REKLAMA

Whoppercoin - Burger King wydaje własną kryptowalutę

Michał Kisiel2017-08-29 11:37analityk Bankier.pl
publikacja
2017-08-29 11:37

Sieć restauracji fast food Burger King uruchamia w Rosji program lojalnościowy oparty na rozproszonym rejestrze transakcji. Za każdego wydanego rubla klienci otrzymają jeden cyfrowy token noszący nazwę Whoppercoin. Tokenami będzie można obracać na elektronicznej platformie i wymieniać je na produkty sieci.

Jednym z zastosowań technologii rozproszonych rejestrów transakcji, takich jak np. blockchain stanowiący fundament kryptowaluty bitcoin, może być budowanie programów lojalnościowych. Rosyjski Burger King ma zamiar przetestować takie rozwiązanie na szeroką skalę w oparciu o platformę Waves umożliwiającą emisję kryptotokenów.

fot. EAN-PAUL PELISSIER / FORUM / / FORUM

Lojalnościowy token będzie nosił nazwę Whoppercoin, nawiązującą do flagowego produktu sieci – burgera Whopper. Do obiegu trafi 1 mld jednostek, a klienci otrzymają jedną „monetę” za każdego rubla wydanego w restauracjach. Aby odebrać token, trzeba będzie pobrać aplikację pełniącą funkcję portfela dla kryptowaluty. Sieć planuje również udostępnić aplikacje mobilne dla systemów Andoid i iOS.

Ponieważ Whoppercoin będzie przypisywany poszczególnym portfelom w publicznym łańcuchu bloków (podobnie jak bitcoin czy ether), klienci Burger Kinga będą mogli swobodnie przekazywać go innym osobom lub wymieniać w sieci. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Waves, oficjalna cena jednego Whoppera będzie wynosić 1700 Whoppercoinów.

Oparcie systemu lojalnościowego na technologii kryptowalut będzie ciekawym eksperymentem. Być może przybliży on niby-pieniądz, jakim są punkty wydawane przez firmę, do pełnienia funkcji środka wymiany. Niewykluczone, że miłośnicy burgerów zechcą np. kupować Whoppercoiny za kryptowaluty i wokół schematu powstanie wtórny rynek tokenów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sel
Niedługo spora część społeczeństwa świata będzie z własnej woli siedzieć w klatkach i coś tam klikać.. myśląc że to ich świat..
karbinadel
Zdecydowany przerost formy nad treścią. Niedługo odlać się nie będzie można bez klikania - a jak ktoś nie zdąży, to będzie problem
qwertban
może za satoshi wyklikane na kranach zjem burgera . Dla zainteresowanych http://www.krypnet.eu
Lista ciekawych kraników

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki