REKLAMA

Wielka Brytania: wykopaliska na zamku króla Artura?

2016-08-21 11:49
publikacja
2016-08-21 11:49

Brytyjscy archeolodzy badają pozostałości pałacu, w którym mógł przyjść na świat król Artur. Legenda wiązała go z XIII-wiecznym zamkiem w Tintagel w Kornwalii, co historycy traktowali z przymrużeniem oka. Teraz jednak odkryli w pobliżu znacznie starsze ruiny.

fot. / / Wikimedia Commons

Odkryte w Tintagel fundamenty nie zostały jeszcze datowane, ale w ich pobliżu znaleziono 200 fragmentów ceramiki z V i VI wieku, a więc z okresu, w którym legenda plasuje króla Brytów, Artura. O jego związkach z Tintagelem pisze wprawdzie po raz pierwszy dopiero XII-wieczny kronikarz Geoffrey of Monmouth, ale w tym czasie nie istniał tam jeszcze widoczny dziś zamek, mogły natomiast istnieć przekazy, które nie dotrwały do naszych czasów.

Wykopaliska wskazują, że wczesnośredniowieczni mieszkańcy Tintagelu sprowadzali amfory z winem z Grecji i wyroby ze szkła z innych części rozpadającego się Imperium Rzymskiego.

Rzecznik rządowej agendy English Heritage (Dziedzictwo Angielskie), która finansuje wykopaliska, podkreśla, że ich celem nie jest poszukiwanie śladów po królu Arturze. Ale wśród brytyjskich historyków są i tacy, którzy liczą na odkrycie jakichś konkretnych wskazówek, że legenda nie jest całkiem pozbawiona pierwiastka prawdy. 93-letni Geoffrey Ashe powiedział niedawno gazecie "Daily Telegraph", że hollywoodzki Artur jest oczywiście postacią ahistoryczną, ale jest dość dowodów na istnienie brytyjskiego władcy opierającego się w tym czasie anglosaskiemu podbojowi.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegorz Drymer/Londyn/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Karodziejka
Literacka próba oddania rzeczywistości owego władcy, który być może był pierwowzorem Artura, czyli urealnianie legendy: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/55486/zimowy-monarcha.

Lekkie czytadło ;-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki