REKLAMA

Wiceminister środowiska: Zaostrzenie kar ma zmrozić środowiskowych przestępców

2021-03-02 07:19
publikacja
2021-03-02 07:19
Wiceminister środowiska: Zaostrzenie kar ma zmrozić środowiskowych przestępców
Wiceminister środowiska: Zaostrzenie kar ma zmrozić środowiskowych przestępców
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Chodzi nam głównie o osoby działające w branży odpadowej, a podpalające składowiska czy porzucające śmieci - mówi dla wtorkowego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, odnosząc się do projektu ustawy zaostrzającej kary za przestępstwa środowiskowe.

Gazeta wskazuje, że projekt ustawy zaostrzającej kary za przestępstwa środowiskowe, który we wtorek ma przedstawić resort klimatu i środowiska przewiduje m.in. areszt lub grzywnę do 30 tys. zł za wypalanie łąk, nawiązkę od 10 tys. do 10 mln zł w razie skazania sprawcy i nowe uprawnienia kontrolne dla inspekcji ochrony środowiska.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska pytany, czy takie zaostrzenie kar to dowód na to, że państwo nie radzi sobie z problemem, odpowiedział: "Musimy zastosować tzw. efekt mrożący. Nie ma co ukrywać, problem jest, stąd tak drastyczne środki. Dziś waga przestępstw środowiskowych to priorytet, dlatego stworzyłem departament ds. ich zwalczania".

Jego zdaniem konieczne są narzędzia, które umożliwią wyciąganie konsekwencji. "W całej UE mamy szalejącą szarą strefę w obszarze środowiska, przy powszechnym przekonaniu, że przestępstwa przeciw niemu są czymś karygodnym. My proponujemy kary +od – do+, ale to sąd zdecyduje o ich wymiarze" - powiedział wiceminister Ozdoba.

Dodał, że dotąd mieliśmy sytuacje, że ktoś za przestępstwa przeciw środowisku otrzymywał karę w zawieszeniu lub karę administracyjną, a w niektórych przypadkach postępowanie kończyło się wymierzeniem niskiej grzywny. "Czyli np. wylewanie rakotwórczych substancji lub składowanie niebezpiecznych odpadów w stodole na dłuższą metę mogło być opłacalne. Musimy na to stanowczo odpowiedzieć. Przestępca musi być świadomy odpowiedzialności, czyli zarówno samego ukarania, jak i wysokości wyroku" - mówił w "DGP". Jak zaznaczył, stąd np. zwiększenie kary za taki czyn z maksymalnie 5 lat więzienia do 10 lat czy nawet do 25 lat, jeśli w wyniku takich działań ktoś zmarł lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. (PAP)

mchom/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
siema123
Tak samo jak zakaz aborcji zwiększy liczbę urodzeń. Kolejny geniusz rodem z Korei Północnej. Zwalcza skutek a nie przyczynę, bo nie chce mu się myśleć.
tytush
a od kiedy pozwolenie na aborcje zwieksza liczbe urodzen ?
anty12
A jak zlapia kryszatlowego pisowka, to bedzie proces zy wspolna wodeczka i dzielenie sie lapoweczkami ?
tytush
Czarnoziemy to dzielo czlowieka - powstaly przez wypalanie - od epoki nelitycznej do konca panowania plemion slowianskich na ziemiach niemieckich

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki