REKLAMA

Wizerunek samorządów taki sobie

2006-04-26 07:37
publikacja
2006-04-26 07:37
Czy doczekamy się e-urzędu? Co na Śląsku chwalą sobie zagraniczni inwestorzy, a czego ich zdaniem brakuje? Jaka właściwie jest gospodarcza sytuacja Śląska?

Na te i inne pytanie szukano wczoraj odpowiedzi podczas konferencji "Samorządy 2006 - inwestycje, infrastruktura, finanse". Wzięli w niej udział prezydenci miast województwa, przedstawiciele regionalni, również z terenu Małopolski oraz inwestorzy.

Część dyskusji poświęcono kwestii Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Zlokalizowane w czterech podstrefach (m. in. Gliwice, Tychy) tereny KSSE zajmują dziś takie giganty jak gliwickie General Motors Opel Polska, czy Isuzu.

Na pierwsze miejsce w kraju naszego województwa w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej zwrócił uwagę Marian Jarosz, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego. - Nie umiemy sprzedać tych atutów, należałoby rozpocząć promocję wspólnego Miasta Śląsk w sposób zorganizowany - postulował Jarosz.

- Pierwszy kontakt inwestorów z danym miastem często odbywa się poprzez Internet, a ten wizerunek nie zawsze jest korzystny. Z drugiej strony ten region ma ogromny potencjał w postaci wysokoedukowanych ludzi - zauważył z kolei Jacek Pączek z PricewaterhouseCoopers, jednej z czterech największych firm audytorsko-doradczych, która ostatnio otworzyła swoje biuro w Katowicach.

Na ten aspekt zwracali też dużą uwagę sami inwestorzy. - Potrzeba jednak więcej osób, które przyuczone są do konkretnej zawodów, zaznajomione są z nowymi technologiami - zauważyła Elwira Dziewa z Autorobot Strefa Sp. z o. o.

Pojawiła się też kwestia szkoły dla dzieci inwestorów z prawdziwego zdarzenia, która powinna powstać na terenie regionu. - Właśnie dziś będę prowadził rozmowy na ten temat - zdradził prezydent Katowic Piotr Uszok. Chodzi o prywatną "Szkołę jak Dom" na os. Witosa.

Kolejną poruszoną na spotkaniu kwestią był wzbudzający wiele nadziei e-urząd. Prezydenci miast, m.in. Bytomia, Katowic, Sosnowca, są jednak jak na razie powściągliwi w tym temacie. Raczej nie szybko uda się na Śląsku z obywateli-kurierów (walczących z biurokracją) uczynić obywateli-klientów. Jak na razie m.in. katowiczanie mogą liczyć na infokioski, które powinny się pojawić w mieście w tym roku.

- Duży regionalny projekt dotyczący społeczeństwa informacyjnego jest w fazie przetargowej. Czekamy też na odzew z centrali, jak podzielić tę ogromną pulę pieniędzy - mówiła Elżbieta Bieńkowska ze śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Pod naszym patronatem

Wczorajsze spotkanie w hotelu Qubus było kolejną edycją cyklu konferencji, organizowanych przez redakcję miesięcznika "Nowy Przemysł" oraz wydawcę - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Patronat prasowy objął DZ.


Dziennik Zachodni
Marta Żabińska
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki