REKLAMA

Wiceminister Patkowski radził firmom przebranżowienie. Minister tłumaczy

2020-11-14 07:05
publikacja
2020-11-14 07:05
fot. Rafał Zambrzycki / Sejm RP

Zadaniem rządu jest zaproponować firmom różne możliwości; w większości te możliwości są odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez samych przedsiębiorców - mówi minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla sobotniego "Super Expressu", opisując ofertę tzw. tarczy antykryzysowej.

Minister finansów został zapytany m.in. o niedawną wypowiedź jednego ze swych zastępców, Piotra Patkowskiego, który radził przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku obostrzeń covidowych, by się przebranżowili. "Zadaniem rządu jest zaproponować firmom różne możliwości i o tym mówił wiceminister Patkowski" - przekonuje Kościński.

Jak dodaje, "w większości te możliwości są odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez samych przedsiębiorców". "To oni muszą wybrać, która forma pomocy jest dla nich najbardziej skuteczna. Wyobraźmy sobie sklep, który do tej pory działał tylko stacjonarnie – teraz właściciel chce przenieść działalność również do internetu. Potrzebuje pieniędzy na stworzenie sklepu online, zorganizowanie kwestii logistycznych etc. I jeśli w tym widzi szansę na rozwój, to my go w tym wesprzemy. Wybór jednak należy do niego" - mówi szef MF.

Kościński tłumaczy przy tym, iż rząd od początku rozwoju pandemii uzależnia podejmowane kroki od liczby zakażonych i stanu służby zdrowia". "Sytuacja wywołana przez koronawirusa wiosną była nowa, więc te decyzje również były trochę inne" - dodaje. Jak podkreśla, "dziś wiemy więcej, jednak mierzymy się z drugą falą zachorowań". "Sytuacja jest poważna i bardzo dynamiczna. Jesteśmy gotowi na różne scenariusze" - zapewnia minister finansów.

Przekonuje ponadto, iż rząd ma środki na to, by odpowiednio reagować na przebieg epidemii. "Mamy zapewnione odpowiednio dużo pieniędzy w budżecie, czego efektem ubocznym jest deficyt. Mamy też fundusze z Unii Europejskiej. Utrzymujemy płynność, więc finanse publiczne są we względnie dobrej sytuacji, biorąc pod uwagę otoczenie" - mówi Kościński.

Szef MF ocenia, że "Polska stosunkowo dobrze radzi sobie gospodarczo w trakcie pandemii". "Dzięki podejmowanym dotychczas działaniom rządu mamy dziś jeden z najniższych poziomów bezrobocia w całej UE – 3,1 proc., udało się nam obronić 5 mln miejsc pracy. Najnowsze dane Komisji Europejskiej mówią, że Polska w tym roku będzie miała jedno z najłagodniejszych spowolnień gospodarczych w 2020 r. – 3,6 proc. PKB" - podkreśla minister.

Dodaje, że to znacznie poniżej średniej dla całej UE, co - według niego - oznacza, że "polska gospodarka, polskie przedsiębiorstwa i małe firmy mają się średnio lepiej niż w Unii". "W mojej ocenie dzięki szybko podjętym działaniom uchroniliśmy wiele z nich przed upadkiem" - przekonuje polityk. (PAP)

mkr/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (61)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anty12
Na zdjeciu szytek "to nie dobra jest" i male g z ambicjami wygorowany,mi. Jeden i drugi do dymisji.
demeryt_69
Nihil novi - każdy knyp ma zawsze coś do udowodnienia całemu światu.
karbinadel
Tak jest. Hotele przebranżowić na kostnice, a biura podróży na zakłady pogrzebowe - przemianowane na biura ostatniej podróży. Klientela gwarantowana
demeryt_69
Wiceminister Patkowski? Co tu jest grane? Kto jest jego 'adoratorem' w centrali?
karbinadel
Trudno wyczuć, ale jeśli taki szczyl zostaje wiceministrem, to w PiS ławka rezerwowych już nie istnieje
demeryt_69 odpowiada karbinadel
Krótka ławka to mało powiedziane - szef Min_Infrastruktura to jest dopiero ciekawa postać, a historia kariery tego jegomościa zwyczajnie powala. Adamczyk to budowlaniec z wieloletnim stażem z czasów 'komuny' a dzięki działactwu w solidarce zaczepił się w kaczej sekcie.

W roku 2014 w olkuskiej filii Społecznej
Krótka ławka to mało powiedziane - szef Min_Infrastruktura to jest dopiero ciekawa postać, a historia kariery tego jegomościa zwyczajnie powala. Adamczyk to budowlaniec z wieloletnim stażem z czasów 'komuny' a dzięki działactwu w solidarce zaczepił się w kaczej sekcie.

W roku 2014 w olkuskiej filii Społecznej Akademii Nauk w Łodzi uzyskał licencjat na kierunku rachunkowość i finanse w zarządzaniu. Tytuł zawodowy magistra otrzymał w tej samej jednostce w 2016. Pod adresem jego pracy magisterskiej padały zarzuty o plagiat, zarzucano też przyspieszony tryb samych studiów magisterskich. Kwestia wykształcenia ministra stała się przedmiotem interpelacji poselskiej i wniosku do sądu ze strony dziennikarki. We wrześniu 2018 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi nakazał Społecznej Akademii Nauk ujawnienie szczegółów dotyczących pracy dyplomowej.
specjalnie_zarejestrowany2
To jest nowy chłopak Macierewicza
demeryt_69 odpowiada specjalnie_zarejestrowany2
Skąd ta info?
meryt odpowiada specjalnie_zarejestrowany2
specjalnie_zarejestrowany2 "To jest nowy chłopak Macierewicza"

Uwierz w swoje 5 minut :)

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki