REKLAMA

Wiceprezes ZBP: Banki będą reagować na wejście w życie podatku bankowego

2015-12-14 06:33
publikacja
2015-12-14 06:33

Banki będą reagować na wejście w życie podatku bankowego; skutkiem może być nie tylko podwyższanie marż, ale także zmniejszenie akcji kredytowej - mówi wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek, komentując fakt, że już dwa banki podwyższyły marże kredytów hipotecznych.

/ Bankier.tv

Projektem ustawy dot. podatku bankowego na najbliższym, rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu, ma się zająć Sejm.

Marże kredytów hipotecznych podwyższyły ostatnio mBank i Deutsche Bank.

Rzecznik mBanku Krzysztof Olszewski poinformował PAP, że "bank z powodów biznesowych dokonał korekty siatki marż kredytów hipotecznych dla osób fizycznych - wzrosły one o 0,4 pkt. proc. dla nowych kredytów, których umowa dopiero zostanie zawarta". Z kolei w Deutsche Banku podwyżka marż wyniosła 0,65 pkt proc.

Według opinii ekonomistów właśnie perspektywa tego podatku skłoniła oba banki do tego ruchu. Także wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek ocenił w rozmowie z PAP, że to podatek bankowy mógł być powodem zwiększenia przez oba te banki marż, tym bardziej że, jak dodał, marże na kredytach hipotecznych miały one dotąd bardzo niskie.

Groszek przyznał też, że banki na pewno będą reagować na wprowadzenie podatku bankowego, by "zasypać uszczerbek", związany z tym podatkiem. Jedną z reakcji może być podwyższanie marż kredytowych, choć z drugiej strony nie wszystkie banki będą mogły swobodnie dokonywać tego ruchu, bo może je to wyeliminować z rynku.

Dlatego innym skutkiem podatku bankowego może być, uważa Groszek, np. obniżenie akcji kredytowej. "Podatek ma karać banki za to, co finansuje gospodarkę, bo opodatkowuje się aktywa, czyli głównie kredytowe. To może spowodować, że niektóre banki nie będą miały motywacji, by udzielać więcej kredytów" - mówił wiceprezes ZBP.

Przypomniał, że sami bankowcy opowiadali się raczej za podwyższeniem CIT, bo płaci się go wtedy, gdy ma się zysk. Podatek bankowy jest natomiast podatkiem majątkowym, który banki będą musiały płacić niezależnie od tego, czy mają zysk i w jakiej wysokości. Nawet w sytuacji ujemnych wyników finansowych. Stąd podatek może niektóre z banków postawić w trudnej sytuacji - zaznaczył.

Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. "To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem" - mówił Groszek.

W myśl projektu ustawy, autorstwa posłów PiS, opodatkowaniem mają być objęte aktywa banków, firm ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych w przypadku, gdy przekraczają one 4 mld zł.

Stawka podatku, w przypadku banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku krajowych zakładów ubezpieczeń, krajowych zakładów reasekuracji, oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku.

Choć podmiotem opodatkowania mają być także SKOK-i, to ich i banków spółdzielczych podatek raczej nie obejmie, bo nie mają aktywów przekraczających 4 mld zł. "Poza opodatkowaniem pozostaną zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe z państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujące działalność w Polsce na zasadzie swobody działalności ubezpieczeniowej oraz banki wykonujące transgraniczną działalność bankową" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podatek naliczany ma być w okresach miesięcznych. Termin wpłaty podatku określono w projekcie na 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy. Podatek miałby obowiązywać już od lutego 2016 roku. (PAP)

pś/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~nora
Slyszalam, ze przy zakładaniu konta będzie pytanie o preferencje polityczne. Zwolennikow PiSu banki maja oszczedzic.
~opty
.....niech sobie ograniczą koszty, np płace zarządzających i inne zbędne wydatki...
~ass
PiS pusci nas z torbami. Zedra z nas wszystko.
~Ja
Hallo, podatku jeszcze przecież nie ma.

GNOJKI!!!
~Obywatel_PL11
"Są tylko dwie kategorie prawdziwych bandytów: prawnicy i bankierzy" - stara amerykańska mądrość.

Warto obejrzeć:

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ

Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534&v=afx5_Vw3edQ#t=955
~hhok
Gdyby na znak protestu w jednym czasie SPOŁECZEŃSTWO zrezygnowałoby z usług bankowych, to okazałoby się, że banki są niewypłacalne :)
~ssrok
ah jak radośnie, a wszyscy depozytariusze stracili by pieniądze bo bank by NIE WYPŁACAŁ

w ramach takich dziecięcych prostestów nie jedz też parówek nie pij jogurtów, nie jedz w zimie pomidorów (wszystko sztuczne i potencjalnie szkodliwe), nie jedz chleba (90% na ulepszaczach), nie lecz sie u lekarzy (bo też od czasu
ah jak radośnie, a wszyscy depozytariusze stracili by pieniądze bo bank by NIE WYPŁACAŁ

w ramach takich dziecięcych prostestów nie jedz też parówek nie pij jogurtów, nie jedz w zimie pomidorów (wszystko sztuczne i potencjalnie szkodliwe), nie jedz chleba (90% na ulepszaczach), nie lecz sie u lekarzy (bo też od czasu do czasu robią jakieś błędy), nie wynajmuj majstrów budowlanych (jw) nie kupuj samochodów u handlarzy (bo oszukują) itd itd ...

ale Was Kononowiczów wiele
~mDziad
Banki spółdzielcze nie podnoszą marży więc mBank, Deutsche Bank i BPH możecie nas nie straszyć!
~lel
jak to w Polsce: PiS rządzi , na portalu ekonomicznym grasują jakieś rzezimieszki ech
~mDziad odpowiada ~lel
i TROLE "oswojone" przez "uczciwe" banki!

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki