REKLAMA

Wielka rezygnacja tuż za rogiem? Co drugi Polak rzuciłby pracę, by zadbać o zdrowie psychiczne

2022-06-23 11:11
publikacja
2022-06-23 11:11
Wielka rezygnacja tuż za rogiem? Co drugi Polak rzuciłby pracę, by zadbać o zdrowie psychiczne
Wielka rezygnacja tuż za rogiem? Co drugi Polak rzuciłby pracę, by zadbać o zdrowie psychiczne
fot. fizkes / / Shutterstock

Blisko co drugi Polak rzuciłby pracę, bez znalezienia innej, jeżeli obecna negatywnie oddziaływałaby na jego zdrowie psychiczne – wynika z badania Pracuj.pl. Natomiast co trzeci ankietowany aktywnie szuka pracy, ponieważ nie jest doceniany lub w firmie panuje zła atmosfera.

Po ponad dwóch latach od wybuchu pandemii zauważalne stają się zmiany na rynku pracy, za które jest ona odpowiedzialna. Jedną z wyraźniejszych jest zwiększone dbanie o zdrowie, nie tylko fizyczne. Polacy coraz częściej skupiają się na odpowiednim wyważeniu życia zawodowego i prywatnego. Dla wielu negatywne oddziaływanie pracy na ich zdrowie psychiczne staje się często kluczowe w poszukiwaniu nowego zatrudnienia.

Jak wynika z badania Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy”, co trzeci Polak (36 proc.) aktywnie poszukuje nowego pracodawcy. Jeżeli spojrzeć szczegółowiej na grupy ankietowanych, to najliczniejszą spośród poszukujących zmian są osoby wchodzące dopiero na rynek pracy, ponieważ co drugi badany w wieku 18-24 regularnie odpowiada na ogłoszenia o prace.

Jednak, jak zauważają autorzy raportu, są sytuacje, które mogą doprowadzić do zrezygnowania z pracy, nawet gdy pracownik nie ma zapewnionego innego etatu. Na taki krok zdecydowałaby się blisko co druga osoba, jeżeli aktualne stanowisko wiązałoby się z negatywnym oddziaływaniem na jego zdrowie psychiczne. Natomiast co czwarty jako powód swojej „ucieczki” wskazał wypalenie zawodowe.

Podobne wyniki przyniosły odpowiedzi na pytanie o rezygnację z pracy i zastąpienie jej inną, lecz gorzej płatną. Dla szukających nowego miejsca pieniądze grają drugorzędną rolę, jeżeli atmosfera panująca w aktualnej firmie negatywnie na nich odbija – 17 proc. spośród osób aktywnie poszukujących nowego pracodawcy odpowiedziało, że to jest właśnie powód, który wpłynął na ich decyzję. Jednak najczęstszym czynnikiem wymienianym przez pozostałych respondentów był brak docenienia ze strony przełożonego – tę odpowiedź zaznaczyło 23 proc. badanych.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
Cóż... Jeśli od wielu lat dominuje rynek zatrudniania, pracy elastyczny do bólu czasowy, sezonowy, śmieciowo-zleceniowy, na niepełnych etatach, na niby dzieła, na wymuszanych samozatrudnieniach i do tego jeszcze niestety w coraz bardziej niepewnych, stresogennych, coraz mocniej szaro-czarnych toksycznych, nerwowych barwach, wyzyskujący Cóż... Jeśli od wielu lat dominuje rynek zatrudniania, pracy elastyczny do bólu czasowy, sezonowy, śmieciowo-zleceniowy, na niepełnych etatach, na niby dzieła, na wymuszanych samozatrudnieniach i do tego jeszcze niestety w coraz bardziej niepewnych, stresogennych, coraz mocniej szaro-czarnych toksycznych, nerwowych barwach, wyzyskujący i żerujący coraz mocniej i mocniej pracę innych osób najtaniej jak się tylko długo da i uda to co się dziwić, że coraz większa rzesza pracujących ma dość, brakuje jej coraz mocniej motywacji coraz szybciej wypala się zawodowo i przez to w coraz to większym i większym ogromie firm rotacje pracowników gonią coraz szybciej nowe rotację, rotację etc. i braki chętnych do dłuższej pracy za coraz niestety bardziej, mocniej minimalizowane zarobki w coraz szerszym ogromie branż i zawodów. Na takim podejściu do wynagradzania od wielu już lat na rynku szczególnie sumiennej, wydajnej, fachowej, profesjonalnej i dochodowej pracy ludzi firmy daleko nie zajedą chyba, że na bocznicę bankructw i upadku. A przecież praca powinna być nie tylko szczytną ideą ale i dawać ludziom w miarę godną płacę i za nią kołacze.
piotr76
Ale psychika właśnie najbardziej siada ludziom na stałych etatach w korporacjach.
vacarius
A ilu rzuciło robotę? Jeden na 1000? Bo większość nie ma żadnych oszczędności i tylko kredyty. To robi z nich niewolników.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
inwestor.pl
Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(Osoby pracujące dla budżetówki proszone są o nieoddawanie głosów)
tomitomi
BRAWO ! właśnie to zrobiłem ! od 1.07 :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
men24a
Nie napisałeś co dalej ? Może zbyt ochoczo liczysz że przed wyborami coś więcej dadzą ?
andriej_duda
Gratulacje, nie zapomnij tylko nazbierać chrustu przed zimą, bo na opłacenie rachunku za gaz prawdopodobnie nie będzie cię stac!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki