Wielka Brytania zaskakuje wzrostem sprzedaży detalicznej

Według danych opublikowanych przez biuro statystyczne, sprzedaż detaliczna wzrosła nominalnie o 1,4% mdm, podczas gdy brytyjscy analitycy, po 0,9% spadku w czerwcu, spodziewali się zwiększenia sprzedaży na dużo niższym poziomie - wynoszącym 0,1%.

Wielka Brytania zaskakuje wzrostem sprzedaży detalicznej
Wielka Brytania zaskakuje wzrostem sprzedaży detalicznej (fot. Peter Nicholls / FORUM)

Biorąc pod uwagę ujęcie rdr, rzeczywista sprzedaż detaliczna (wraz ze sprzedażą paliw) wzrosła o 5,9%, przewyższając tym samym oczekiwania o 1,7%.

Zauważalne wzrosty są spowodowane przede wszystkim spadkiem funta po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. To zdarzenie poskutkowało nasileniem sprzedaży przede wszystkim odzieży oraz obuwia. Umocnienie się innych walut w stosunku do funta przyczyniło się również do zainteresowania turystów zakupem zegarków czy biżuterii na terenie Wielkiej Brytanii.

Wolumen sprzedaży w sklepach  stacjonarnych oraz internetowych był napędzany między innymi promocjami w sklepach. Sprzedaży żywności wzrosła o 0,6% w stosunku do czerwca. Natomiast tekstylia, odzież i obuwie zanotowały wzrosty o 3,5%. Sama sprzedaż online wzrosła o 19% rdr, co pozwoliło jej osiągnąć najwyższe tempo wzrostu, licząc od listopada 2014 roku.

Pozytywny wpływ na sprzedaż miał niezaprzeczalnie spadek wartości funta, który od Brexitu osłabił się o ponad 12% w stosunku do dolara, czyniąc towary w Wielkiej Brytanii tańsze dla konsumentów z zagranicy. Wspomniana wcześniej sprzedaż zegarków i biżuterii, czyli towarów z segmentu dóbr luksusowych wzrosła w najwyższym stopniu od listopada 2014 roku i osiągnęła wartość wyższą o 16,6% w stosunku do roku poprzedniego. Office for National Statistics poinformował również, że ważnym czynnikiem wpływającym na trend wzrostu była też sprzyjająca pogoda. Pozwoliła ona całemu sektorowi odzieżowemu osiągnąć wzrost sprzedaży na poziomie 22%. Jedynym obszarem, który odnotował straty była sprzedaż piwa, wina i wódki, która spadła o 1%.

- Ta względna odporność wielkości wydatków wobec obecnej sytuacji nie jest zaskoczeniem, ponieważ fundamenty, za które można przyjąć niskie stopy procentowe, inflację oraz rynek zatrudnienia – są silnie wspierane przez Wielką Brytanię" – mówi Ruth Gregory, ekonomista londyńskiego Capital Economics. Przedstawione dane sprzedaży zmniejszą obawy, w stosunku do wielkości wydatków konsumpcyjnych, które mogłyby ulec obniżeniu przez referendum Brexit. Jednak mimo pozytywnego bodźca, jakim był wzrost sprzedaży detalicznej, niektórzy ekonomiści twierdzą, że jest to chwilowy skok i nie stanowi długotrwałych konsekwencji brexitowego głosowania. Pełne skutki decyzji opuszczenia UE będą odczuwalne dopiero w przyszłości.

Angelika Lech

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Lodzianin

Przed brexitem strzyzenie 10£ po 11. Taki to pound w dół że na klintów przezucone a i tak pełno jak bylo i ruch jak w ulu wszędzie.

! Odpowiedz
0 3 ~bankrut-pl

a na fotce sklep sieci BHS ktora kilka tygodni temu zbnkrutowala.

! Odpowiedz
0 3 ~Dawid_Kamerun

Czyli Ci imigranci z Unii Europejskiej łupią teraz sklepy internetowe w UK swoimi euro, dolarami czy złotówkami? Ale jaja, najpierw im kradliśmy pracę, a teraz okradamy ich sklepy przy zaniżonym funcie hahaha

! Odpowiedz
0 6 ~światsieśmieje

To nie WB zaskakuje , ale plejada darmozjadów na stanowiskach analityków gospodarczych (jak zwał tak zwał) , znawców i opiniotwórców poniżej poziomu państwa "Kiepskich" - niejednokrotnie.

! Odpowiedz
2 7 ~minimalista

w UK wzrost około 1.5% i się cieszą a u nas 2% i dramat. Sam już nie wiem czy się śmiać czy płakać gdy patrzę na skretynienie współczesnej ekonomii stojącej na głowie i "ekonomistów".

! Odpowiedz
5 1 ~Schwarsznizse

a zwaliles sie ty ale w gacie na rzadko

! Odpowiedz
2 12 ~tsh

Po osłabieniu GBP było widać wyraźny wzrost zainteresowania towarami z UK, bo stały się tanie. Część osób nawet postanowiła wybrać się na wakacje do UK, bo jest 15% taniej niż było jeszcze 2 miesiące temu (sam zastanawiałem się czy nie pozwiedzać Szkocji :) ). Przez jakiś czas słaba waluta będzie wspierać gospodarkę UK, co nie zmienia faktu, że spada siła nabywcza brytyjskich obywateli co musi się odbić w końcu na obniżeniu poziomu życia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~-pietnascieprocent

zastanawiales sie i co ? kupuj bilet i hejaaaa...parasol kupisz za 1 funta, a jak przestaje padac to go wyrzucasz.polecam wycieczke pociagiem glasgow-mallaig trasa znana m in z harry potter'a

! Odpowiedz
7 14 ~owal

to nie tak przeciez mialo by!!! wszystko sie mialo zawalic...................

! Odpowiedz
3 3 ~Www

I sie zawali nic odrazu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil