REKLAMA

Więcej pieniędzy na modernizację gospodarstw rolnych

2011-08-25 10:14
publikacja
2011-08-25 10:14

25.08. Warszawa (PAP) - Ponad 270 mln zł przeznaczył dodatkowo resort rolnictwa ma modernizację gospodarstw rolnych. Dzięki temu ok. 1,9 tys. rolników więcej otrzyma unijną pomoc - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak poinformował Departament Komunikacji Społecznej ARiMR, minister rolnictwa Marek Sawicki dodatkowo przeznaczył 70 mln euro, czyli ponad 274 mln zł na działanie "modernizacja gospodarstw rolnych", realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Zwiększenie pieniędzy na ten cel pozwoli na wsparcie ok. 1,9 tys. osób więcej, niż pierwotnie zakładano. Dotyczy to rolników, którzy złożyli do Agencji wnioski o taką pomoc w styczniu 2011 r., a w przypadku województwa wielkopolskiego (gdzie w 2010 r. roku nie było naboru) o tych, którzy złożyli wnioski w 2009 r.

Dotychczas Agencja dofinansowała inwestycje ok. 36 tys. rolnikom. Łączna kwota przyznanego wsparcia wynosi ponad 5 mld zł, a wartość zrealizowanych inwestycji to około 8 mld zł. Dzięki dofinansowaniu z UE, rolnicy kupili już m.in. ponad 19 tys. ciągników, przeszło 150 tys. maszyn i urządzeń rolniczych oraz zrealizowali przeszło tysiąc inwestycji budowlanych.

Ponadto na unijną pomoc mogą liczyć ci rolnicy, którzy starali się w ubiegłym roku o pieniądze na uruchamianie swoich małych "biznesów" na wsi, a których wnioski nie zmieściły się w obowiązującym wtedy limicie środków finansowych. Chodzi o działanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", w ramach PROW. Obecnie roczne limity już nie obowiązują, jak również nie ma podziału puli środków na poszczególne województwa. Rolnicy, którzy ubiegali się o takie wsparcie w poprzednich latach i jej nie otrzymali, a ich wnioski uzyskały pozytywną ocenę, będą teraz mogli otrzymać pieniądze.

W związku z tym ARiMR nie będzie publikował na swojej stronie internetowej listy kolejności przysługiwania pomocy.

Dotychczas w ramach tego działania, kilka tysięcy rolników uzyskało pieniądze na utworzenie lub rozwinięcie dodatkowej, pozarolniczej działalności. Może ona polegać np. na uruchomieniu sklepu, opieki nad dziećmi, agroturystyce czy naprawie maszyn. Na rozpoczęcie działalności rolnik może dostać do 100 tys. zł. Pomoc jest przyznawana w formie refundacji i może pokryć do 50 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji.

W sumie ARiMR przekazała dotychczas na ten cel prawie 420 mln zł. (PAP)

awy/ mki/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki