Wielka Brytania: podejrzani o strącenie malezyjskiego samolotu

Wyniki najnowszych brytyjskich dochodzeń w sprawie strącenia półtora roku temu nad Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego opublikował w internecie dziennik The Guardian. Jest to raport z badań organizacji Bellingcat wskazujący, że samolot zestrzelili Rosjanie wspierający separatystów. Na podstawie ogólnodostępnych źródeł zidentyfikowano około stu rosyjskich żołnierzy, którzy wedłu autorów analizy mieli związek lub wiedzę o ataku, w którym zginęło 298 osób. .

Samolot przypuszczalnie został strącony przez pocisk typu Buk wystrzelony z wyrzutni 2. batalionu 53. brygady rakiet przeciwlotniczych. Raport identyfikuje prawie stu rosyjskich żołnierzy, podaje szczegóły ich dyslokacji i zawiera fotografie wyrzutni Buk w pobliżu miejsca strącenia samolotu.

Autorzy raportu zebrali swoje informacje z ogólnie dostępnych źródeł. Korzystali z postów i fotografii zamieszczanych przez rosyjskich żołnierzy na forach społecznościowych i ze zdjęć satelitarnych Google Earth. To internetowe dochodzenie przeprowadzili dziennikarze Bellingcat - organizacji definiującej się jako obywatelska agencja analiz źródeł publicznych pracująca na rzecz społeczeństwa.

The Guardian cytuje szefa Bellingcat, Eliota Higginsa, który nie twierdzi, że jego informacje są stuprocentowo pewne, ale uważa, że powinny umożliwić policji zebranie dalszych dowodów i postawienie sprawców w stan oskarżenia. Higgins dodał, że odpowiedzialność za strącenie samolotu spoczywa ostatecznie na prezydencie Rosji Władimirze Putinie.

/IAR/Grzegorz Drymer, Londyn/em/wkrz

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~as

Gdzie jest list gończy za putlerem

! Odpowiedz
0 0 ~dziesiatka

Pytam sie, gdzie? Tu? www.new.xlx.pl

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil