. Mocna reakcja NATO czy USA w postaci ataków na cele w Rosji zmusza Rosjan do użycia arsenału jądrowego na pełną skalę...

3. Rosja totalnie się załamuje położenie Rosji zacznie przypominać sytuację Niemiec pod koniec I wojny światowej. Z jednej strony nikt nie odważył się wziąć na siebie odpowiedzialności za podpisanie kapitulacji a jednoznacznie dążą do niej Ukraińcy bo to będzie oznaczało dla Rosji gospodarczą sromote i upokorzenie jak w przypadku weimarskich Niemiec. Skutek to jeszcze bardziej brutalny reżim oparty coraz bardziej o Chiny które już teraz zaczynają rozumieć że aby aby utrzymać swoje interesy i pozycje będą się przygotowywali na możliwe przesilenie już teraz wyraźnie się to kształtuje.

4. Kompromis czyli zamrożenie linii frontu co jest najmniej prawdopodobne.

Oczywiście możliwa jest hybrydyzacja powyższych opcji. Wg mnie najbardziej prawdopodobna opcja to opcja 1 później opcja 2 albo 3.
dasbot
Jak to mówią sami Anglosasi będzie "meat grinder", niestety niewinnych rekrutów, których banderowcy na siłę wysyłają na front. Jeśli znasz język obejrzyj na yt co mówią byli amerykańscy wojskowi, praktycy, a nie teoretycy, czy tym bardziej politycy. Na przykład Scott Ritter, Douglas MacGregor, czy Larry Johnson. To co propaganda Jak to mówią sami Anglosasi będzie "meat grinder", niestety niewinnych rekrutów, których banderowcy na siłę wysyłają na front. Jeśli znasz język obejrzyj na yt co mówią byli amerykańscy wojskowi, praktycy, a nie teoretycy, czy tym bardziej politycy. Na przykład Scott Ritter, Douglas MacGregor, czy Larry Johnson. To co propaganda pisze i ogłasza w MSM to jest szopka medialna. "Chochoły" giną batalionami każdego dnia i nic tego nie zatrzyma. Nawet "bateria patriotyczna"..........Dlaczego? Poza arsenałem nuklearnym, którego nikt przy zdrowych zmysłach nie użyje, broń konwencjonalna jaką mają Amerykanie jest co najmniej o jedną generację z tyłu (tak twierdzą wojskowi). O hipersonikach nie ma co pisać, bo ich Amerykanie nie mają. Samoloty, np. F-35, które do nas mają za 3 lata przylecieć, póki co łapią awarie jedna za drugą (znów, aby nie było, na yt macie wszystko). Dadzą radę przez 3 lata wysłać nam towar pełnowartościowy? Podobnie z "niewidzialnym" bombowcem B-2. Czołgi? Niech Abramsy popróbują sobie postrzelać z T-90M....... I tak dalej. Zaraz ktoś napisze, że "olgino", "onuce", etc. Tylko prawda jest taka, że to "damn ruskies" nauczyli się wojować pokonując Napoleona, czy Hitlera, a jankesi ostatnio walczyli kiedy?....... W wojnie secesyjnej 2 wieki temu, w której ponieśli więcej ofiar niż w WW1 i WW2 razem wziętych. Sami to mówią i krytycznie oceniają to co się teraz dzieje. Podkreślam wojskowi, amerykańscy wojskowi, czyli ludzie czynu, którzy na niejednej wojnie byli, na której nie mieli przeciwników (również sami to przyznają)..........Aż do teraz (zaczęło się w Syrii jakiś czas temu). PS. Cenzor wyczyścił moje wpisy z rana. Nie wiem jak długo ten się utrzyma. Być może zdążysz przeczytać ten komentarz.......
endes odpowiada dasbot
Myslacy ludzie to wiedzą bo szukają wiedzy u inteligentniejszych ludzi niż politycy i zakłamane media… a co lepsze Rosja to mówi wprost jak jest
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
eobywatel
twój nik brzmi jak jakieś ruskie dragi, których się chyba naćpałeś :P
karbinadel
Już częściowo wyparli sowietów z "russkich na wsiegda" terytoriów, np. z Chersonia.
darius19
z komentarzy trolli wynika ze to Ukraina napadla Rosje i ja niszczy. Dziwne. Juz niedługo rocznica napasci. Tez taki niebiesko-zolty krawat bym chcial. Co tym ruskim narod ukrainski zrobil, ze tak go niszcza? Poprzednio troll na to pytanie, odpowiedzial linkiem do jakiejs strony propagandowej...
trolley
jeszcze niech USA wezmą sobie waszych uchodźców na utrzymanie i nic mi więcej nie potrzeba :)
karbinadel odpowiada trolley
Skoro "ludiej u was mnogo", to dlaczego kradniecie tysiące dzieci z Ukrainy?
_xyz
A ruskim znów jara się ich jedyny złomolotniskowiec admirał kuzniecow

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki