REKLAMA

Wielka Brytania zawarła umowę o wolnym handlu z Japonią

2020-09-11 13:18
publikacja
2020-09-11 13:18
fot. ALKIS KONSTANTINIDIS / FORUM

Wielka Brytania zawarła umowę o wolnym handlu z Japonią, która jest pierwszym tego typu porozumieniem po wystąpieniu 31 stycznia z Unii Europejskiej - poinformował w piątek rząd brytyjski. Zgodnie z nią ceł nie będzie w przypadku 99 proc. wymiany handlowej.

Według analiz brytyjskiego rządu dzięki umowie handel między obydwoma krajami zwiększy się o 15,2 mld funtów, brytyjski PKB wzrośnie o 1,5 mld funtów, zaś w długoterminowej perspektywie przyczyni się ona do zwiększenia pensji brytyjskich pracowników o 800 mln funtów.

Jak poinformowano, minister handlu międzynarodowego Liz Truss uzgodniła ostateczne warunki umowy podczas przeprowadzonej w piątek rano wideorozmowy z japońskim ministrem spraw zagranicznych Toshimitsu Motegim.

Truss powiedziała, że porozumienie "wykracza daleko poza" umowę handlową UE-Japonia, która była podstawą negocjacji brytyjsko-japońskich i którą Wielka Brytania jest objęta do zakończenia okresu przejściowego po brexicie, czyli do 31 grudnia 2020 r. Dodała, że porozumienie jest ważnym krokiem w kierunku przystąpienia Wielkiej Brytanii do CPTPP, czyli porozumienia handlowego między 11 państwami, będącego nową wersją Partnerstwa Transpacyficznego.

"To historyczny moment dla Wielkiej Brytanii i Japonii, gdyż jest to nasza pierwsza duża umowa handlowa po brexicie. Umowa, którą wynegocjowaliśmy - w rekordowym czasie i w trudnych okolicznościach - wykracza daleko poza istniejące porozumienie Unii Europejskiej, ponieważ zapewnia nowe korzyści brytyjskim przedsiębiorstwom w naszych wielkich branżach produkcyjnych, spożywczych i napojów oraz technicznych. Od pracowników przemysłu motoryzacyjnego w Walii po szewców w północnej Anglii, umowa ta pomoże lepiej się rozwijać, ponieważ stworzy nowe możliwości dla ludzi w całym Zjednoczonym Królestwie i pomoże wyrównać poziom rozwoju w naszym kraju" - oświadczyła Truss.

"Pod względem strategicznym umowa jest ważnym krokiem w kierunku przystąpienia do Partnerstwa Transpacyficznego i ustawia Wielką Brytanię w centrum sieci nowoczesnych umów o wolnym handlu z podobnie myślącymi przyjaciółmi i sojusznikami" - dodała.

Zawarcie umowy handlowej z Japonią jest dużym sukcesem dla rządu Borisa Johnsona, zwłaszcza wobec pojawiających się w sierpniu doniesień o tym, że negocjacje utknęły w martwym punkcie w kwestii dostępu do żywności i produktów rolnych, a także braku postępu w negocjacjach na temat umowy o wolnym handlu z UE.

Według danych ministerstwa handlu międzynarodowego wartość brytyjskiej wymiany handlowej z Japonią wyniosła w 2018 r. 29,1 mld funtów, podczas gdy wymiany z UE - 659,5 mld funtów.

Rządząca Partia Konserwatywna zapowiedziała w programie przed zeszłorocznymi wyborami do parlamentu, że chce, by w ciągu trzech lat po brexicie 80 proc. brytyjskiego handlu było objęte umowami o wolnym handlu. Oprócz trwających negocjacji z UE brytyjski rząd obecnie prowadzi je także ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i Nową Zelandią.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki