REKLAMA

Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem. Jest wyjątek

2021-09-21 09:20
publikacja
2021-09-21 09:20
Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem. Jest wyjątek
Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem. Jest wyjątek
fot. Ink Drop / / Shutterstock

Wielka Brytania zmienia zasady wjazdu. Dla większości turystów to koniec podróżowania "na dowód". Od 1 października 2021 r. wracają paszporty przy przekraczaniu granicy Zjednoczonego Królestwa. Jest wyjątek.

Chociaż brexit miał miejsce już ponad 1,5 roku temu to Wielka Brytania nie zaostrzyła od razu zasad wjazdu na jej terytorium. Już wkrótce ulegnie to zmianie. Od 1 października 2021 r. podróżni będą mogli przekroczyć granicę wyłącznie na podstawie ważnego paszportu

"Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument paszportowy jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia)" – czytamy na stronie gov.pl.

Wielka Brytania zmienia zasady wjazdu

Jest jednak wyjątek od nowego prawa dotyczącego przekraczania granicy Zjednoczonego Królestwa. Do końca 2025 r. osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego będą mogły w dalszym ciągu podróżować na tych samych zasadach jak do tej pory.

 "Osoby posiadające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie dokumentu tożsamości powiązanego ze swoim cyfrowym profilem osiedlonego. W przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować swoje dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej" – podaje gov.pl.

Koniec wjazdu "na dowód" dla większości 

Przepisy przewidują, że od początku października osoby, które chcą wyjechać z Wielkiej Brytanii do Polski będą mogły to zrobić na podstawie dowodu osobistego. Jest jeden warunek takiego przejazdu - linie lotnicze lub inny przewoźnik muszą akceptować taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży.

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (10)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Lepiej z paszportem podróżować niż unijnymi cwaniakami się mordować.
newcommer
Do krajów Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia nie potrzebujemy paszportu a nie są one w UE. A Irlandia, Cypr, Chorwacja, Bułgaria oraz Rumunia są państwami członkowskimi UE i do nich potrzebujemy paszport. Ludzie myślą UE jest potrzebna do przekraczania granicy na dówód a życie pokazuje, że nie.
zenonn
Na krótki wyjazd do Bułgarii, Chorwacji, Rumunii Polakowi wystarczy dowód osobisty ważny jeszcze co najmniej kwartał. Nie są w Schengen, jest kontrola. Przejazd autem do Rumunii przez np. Ukrainę wymaga paszportu.
https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-do-chorwacji-najczesciej-zadawane-pytania
newcommer odpowiada zenonn
Ile jest warty układ z Schengen pokazały granice przy lockdownie.
alberto2020
Brak paszportów to jeden z wielu powodów dla których warto w być w Unii
ptokbentoniczny
Mylisz UE że strefą Schengen
marekpoznan
We Włoszech i Francji są paszporty "szczepionkowe" które trzeba odświeżać igłą co kilka miesięcy, kwestia czasu jak wprowadzą to w innych krajach. W Londku były liczne protesty przeciwko takim chorym pomysłom i rząd się wycofał.
alberto2020 odpowiada ptokbentoniczny
To się praktycznie pokrywa ale przyznaję rację
czarny_bambo odpowiada marekpoznan
I to jest jeden z licznych powodow by nie zostawac w EU :)
zenonn odpowiada czarny_bambo
Alternatywa to przyłączenie do WNP (Содружество Независимых Государств, СНГ)
Курица не птица, Польша не за границей

Już byliśmy za sprawą polskich elity pod rosyjskim panowaniem za długo i wystarczy.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki