REKLAMA

Wielka Brytania przywraca kwarantannę dla przyjeżdżających z Polski

2020-10-01 18:38, akt.2020-10-01 19:56
publikacja
2020-10-01 18:38
aktualizacja
2020-10-01 19:56
fot. CHRIS HELGREN / Reuters

Wielka Brytania przywraca 14-dniową kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski, a także z Turcji i karaibskich wysp Bonaire, St. Eustatius i Saba - poinformował w czwartek minister transportu Grant Shapps. Obowiązek ten wejdzie w życie w sobotę o godz. Obostrzenia wprowadzają także Grecja i Finlandia.

Ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zmieniło rekomendacje dla podróżnych w przypadku Polski i Turcji i obecnie zaleca, by unikać podróży do tych dwóch państw, o ile nie jest to niezbędne. W przypadku Bonaire, St. Eustatius i Saby MSZ odradzało podróże już wcześniej.

"Dane z Polski pokazują 66-procentowy wzrost liczby zakażeń tygodniowo na 100 tys. osób, z 14,7 (na 100 tys. - PAP) w dniu 23 września do 24,4 w dniu 30 września. Zarazem odsetek pozytywnych wyników testów w Polsce wzrósł prawie dwukrotnie w ciągu tygodnia, z 3,9 proc. do 5,8 proc." - wyjaśniło ministerstwo transportu.

Brytyjski rząd wcześniej wskazywał, że jeśli w jakimś kraju przekroczony zostanie poziom 20 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, niemal automatycznie łączyć się to będzie z powrotem kwarantanny dla przyjeżdżających stamtąd osób. Zastrzegano zarazem, że nie jest to jedyne kryterium.

W Polsce poinformowano w czwartek o rekordowej dobowej liczbie zakażeń koronawirusem - 1967 oraz o 30 kolejnych zgonach na Covid-19.

Osoby przyjeżdzające z Polski były zwolnione z kwarantanny od 10 lipca, kiedy obowiązywać zaczęła pierwsza lista krajów uznanych za bezpieczne. Stopniowo, w miarę nawrotu epidemii, brytyjski rząd skreślał z niej kolejne kraje, w tym już wcześniej większość państw członkowskich Unii Europejskiej, choć kilka krajów, głównie pozaeuropejskich, do listy dopisano.

W zeszłym tygodniu brytyjskie media podawały, że w związku z kurczącą się liczbą państw, po przyjeździe z których nie obowiązuje kwarantanna, rośnie zainteresowanie wyjazdami do Polski, Turcji i Włoch. Zarazem jednak wskazywały, że Polska może być następnym krajem skreślonym z listy bezpiecznych.

W Anglii, Walii i Irlandii Północnej kara za nieprzestrzeganie obowiązku kwarantanny wynosi 1000 funtów, w Szkocji – 480. W Anglii kary jednak w przypadku wielokrotnego przyłapania na tym może ona zostać zwiększona do 10 000 funtów.

Grecja i Finlandia wprowadzają obostrzenia dla podróżnych z Polski

Od 3 października pasażerowie lecący z Polski do Grecji będą musieli okazać negatywny wynik testu molekularnego (PCR) dla COVID-19, wykonany nie później niż 72 godz. przed przylotem do Grecji - poinformowała w czwartek na Facebooku Ambasada Grecji w Polsce.

Natomiast Finlandia poinformowała, że od poniedziałku przywrócone zostaną kontrole graniczne dla osób przybywających do z Polski, Litwy oraz San Marino z powodu większej liczby przypadków koronawirusa w tych krajach – zdecydował w czwartek fiński rząd.

(PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
rockstar
Autorze czy naprawde uważasz to zdanie za dobrze napisane
Natomiast Finlandia poinformowała, że od poniedziałku przywrócone zostaną kontrole graniczne dla osób przybywających do z Polski, Litwy oraz San Marino z powodu większej liczby przypadków koronawirusa w tych krajach – zdecydował w czwartek fiński rząd.
karbinadel
Autorzy są od pisania, a nie od czytania.
karbinadel
Teraz to już tylko zakaz wstępu do lasów może nas uratować
michalshk
Posiedzicie kilka miesięcy w domach z zakazem wychodzenia oraz z zakazem pracy to od razu się wszystko poprawi.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki