Wiek emerytalny w Europie

W Polsce toczy się dyskusja na temat wieku emerytalnego. Po reformie emerytalnej będzie on wynosił dla kobiet i mężczyzn 67 lat. Prezydent Andrzej Duda chce przywrócenia poprzedniego systemu: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak z wiekiem emerytalnym radzą sobie inne państwa europejskie?

(ingimage)

Wiek emerytalny w Polsce zależy od daty urodzenia i płci. Obecnie większość kobiet osiąga go w wieku 60 lat, natomiast mężczyzn w wieku 65 lat. Reforma emerytalna zakłada jednak podniesienie wieku emerytalnego i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Dla obu płci miałby on wynosić 67 lat. Ma to następować sukcesywnie, z biegiem lat. Od początku 2013 roku wiek emerytalny jest podnoszony, co kwartał o jeden miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku - to oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 40 lat.

Powrót do przeszłości

Te założenia mogą jednak ulec zmianie. Obniżenie wieku emerytalnego postuluje prezydent Andrzej Duda. Podpisał projekt ustawy zakładający przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. "Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, tzn., że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę i nadal się realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja - powiedział prezydent w oświadczeniu wygłoszonym w Pałacu Prezydenckim.

67 lat normą w UE

Debata nad wiekiem emerytalnym toczy się nie tylko w Polsce. Wszystkie kraje Unii Europejskiej dostosowują wiek emerytalny do zmian demograficznych. Na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat zdecydowały się: Belgia, Chorwacja, Czechy, Niemcy, Dania, Francja, Grecja, Włochy, Norwegia i Hiszpania. Anglia i Irlandia na tle państw europejskich mocno się wychyliły. Planują podwyższyć wiek emerytalny aż do 68 lat. W Anglii miałoby to nastąpić w 2046 roku, w Irlandii już w 2028 roku. Obecnie w Anglii na emeryturę przechodzą mężczyźni w wieku 65 lat i kobiety w wieku 62 lat i czterech miesięcy. Do 2028 roku wiek ma być zrównany dla obu płci i wynieść 67 lat, a do 2046 roku wzrosnąć do 68 lat. W Irlandii wiek emerytalny dla obu płci wynosi na dzień dzisiejszy 66 lat. O dwa lata wzrośnie do 2028 roku.

Tu pracuje się krócej

Wiele państw europejskich postanowiło podnieść wiek emerytalny do 65 lat. Na taki krok zdecydowały się Austria, Bułgaria (ale tylko dla mężczyzn, wiek emerytalny dla kobiet do 2020 roku wzrośnie do 63 lat), Cypr, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Rumunia i Słowenia. W wieku 65 lat na emeryturę przechodzą też mieszkańcy Luksemburga. Państwo postanowiło utrzymać ten stan i na dzień dzisiejszy nie przewiduje żadnych zmian. Najbardziej atrakcyjny, z punktu widzenia osób, którym nie uśmiecha się pracować długo po 60. roku życia, jest system obowiązujący na Słowacji. Wiek emerytalny wynosi tam 62 lata dla mężczyzn i 58 lat i 3 miesiące dla kobiet. Do 2017 roku Słowacja chce ujednolicić system emerytalny. Wiek emerytalny miałby wówczas wynosić 62 lata dla obu płci.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 ~Maniek

Dlaczego nieroby chcę aby pracować aż do końca życia bo oni nie znają smaku pracy fizycznej dlatego tak jest im na rękę aby ludzie nie doczekali emerytury

! Odpowiedz
8 1 ~myślący

Nierobem to jest "operator" cepa, młota a w najlepszym przypadku łopaty!

! Odpowiedz
0 2 ~ktoś odpowiada ~myślący

e myślący inaczej

! Odpowiedz
2 3 ~saturn

Co Ty nie powiesz?Urzędasie.
Może zapoznaj się bliżej z tymi godzinami.A 230godz.

! Odpowiedz
5 10 ~takczynie

A czemu nie ma ani słowa o Rosji, Ukrainie, Białorusi, gdzie wiek przechodzenia na emeryturę wynosi dla kobiet - 55 lat, dla mężczyzn - 60 lat? O ile się orientuję to również Europa. Bankier słynie z manipulacji od dawna.

! Odpowiedz
3 13 ~oset

Autor się myli! Albo celowo wprowadza w błąd.Tylko po co?
Niemcy- od 1 lipca obniżyły wiek emerytalny z 67 do 63 lat.Dwa lata po jego podniesieniu!
Francja- po chwilowym podniesieniu do 62 lat Holland obniżył wiek emerytalny do 60 lat!

! Odpowiedz
0 3 ~karol

To jest prawda bo sam mieszkam i pracuję w Niemczech od 30-lat.

! Odpowiedz
3 9 ~wf

Każdy powinien sam decydować kiedy chce przejść na emeryturę otrzymując określone świadczenie. Tak pojmuję wolność obywatela.

! Odpowiedz
2 10 ~bookbis

wiek emerytalny to powiedzmy 67 lat ,fajnie teraz pytanie jesli zaczne prace w wieku65 lat to po dwoch latach dostane emeryture? a czy po przepracowaniu 19 lat to tez dostane emeryture skoro zus mowi o minimum 20 latach? a czy gdy nie ma pracy to jak obywatel majacy lat np 50 ma dotrwac do 67 ? bo jak brak kasy a nie ma jeszcze mozliwosci hibernacji takiego osobnika?! a czy panstwo ma zamiar zwiekszyc liczbe wiezien? bo jak tak dalej bedzie na rynku pracy to 50-latkowie zaczna napadac na banki by dostac sie chociaz na chwile do ciepłego i komfortowego jak na te okolicznosc schroniska dla bezrobotnych?a moze eutanazja zostanie wprowadzona? ............

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~EDEK5050

W krajach zachodnich Unii wiek emerytalny wynosi 60 lat to tylko w Polsce jest 67 lat.
Dlaczego - ano dla tego że tam jak kogoś zwalniają w wieku 60 + np. w Holandii to dostaje się zasiłek dla bezrobotnych do ukończenia 70 lat mniej lub więcej podobnie jest w pozostałych państwach.
Natomiast w Polsce nie masz zasiłku , nie masz pracy , pieniędzy czasem mieszkania itp.
i nikogo nic nie obchodzi za co ci ludzie do 67 mają przetrwać.
O tym się nie mówi i mało szaraczków wie jak to jest naprawdę za granicą .
A sieje się propagandę że pracować czeba do 67 lat - BZDURA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz