REKLAMA

Wikipedia jak Britanica

2005-12-19 09:31
publikacja
2005-12-19 09:31
Tworzona przez wolontariuszy Wikipedia okazuje się być niemal tak samo dokładna i rzetelna jak Encyclopedia Britannica - podaje "Nature". Wolna encyklopedia zawiera już prawie 4 miliony haseł.

Porównanie odbywało się metodą każdy-z-każdym. W ten sposób porównywano te same tematy i ich ujęcie w obu encyklopediach. Badanie spowodowane było krytyką, jaka podniosła się po skandalu ujawnionym dwa tygodnie temu. Okazało się wtedy, że znany dziennikarz John Seigenthaler z "USA Today" znalazł w Wikipedii hasło, które przez ponad 4 miesiące wskazywało na niego, jako jednego z oskarżonych o zamach na Johna F. Kennedy'ego.

Okazało się, że tego typu błędy to raczej wyjątki potwierdzające regułę, że Wikipedia jest naprawdę rzetelnym źródłem informacji - twierdzi środwe "Nature". Porównanie oparte na 42 hasłach ocenianych przez ekspertów wskazało średnią ilość błędów lub przeinaczeń w Wikipedii na 4, a w Encyclopedia Britannica - 3.

Dziennik odnotwał także, że cztery z ośmiu "poważnych błędów", będących błędym interpretowaniem ważnych koncepcji pochodziły z tego samego źródła.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników i mamy nadzieję, że skupią one uwagę ludzi na ogromie pracy, który wkładamy w twórzenie encyklopedii - powiedział Jimmy Wales, który zapoczątkował w 2001 roku ruch Wikipedii. Dodał także, że dokładność haseł zależy od tematu. Te, obejmujące pop-kulturę i najnowsze technologie są bardzo dokładne, ponieważ te tematy szczególnie interesują Wikipedystów, czyli wolontariuszy tworzących Wikipedię.

W przyszłym miesiącu Wikipedia planuje rozpoczęcie testów nowego mechanizmu recenzującego rzetelność haseł. Cały czas trwają także prace nad ułatwieniem dostępu do tworzenia Wikipedii ludziom, którzy posiadają mniejsze umiejętności komputerowe.

Encyclopedia Britannica odmówiła komentarza na temat artykułu z "Nature", ponieważ nie widzieli dokładnych danych. Jednakże rzecznik prasowy Tom Panelas powiedział, że zakładając, iż owe porównanie jest poprawne, jest ono ważne "ponieważ mówi nam rzeczy, których nie dowiedzielibyśmy się w innym przypadku".
Britannica planuje przyjrzeć się dokładniej wynikom badań zespołu "Nature", by poprawić wszystkie błędy znalezione przez autorów porównania.

W przeciwieństwie do Encyclopedia Britannica, która pobiera opłaty za użytkowanie i płaci swoim autorom, Wikipedia udostępnia swoje zasoby za darmo i daje każdemu, zarówno amatorom jak i profesjonalistom, możliwość dodawania i edytowania haseł.

Według serwisu Alexa, Wikipedia, która zawiera aktualnie 3,7 mln haseł w 200 językach jest 37. pod względem popularności stroną odwiedzaną w internecie.
Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki