REKLAMA

Więcej prokuratorów zajmie się śledztwami ws. reprywatyzacji w stolicy

2016-11-18 14:27
publikacja
2016-11-18 14:27

O prokuratorów specjalizujących się w prawie cywilnym i administracyjnym poszerzono zespół, który w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu prowadzi śledztwa ws. reprywatyzacji w stolicy. Taki zespół powołano także w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, która też prowadzi takie śledztwa.

fot. / / YAY Foto

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski podjął decyzję o poszerzeniu składu zespołu prokuratorów, który od 17 października funkcjonuje we wrocławskiej prokuraturze - podało w piątek biuro prasowe PK.

Ponadto w czwartek w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie powołano specjalny zespół prokuratorów specjalizujących się w prawie cywilnym i administracyjnym oraz posiadających duże doświadczenie zawodowe w tym zakresie.

Do zadań nowych prokuratorów będzie należało prowadzenie postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości położonych na terenie m. st. Warszawy z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego. "W szczególności będą oni analizowali akta administracyjne i sądowe, będą opracowywali projekty środków prawnych, a także będą brali udział w postępowaniach przed właściwymi organami administracji i sądami powszechnymi oraz administracyjnymi" - dodano w komunikacie PK.

Wszystkie działania podejmowane w sprawach związanych z reprywatyzacją w Warszawie będą koordynowane w Prokuraturze Krajowej. Pracami zespołu koordynującego kieruje Święczkowski.

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

W drugiej połowie października prok. Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej mówił, że śledztwami ws. reprywatyzacji zajmuje się w sumie 34 prokuratorów oraz funkcjonariusze CBA, wywiadu skarbowego i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Dodawał, że obecnie prowadzonych jest ok. 100 postępowań, w tym 20 śledztw (reszta to postępowania sprawdzające). Śledztwa prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko danej osobie.

Prokuratorzy badają zarówno, czy doszło do wyłudzeń przez posłużenie się nieprawdziwymi lub podrobionymi dokumentami, jak i czy doszło do przestępstw urzędniczych - niedopełnienia obowiązków, niegospodarności lub zmowy. Oprócz postępowań karnych, w sprawie reprywatyzacji ponad 150 kamienic prokuratura angażuje się w postępowania cywilne i administracyjne.(PAP)

sta/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Reprywatyzacja

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Gdzie
A ja pytam się,gdzie fizycznie podziało się 500 mln z Amber Gold.Dlaczego nie przesłuchuje sił Dyrektorów Departamentów Amber Gold.To w większości doktorzy nauk ekonomicznych,których zatrudnił osiedlowy cwaniaczek z Oruni.
~silvio_gesell
Wystarczy opodatkować rentę gruntową zgodnie z tym co pisał Silvio Gesell a nie będzie takich problemów.
~zydozerca
kiedy wszyscy podejrzani trafią do aresztu i pozostaną w nim do końca życia a ich majątki zostaną skonfiskowane i rozdane bezdomnym Polakom ?
~zez
Wszystko pięknie ale ileż mogą trwać te "śledztwa" bez postawienia zarzutów? Ewidentnie widać, że materiał dowodowy jest na to za słaby i dlatego PiS sztucznie utrzymuje te śledztwa przy życiu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki