Wielka Brytania zapowiada rozpoczęcie Brexitu na 29 marca

Przedstawiciel brytyjskiego rządu przy Unii Europejskiej Tim Barrow powiadomił w poniedziałek unijne instytucje, że 29 marca premier Theresa May wyśle oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty - podało Downing Street.

(YAY Foto)

Podczas codziennego spotkania z parlamentarnymi reporterami rzecznik premier dodał, że May planuje wcześniej odwiedzić trzy kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii: Walię, Szkocję i Irlandię Północną, oraz że rząd nie planuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Przyszłotygodniowy termin jest zgodny z wcześniejszymi wypowiedziami May, która zapowiadała rozpoczęcie dwuletnich negocjacji w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przed końcem marca br.

Komisja Europejska twierdzi, że jest gotowa do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu.  Rzecznik Komisji Margaritis Schinas powiedział, że Komisja została poinformowana wcześniej o planach brytyjskiego rządu i jest przygotowana do rozmów, czeka jednak na oficjalny wniosek w tej sprawie.

"Pierwszym krokiem po notyfikacji będzie przyjęcie wytycznych przez Radę Europejską. (...) Spotkanie to zwoła przewodniczący Donald Tusk. Później Komisja natychmiast wyda rekomendacje w sprawie otwarcia negocjacji" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritas Schinas.

"Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia negocjacji, czekamy na list" - dodał.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że w ciągu 48 godzin od otrzymania notyfikacji o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przedstawi projekt wytycznych dla 27 krajów członkowskich w tej sprawie.

W ciągu 48 godzin od uruchomienia artykułu 50 zaprezentuję projekt wytycznych dotyczących Brexitu dla 27 państw członkowskich - napisał Tusk na Twitterze.

Po przyjęciu wytycznych przez 27 Komisja Europejska ma bezzwłocznie wydać rekomendacje, by rozpocząć rozmowy. Następnie przedstawiciele państw członkowskich podejmą formalną decyzję o otwarciu rokowań, przyjmując mandat do prowadzenia negocjacji dla Komisji Europejskiej. Wcześniej ustalono, że głównym negocjatorem będzie francuski polityk, były unijny komisarz Michel Barnier.

Minister ds. Brexitu: Realizujemy decyzję wyborców

Brytyjski minister ds. wyjścia z UE David Davis oświadczył w poniedziałek, że 29 marca rząd "zrealizuje decyzję podjętą przez wyborców w czerwcu zeszłego roku". "Jesteśmy u progu najważniejszych negocjacji naszego pokolenia" - dodał.

"Cele negocjacyjne tego rządu są jasne: chcemy porozumienia korzystnego dla wszystkich narodów i regionów Wielkiej Brytanii, ale też dla całej Europy, nowego, pozytywnego partnerstwa pomiędzy nami a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej" - napisał Davis w oświadczeniu, które zostało przesłane PAP.

Termin rozpoczęcia negocjacji nie jest zaskoczeniem - May wielokrotnie zapowiadała, że zmierza do formalnego uruchomienia Brexitu przed końcem marca br.

Zgodnie z zapisami Traktatu Lizbońskiego rozmowy powinny potrwać dwa lata, co oznacza, że - o ile nie dojdzie do jednomyślnego przedłużenia terminu o dwa lata przez wszystkie państwa członkowskie - Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

Zgodnie z zapowiedziami polityków kwestia przyszłych praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym niespełna miliona Polaków, będzie wśród pierwszych tematów podjętych w trakcie negocjacji.

PAP/IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Dżejms

Zauważyliście że nie można komentować artykułu o śmierci Rockefelera? Ciekawe dlaczego? Jakieś podejrzenia macie - czego się boją?

! Odpowiedz
0 5 ~black_angel

oni nie umieraja

! Odpowiedz
0 0 ~Alex

Zauważyłem. Z ciekawości sprawdziłem kilka ostatnich artykułów Bankiera na temat czyjejś śmierci i zawsze taka możliwość była. Może Bankierowi zależy na tym by Pan Rockefeller kojarzył się wyłącznie z dobroczynnością, hodowlami i sztuką. Taki bardzo bogaty, trochę ekscentryczny, ale w sumie sympatyczny staruszek.

! Odpowiedz
0 4 ~real_fan

prez. Filipin Duterte - dal jak zwykle nieliterackim jezykiem kilka slów na droge UE, po wmieszywaniu sie swoja mantra w polityke innych krajów:
"f... off UE - zajmijcie sie swoimi sprawami, czy nie bedzie dobrze jesli sie zajmiecie soba ?"

! Odpowiedz
0 8 ~jaja

Na podstawie Umowy z Dublina ("uciekinierzy" z krajów bezpiecznych) - GB bedzie odsylac gl. do Francji "lekarzy i inzynierów" z Maroka, Afganistanu, Somali itd.

! Odpowiedz
13 9 ~kliknij

Czy funt stanieje do 4,00 zł w 2017 r.? Zielony tak, czerwony nie.

! Odpowiedz
2 9 ~Troll_SanEscobar

to niewazne
(-) da eksport, (+) da tani import
wolnosc + kasa sie liczy

! Odpowiedz
0 0 ~100dolar

Chyba raczej nie stanieje aż tak bardzo.
http://allegro.pl/show_item.php?item=6752908392

! Odpowiedz
0 23 ~Jan_Slimak

To wszystko to male piwo

czy teraz brytyjski slimak bedzie mógl zmiienic plec i nie byc wiecej ryba ???

! Odpowiedz
10 13 ~analityk

Po pierwsze odnośnie artykułu - Irlandia Północna nie jest częścią Wielkiej Brytanii. Królowa panuje nad Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Po drugie krzyżyk na drogę przygłupim Wyspiarzom. Spadną do poziomu sprzed wejścia do UE kiedy ludie stali w kolejkach za chlebem a UK było drugim najbiedniejszym krajem po wejściu do EWG. Pamięć mają krótką...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl