REKLAMA

Wiceminister Kwieciński o spowolnieniu polskiej gospodarki

2016-08-17 08:23
publikacja
2016-08-17 08:23

To przede wszystkim efekt spadku liczby inwestycji publicznych finansowanych z funduszy europejskich. Tak wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński tłumaczy spowolnienie polskiej gospodarki w pierwszym półroczu i obniżenie przez jego resort prognozy wzrostu PKB.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński

Jerzy Kwieciński mówił w radiowej Jedynce, że są poważne, dochodzące nawet do roku opóźnienia w realizacji nowej unijnej perspektywy budżetowej. "Jeszcze w zeszłym roku realizowaliśmy całą masę inwestycji ze starej perspektywy finansowej. Nowa perspektywa startuje z opóźnieniem i to niestety spowodowało, że w pierwszej połowie roku zrobiła nam się taka dziura w inwestycjach publicznych" - wyjaśniał.

Według wiceministra, w drugim półroczu gospodarka przyspieszy, do czego przyczynią się m.in. program rządowy "Rodzina 500 plus" oraz specjalny plan resortu, dzięki któremu pieniądze z funduszy unijnych mają być wydawane sprawniej. Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego pierwsze efekty będą widoczne na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. "To się bardzo wyraźnie przełoży na gospodarkę i zobaczymy to również we wskaźnikach PKB" - przekonywał.

Pierwotnie Ministerstwo Rozwoju przewidywało, że wzrost PKB wyniesie w tym roku 3,8 procent. Ostatnio analitycy resortu obniżyli tę prognozę do 3,5 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Jedynka/md/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~antysocjalista
Gospodarka socjalistycznej Polski tak jest spowolniona ja gospodarka socjalistycznych krajów UE. Socjalizm kosztuje.
~akurat
PKB 2.5% na koniec tego roku, w 2017 w okolicach 2.0%.
Brak wiedzy i zarządzanie na wzór PZPR musi się tak skończyć.
~Człowiek
Pieniądze z Niemiec na finansowanie inwestycji ... , bo własne idą na Konkordat, emerytury UB, SB, ZOMO, wojska, ZK, spec. służb, kościelnych, rządowych, parlamentarnych, leczenie darmowe cwaniaków...
~Zatroskany
PL
NADCHODZI WIELKA SMUTA!!!
~zeflik
Morawiecki wypchnął jakiegoś czeresniaka by brednie posuwał, bo swoja gębą nie chce firmować takich głupot - 500+ przyspieszy gospodarkę???? Co najwyżej inflację.
~Edward70
Kwieciński, pisiorze wierny!
To nie jest spadek r/r, tylko wobec waszych prognoz, więc nie wymyślaj bzdur o tym, że to efekt braku funduszy unijnych, bo wiedzieliście że ich nie będzie i uwzględniliście to w tej prognozie..
~Marcin
Czyli wina Tuska. Ulzylo mi bo już myślałem że geniusz Morawieckiego to lipa.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki