"Wieżowiec duchów", czyli puste 128 pięter. Drapacz chmur w Chinach skazany na porażkę

Agata Wojciechowska2023-11-26 14:00redaktor
publikacja
2023-11-26 14:00

Nigdy nie został ukończony i raczej już nie będzie. Goldin Finance 117, nazywany "Laską" ze względu na kształt, byłby piątym co do wysokości wieżowcem, gdyby udało się oddać go do użytku. Ale jeśli liczyć zamieszkałe kondygnacje, to ustąpiłby zaledwie Burj Khalifa i to tylko o pół metra. 

"Wieżowiec duchów", czyli puste 128 pięter. Drapacz chmur w Chinach skazany na porażkę
"Wieżowiec duchów", czyli puste 128 pięter. Drapacz chmur w Chinach skazany na porażkę
fot. Pavel L Photo and Video / / Shutterstock

Pierwszą łopatę pod "wieżowiec duchów" wbito w 2008 roku, kiedy miasta w Chinach szybko się rozrastały. Zaplanowano, że będzie centralnym punktem projektu miliardera Pata Sutonoga "Goldin Metropolitan", a więc wysokiej klasy dzielnicy mieszkalnej i centralnej dzielnicy biznesowej w pobliżu centrum Tianjin. W ten sposób chciał on zagospodarować dawne tereny poprzemysłowe. Dokładnie rozplanowano jej powierzchnię 2 km kwadratowych, na której oprócz wieżowców miało się znaleźć muzeum wina, rozległe ogrody i klub polo. Same mieszkania w wieżowcach do najtańszych nie należały, a miliarder dodatkowo oferował także dworki w stylu francuskim czy włoskim. 

The Line. Kontrowersyjne 170-kilometrowe miasto Saudyjczyków

The Line. Kontrowersyjne 170-kilometrowe miasto Saudyjczyków

Futurystyczne idealne miasto czy ziszczenie najgorszych koszmarów urbanistów? The Line to nowy projekt Saudyjczyków, który można albo pokochać, albo nienawidzić. Planują oni zbudować miasto w formie jednego budynku o długości 170 km. Elewacja zewnętrzna ma być zrobiona z luster, by odbijać pejzaż wokół - pustynię. The Line mógłby nosić przydomek "kiedy ma się za dużo pieniędzy z ropy".

Sam budynek Goldin Finance 117 - klejnot w koronie - wyliczono na 128 pięter, z czego 117 było przeznaczonych na mieszkania, hotele i sklepy. Pozostałych 11 miało mieścić w sobie pomieszczenia gospodarcze, centra sterowania i cztery podziemne kondygnacje. Wejście do niego miało świadczyć o monumentalności "dzieła", bo ma wysokość trzech pięter, które kształtem przypominałoby diament. W budynku mieściłby się najwyższy taras widokowy na świecie, basen, restauracja i podniebny bar. Przy swojej wysokości Goldin jest podatny na wiatry boczne i choć przekracza limity określone w chińskich przepisach sejsmicznych, to został tak zaprojektowany, by przeciwstawiać się siłom, które mogłyby na niego działać. 

Prawie jak malezyjski system w wieżowcu Merdeka PNB118...

Golden Finance 117 został zaprojektowany z ramą obwodową, która składa się ze zwężających kolumn, stężeń i kratownic przenoszących. Wszystko jest wsparte na żelbetonowym rdzeniu, który ciągnie się przez całą wysokość.

Zgodnie z prawem nowi deweloperzy nie mogą rozpoczynać przedsprzedaży swoich projektów, dopóki władze nie skontrolują i nie zatwierdzą gotowego projektu. Wszelkie zwolnienia od tego zwyczaju są przyznawane firmom, mającym ustaloną pozycję i - co ważniejsze - zwykle będącymi własnością państwa. Goldin Prosperities była wówczas spółką notowaną na giełdzie z siedzibą w Hongkongu, a na rynku chińskim - tym kontynentalnym - określano ją jako "nową". Musiała więc w pełni prefinansować cały plan oszacowany na 10 mld dolarów. Jednocześnie też były to zamrożone pieniądze, gdyż zwrot inwestycji mógł się rozpocząć, gdy wszystkie budynki zostałyby ukończone. W tym właśnie tkwił szkopuł całej inwestycji. 

Drapacze chmur wróżą krach w Chinach

Gdy w jakimś kraju zaczyna powstawać najwyższy budynek, to niemal w ciemno można prognozować w nim załamanie gospodarcze. To zależność wysnuta na podstawie badań empirycznych i znana szerzej pod terminem Skyscraper Index, wdzięcznie spolszczona przez niektórych jako „wskaźnik erekcji”. Pozwala on oczekiwać rychłego końca boomu gospodarczego w Chinach.

Projekt po raz pierwszy zawieszono w styczniu 2010 roku, kiedy nadciągnęła "Wielka Recesja", wstrząsająca rynkiem nieruchomości w Europie i Stanach Zjednoczonych. Po roku go reaktywowano, Po roku go reaktywowano, by w 75 proc. sfinansować go długiem. Zawieszono wówczas nawet wiechę. Ale w 2015 roku pękła chińska bańka giełdowa. Firma miliardera nie miała już rezerw na przetrwanie tego burzliwego okresu, a cena akcji Goldina spadła. Sam prezes Pan Sutong, który posiadał 64 proc. udziałów, stracił wówczas 13 mld dolarów. W 2018 roku znowu pojawiła się szansa na wznowienie projektu, gdy na budowie zjawiła się niespodziewanie chińska państwowa korporacja Construction Engineering. Tak szybko jednak jak rozstawili swoje rusztowania, tak je złożyli i odeszli. Inwestycję próbowano sprzedać, ale z marnym skutkiem. 

Co więcej, Pekin zakazał wznoszenia drapaczy chmur, których wysokość przekraczała 500 metrów. Wieżowiec duchów ma o 100 za dużo. Zamiast więc stać się klejnotem w koronie, będzie przestrogą. Dziś służy jako wzywanie - youtuberzy prześcigają się we wchodzeniu na niego. Czy władze Chin wyburzą wieżowiec? Nie wiadomo.

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (11)

dodaj komentarz
bha
W Chinach jest obecnie około 1000 miliarderów i około 1 mln milionerów co przy ogólnej liczbie ludności około 1,5 miliarda ludzi stanowi to około ułamka %!!!!!. Więc z czym tam do zwykłych ludzi z których zdecydowana większość pracując na rynku i w gospodarce latami, dekadami sumiennie, fachowo, wydajnie, dochodowo itd niestety jedynoe W Chinach jest obecnie około 1000 miliarderów i około 1 mln milionerów co przy ogólnej liczbie ludności około 1,5 miliarda ludzi stanowi to około ułamka %!!!!!. Więc z czym tam do zwykłych ludzi z których zdecydowana większość pracując na rynku i w gospodarce latami, dekadami sumiennie, fachowo, wydajnie, dochodowo itd niestety jedynoe co to niestety próbuje latami i dekadami i to niestety nie rzadko, nie rzadko etc. co najwyżej próbuje
związać co m-c finansowo swój tzw. koniec z końcem. Niestety
andregru
Bo władza okrada ludzi którzy ją wybrali rożnymi podatkami , akcyzami , VATami itp. Tak jest na całym świecie .
intisol
Każda albo prawie każda dyktatura ma ciągoty do stawiania monumentalnych budynków, niezależnie od tego, jaki to ma sens ekonomiczny.
bha
Dyktatura dodatkowa pieniądza, Mamony i Zysków jest raczej już na całym globie.
bha
Nie pierwsza na rynku duża mamonowa strata i nie ostatnia!!!. Szczególnie w tej rosnącej coraz mocniej rynkowej niepewności,braku dochodowych dłuższych peryspektyw coraz mocniejszej zmieniającej się jak w kalejdoskopie w wielu wielu krajach!!! sekretnie wysokiej nie tylko detalicznej! na rynkach drożyżnie!. I przy tym wszystkim coraz Nie pierwsza na rynku duża mamonowa strata i nie ostatnia!!!. Szczególnie w tej rosnącej coraz mocniej rynkowej niepewności,braku dochodowych dłuższych peryspektyw coraz mocniejszej zmieniającej się jak w kalejdoskopie w wielu wielu krajach!!! sekretnie wysokiej nie tylko detalicznej! na rynkach drożyżnie!. I przy tym wszystkim coraz szybciej i szybciej postępujących niestety globalnych dochodowych nierównościach i przepaściach społecznych.Mimo przecież od dekad ciężkiej, sumiennej, wydajnej, fachowej i dochodowej pracy większości na globie ludzi!!!!!!!!! tort Mamonowy, Zyskowy trafia w większości co m-c co rok od dekad do % garstki???.
monuz
Większość Chińczyków wciąż robi za 300$ USD miesięcznie, ciekawe kto ma tam zamieszkać.
enthe
Wg oficjalnych danych średnie wynagrodzenie w Chinach w 2023 r. wyprzedziło wynagrodzenie w PL.
lebero654 odpowiada enthe
Ja ze swoim psem mam średnio trzy nogi.
zoomek odpowiada lebero654
i pół ogona!

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki