REKLAMA

ANKIETA EBIWiększość Polaków za wyższym podatkiem dochodowym, by pomóc sfinansować transformację klimatyczną

2023-11-28 06:02
publikacja
2023-11-28 06:02

65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Większość Polaków za wyższym podatkiem dochodowym, by pomóc sfinansować transformację klimatyczną
Większość Polaków za wyższym podatkiem dochodowym, by pomóc sfinansować transformację klimatyczną
fot. Thx4Stock / / Shutterstock

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) opublikował wyniki szóstej edycji badania dotyczącego klimatu. Celem ankiety było zbadanie odczuć obywateli w kwestii zmian klimatycznych.

Zgodnie z wynikami ankiety EBI po kolejnym trudnym roku, naznaczonym nie tylko inflacją, ale także rekordowymi falami upałów i suszami, polscy respondenci stali się bardziej świadomi poważnych skutków zmiany klimatu i konieczności podjęcia natychmiastowych działań zarówno w Polsce, jak i na świecie.

"Rosnące koszty życia są przez polskich respondentów uważane za największe wyzwanie (66 proc. umieszcza je w pierwszej trójce obaw dla swojego kraju, co jest wynikiem o 2 punkty procentowe niższym niż średnia w UE), natomiast na drugim miejscu wskazywano dostęp do opieki zdrowotnej (41 proc.)" - podał EBI.

Jak dodano, skutki zmian klimatycznych oraz degradacja środowiska zajmują trzecie miejsce, przy czym 40 proc. ankietowanych zalicza je do kategorii poważnych obaw (10 punktów procentowych poniżej średniej w UE).

Z ankiety wynika, że większość Polaków "apeluje o sprawiedliwą politykę przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu". 61 proc. ankietowanych (w porównaniu ze średnią w UE wynoszącą 68 proc.) twierdzi, że przejście na gospodarkę niskoemisyjną może nastąpić tylko wtedy, gdy jednocześnie zostanie rozwiązany problem nierówności społecznych i ekonomicznych. 42 proc. respondentów uważa, że rząd jest zdolny do skutecznego przeprowadzenia takiej sprawiedliwej transformacji klimatycznej.

Z kolei 51 proc. respondentów zgadza się (9 punktów procentowych poniżej średniej w UE wynoszącej 60 proc.), że kraj powinien oferować rekompensaty finansowe krajom dotkniętym zmianami klimatu, aby pomóc im w walce z nimi.

"Najnowsze badanie EBI dotyczące klimatu wskazuje, że Polacy mają głęboką świadomość zachodzącej zmiany klimatu i są gotowi zaangażować się w rozwiązanie tego problemu. Wiedzą, że skuteczna transformacja w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu wymaga jednoczesnego zajęcia się nierównościami społecznymi i ekonomicznymi" - podkreśliła cytowana wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Wyniki ankiety pokazują, że 65 proc. polskich respondentów (6 punktów procentowych powyżej średniej w UE wynoszącej 59 proc.) byłoby skłonnych płacić większy podatek dochodowy, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji. 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu, a 13 proc. zaakceptowałoby dodatkowe 5-10 proc.

"Większość respondentów poparłaby również inne rodzaje podatków związanych z klimatem. Na przykład 71 proc. respondentów opowiedziało się za reformą podatku od paliw kopalnych w celu wyeliminowania dotacji i ulg podatkowych dla sektora lotniczego i innych branż, których działalność w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych" - przekazał EBI.

Szósta edycja ankiety EBI, zrealizowana we współpracy z pracownią badania rynku BVA, przeprowadzona została od 7 sierpnia do 4 września 2023 r. Udział w niej wzięło ponad 30 tys. respondentów, z reprezentatywnym panelem złożonym z osób w wieku co najmniej 15 lat z każdego z 35 badanych krajów (27 państw UE, Stany Zjednoczone, Chiny, Wielka Brytania, Indie, Japonia, Korea Południowa, Kanada i Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank działa w ponad 160 krajach.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sterl
Nie ma najmniejszego sensu wprowadzać coś na siłę gdy jest nierentowne , niech wprowadzają entuzjaści ,Ropa gaz i węgiel to też biomasa , wystarczy z niej nie usuwać siarki i jeszcze ochłodzi świat zamiast zgadywać czy grzeje..
samsza
Czyli należy zlikwidować wszystkie zielone regulacje, sztucznie obniżające cenę "zielonych technologii", a podwyższających cenę "brudnych technologii".
Jest tylu ekoentuzjastów gotowych płacić więcej, że już można j.w.
prawnuk
tak policz:
1, rynkowe ceny węgla /czyli spadek ceny węgla w Polsce o ok połowę/
2. brak przywilejów za wydobycie węgla /to ok 350 zł na tonę za przywilej emerytalny/
3. opłata za węgiel /normalny podatek/ czyli plus ok 150 zł
4. pokrycie kosztów zanieczyszczeń przez sektor węglowy.......

to sobie to dodaj i napisz
tak policz:
1, rynkowe ceny węgla /czyli spadek ceny węgla w Polsce o ok połowę/
2. brak przywilejów za wydobycie węgla /to ok 350 zł na tonę za przywilej emerytalny/
3. opłata za węgiel /normalny podatek/ czyli plus ok 150 zł
4. pokrycie kosztów zanieczyszczeń przez sektor węglowy.......

to sobie to dodaj i napisz co kto dotuje

A 18% Polaków podatku nie placi,
a z reszty 90% nie ogarnia systemu
mocnybohun
Polacy wręcz rwą się żeby płacić wyższe podatki, szczególnie w ramach eko ideologii. Podobnie uwielbiają zakaz diesli w centrach miast. Lubują się także wyjątkowo w zamykaniu kopalni węglowych i przesiadce na ekologiczny prąd z wiatraków. Naprawdę bardzo wiarygodny ten sondaż i artykuł..

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki