REKLAMA

Brytyjska kampania wyborcza pod znakiem gazu

2019-11-02 16:44
publikacja
2019-11-02 16:44

Wielka Brytania wprowadzi natychmiastowe moratorium na szczelinowanie hydrauliczne (fracking) - ogłosił rząd w sobotę. Wyjaśnił, że kontrowersyjna technika wydobywania gazu powoduje w wyniku wstrząsów sejsmicznych zbyt duże uciążliwości dla lokalnych społeczności.

/ fot. SIMON DAWSON / Reuters

Opozycyjna Partia Pracy uważa jednak, że rząd wprowadził moratorium jedynie ze względu na kampanię przed grudniowymi wyborami do parlamentu. Dzięki tej decyzji Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona mogłaby zyskać głosy w okręgach wyborczych w północnej Anglii, gdzie planowano szczelinowanie.

Rząd wcześniej sygnalizował poparcie dla takiego sposobu pozyskiwania gazu łupkowego, gdyż poszukuje sposobów na zmniejszenie uzależnienia Wielkiej Brytanii od gazu ziemnego z importu, który jest wykorzystywany do ogrzewania około 80 proc. brytyjskich domów.

Jednak przeciwko szczelinowaniu, polegającemu na wydobywaniu gazu ze skał poprzez rozbijanie ich wodą i chemikaliami pod wysokim ciśnieniem, zdecydowanie są ekolodzy, którzy twierdzą, że jest to sprzeczne ze zobowiązaniem Wielkiej Brytanii do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku.

Minister ds. biznesu i przedsiębiorczości Andrea Leadsom powiedziała, że jeśli szczelinowanie byłoby kontynuowane, nie można wykluczyć, że wywierałoby w przyszłości nieakceptowalny wpływ na społeczności lokalne.

"Będziemy podążać za nauką i jest całkiem jasne, że nie możemy być pewni (czy szczelinowanie nie powoduje negatywnych skutków - PAP). Nauka nie jest wystarczająco dokładna, aby móc ocenić możliwości błędu, badania geologiczne okazały się niedokładne. Tak więc o ile nie będziemy i dopóki nie będziemy absolutnie pewni, wprowadzamy moratorium" - powiedziała stacji BBC.

To oznacza, że planowane prace w celu szczelinowania, które miały być prowadzone w kilku kluczowych dla wyników wyborów okręgach w północnej Anglii, zostaną teraz wstrzymane.

"Tymczasowe wstrzymanie przez konserwatystów szczelinowania to próba zdobycia kilku głosów. Boris Johnson opisał fracking jako +wspaniałą wiadomość dla ludzkości+. Nie możemy mu ufać. Partia Praca zakazałaby szczelinowania. To (byłaby) prawdziwa zmiana" - napisał na Twitterze lider laburzystów Jeremy Corbyn.

Szczelinowanie hydrauliczne zostało w Wielkiej Brytanii czasowo wstrzymanie pod koniec sierpnia, gdy Cuadrilla Resources, jedyna obecnie firma w Wielkiej Brytanii z licencją na takie wydobycie, wywołała w hrabstwie Lancashire w północno-zachodniej Anglii wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 2,9.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory w Wielkiej Brytanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki