REKLAMA

Wiceminister: Musimy być przygotowani na kolejną falę uchodźców

2022-09-21 15:06
publikacja
2022-09-21 15:06

Około 500 tys. uchodźców może zimą migrować ze wschodu na zachód Ukrainy; musimy być przygotowani, że jakaś część tych osób może chcieć dotrzeć do Polski - powiedział w środę wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker podczas posiedzenia Konwentu Marszałków RP w Kazimierzu Dolnym.

Wiceminister: Musimy być przygotowani na kolejną falę uchodźców
Wiceminister: Musimy być przygotowani na kolejną falę uchodźców
/ PiS

"Jako rząd i samorząd musimy mieć świadomość, że może dojść do kolejnej fali uchodźców" – stwierdził Szefernaker. Wskazał, że nie ma dzisiaj twardych danych dotyczących potencjalnej liczby uchodźców, natomiast lokalna administracja ukraińska dostała polecenia od rządu, żeby przygotować się na migrację ok. 500 tys. mieszkańców ze wschodu na zachód Ukrainy w zimie.

Strona ukraińska, podał, zapewnia, że uchodźcy pozostaną na Ukrainie, jednak administracja przygotowuje się na falę uchodźców. "Musimy być przygotowani na to, że jakaś część tych osób może chcieć dotrzeć do Polski" - dodał.

Mówiąc o wsparciu udzielonym uchodźcom przez polski rząd wskazał na 10 mld zł z Funduszu Pomocy. "Polska bardzo angażuje się w pomoc humanitarną na Ukrainie" – podał dodając, że pomoc udzielona Ukraińcom, pomimo trudnej polsko-ukraińskiej historii, jest dziś najlepszym zabezpieczeniem Polski i polskich obywateli przed agresorem.

Szefernaker stwierdził, że w ciągu ostatniego półrocza 1,2 mln uchodźców otrzymało pomoc od polskich rodzin, z których zdecydowana większość na przełomie czerwca i lipca wystąpiła o wypłatę świadczenia za zakwaterowanie uchodźcy w wysokości 40 zł na osobę dziennie. "W związku z tym pojawiły się opóźnienia w wypłacie 40 zł w sierpniu. W tej chwili 90 proc. zaległości jest uregulowanych. Wynikało to ze spiętrzenia się wniosków" - wyjaśnił wiceminister dodając, że w tej chwili wszystkie zaległe środki z lipca i sierpnia powinny już być na kontach samorządów.

Poinformował, że spośród uchodźców zapisanych w polskiej bazie PESEL ok. 600 tys. jest w wieku produkcyjnym, a ponad 400 tys. podjęło w Polsce legalnie pracę, płaci podatki i składki. Podał, że ankieta przeprowadzona wśród uchodźców mieszkających w miejscach zakwaterowania wykazała, że ponad połowa podjęła pracę i mogłaby partycypować w kosztach ponoszonych przez państwo polskie.

Konwent Marszałków Województw RP został powołany w 1999 r., wraz z powstaniem samorządów szczebla wojewódzkiego. Jest ciałem opiniodawczo-doradczym Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentującym interesy wszystkich 16 polskich województw.

Od 1 lipca do 31 grudnia br. przewodnictwo w Konwencie Marszałków sprawuje Województwo Lubelskie. I posiedzenie Konwentu Marszałków odbywa się w Kazimierzu Dolnym od 20 do 21 września. II posiedzenie zaplanowano w Lublinie od 7 do 8 grudnia. (PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (25)

dodaj komentarz
anty12
Podajcie się już do dymisji. Ile góral komik z umr ma na was taśmy ? Zejdzie już ludziom z oczu.
anty12
Ile wywalczyliscie pieniędzy na przesiedleńców ? Lepiej poinformujcie ile już poszło na przezarcie na biednych gości w Mercedesach ?
anty12
Nic nie musimy. I to nie są uchodźcy tylko przesiedleńcy.
ministerprawdy
A kolejna fala covida będzie czy nie? Przez tych uchodźców to w stosunku do postępowej Europy jesteśmy 2 fale do tyłu a za chwilę będziemy 3. W Niemczech były fale po 300 tys a teraz dalej kilkadziąt tysięcy dziennie. Do nas się nie przenosi? Przecież kiedyś przy kilku przypadkach granice i szpitale zamykano. Nowy temat-nowe możliwości A kolejna fala covida będzie czy nie? Przez tych uchodźców to w stosunku do postępowej Europy jesteśmy 2 fale do tyłu a za chwilę będziemy 3. W Niemczech były fale po 300 tys a teraz dalej kilkadziąt tysięcy dziennie. Do nas się nie przenosi? Przecież kiedyś przy kilku przypadkach granice i szpitale zamykano. Nowy temat-nowe możliwości orania obywateli i udaje się w stare gierki się nie bawiono? My pamiętamy co żeście wyprawiali.
zoomek
Jak będą uchodźcy to covid będzie czekał w odwodzie. Zastanawia mnie tylko czy Horban z Simonem popełnili seppuku w wyniku najazdu nieszczepionych Hunów których bez kwarantanny ładowali Polakom do domów?
Jakim cudem jeszcze żyjemy?
Może po prostu tym którzy wzięli Ukrów do domów nikt jeszcze nie powiedział że umarli na covid?
Jak będą uchodźcy to covid będzie czekał w odwodzie. Zastanawia mnie tylko czy Horban z Simonem popełnili seppuku w wyniku najazdu nieszczepionych Hunów których bez kwarantanny ładowali Polakom do domów?
Jakim cudem jeszcze żyjemy?
Może po prostu tym którzy wzięli Ukrów do domów nikt jeszcze nie powiedział że umarli na covid?
Po prostu nie wiedzą że umarli i tak łażą po Polsce żywe trupy?
boris-vodka
PISokomuchy .....Polska w ruinie chwała UPAdlinie....Jak będziecie tak przygotowani jak na kryzys węglowy w Polsce to jestem o pobyt nachodżców w naszym kraju spokojny
trolley
To dużo tych Ukraińców trzeba tu przesiedlić żeby tam mogła w końcu powstać Niebiańska Jerozolima dla górali? XD. Może Google podpowie? :)
zoomek odpowiada trolley
Dużo.
Będziemy mieli problemy.
Już mamy.
niepejsiaty_polak
Panie vice, a czy jesteście przygotowani na uchodźców Polaków ze wschodniej Polski na zachód przez Wisłę? Może byście zeszli na ziemię i zajęli się wreszcie pomocą Rodowitym Polakom ?!
wizytator
Wywiesić białą flagę!!!

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki